Dorota Zawadzka

Dorota Zawadzka o nazywaniu narządów płciowych
wychowanie
Dorota Zawadzka

Dorota Zawadzka ostrzega przed takim nazywaniem narządów płciowych: „Nie róbcie tego dzieciom”

Superniania wywołała spore poruszenie, zwracając rodzicom uwagę na infantylne słownictwo, jakiego używają do określania narządów płciowych. Okazuje się jednak, że wiele mam ma trudności w posługiwaniu się medycznymi nazwami, i to nie tylko w rozmowach z dziećmi.
Magdalena Drab
liveczat Miasteczko Zmysłów
miasteczko zmysłów
Dorota Zawadzka
emocje

Jak reagować na trudne emocje dziecka? Podpowiada Dorota Zawadzka! [LIVECZAT Z EKSPERTEM]

Lęki, frustracje, histeryczny płacz maluchów, rzucanie przedmiotami czy odmawianie jedzenia? O trudnych emocjach u dzieci i rodziców opowiadała podczas liveczatu na fejsbukowym kanale Mamo, To Ja Dorota Zawadzka – psycholożka i ambasadorka akcji Miasteczko Zmysłów.
Współpraca reklamowa
serce na dłoni, pomoc, wolontariat, WOŚP
Dorota Zawadzka
pomoc dla dzieci
Superniania

Pomaganie ma cudowną moc – mówi Dorota Zawadzka, Superniania i... wolontariuszka WOŚP [WYWIAD]

Osoba, która pomaga, zmienia świat i... siebie. O magicznej sile niesienia pomocy rozmawiam z Supernianią, czyli psycholożką Dorotą Zawadzką, która kwestowała w naszym sztabie podczas trzech Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Aleksandra Sokalska
miasteczko zmysłów
zmysł węchu
Dorota Zawadzka

Wyczuwamy pismo nosem, czyli jak nie przeoczyć, że maluch ma problemy? [LIVECZAT Z EKSPERTEM]

Podczas kolejnego spotkania w ramach akcji Miasteczko Zmysłów rozmowa była o… węchu. Dosłownie, a więc o zapachach i towarzyszącym im wspomnieniach, ale także o zachowaniach. O tym, jak „wyczuć” malucha, zrozumieć go, rozgryźć co go trapi, gdy niekoniecznie chce lub nie umie nam o tym powiedzieć. Wszystkie te wątpliwości rozwiewała Dorota Zawadzka – psycholożka i ambasadorka akcji Miasteczko Zmysłów.
Współpraca reklamowa
miasteczko zmysłów
Dorota Zawadzka
rozwój słuchu

Czy uszy mogą zwiędnąć? [LIVECZAT Z EKSPERTEM]

Rodzice uroczych, jeszcze niemówiących maluchów czekają niecierpliwie na pierwsze „mama”. A z czasem… kto z nas nie marzył o zabawie w „króla ciszy”? Miasteczko Zmysłów odwiedziła jego ambasadorka, Dorota Zawadzka, która tym razem odpowiadała na pytania związane ze zmysłem słuchu.
Współpraca reklamowa
miasteczko zmysłów
Dorota Zawadzka
badanie wzroku

Jak sprawić, by rozstania z rodzicem były łatwiejsze? [LIVECZAT Z EKSPERTEM]

„Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal…?”. Maluchy w wieku przedszkolnym z pewnością nie zgodziłyby się z tym powiedzeniem! Niewiele jest dla nich momentów równie trudnych, jak pożegnania z mamą czy inną bliską osobą... O trudnej sztuce rozstań, o tym jak uczyć malucha samodzielności i radzić sobie również z własnymi trudnymi emocjami opowiadała podczas liveczatu na fejsbukowym kanale Mamo, To Ja Dorota Zawadzka – psycholożka i ambasadorka akcji Miasteczko Zmysłów.
Współpraca reklamowa
Miasteczko Zmysłów wzrok
Dorota Zawadzka
wzrok dziecka
wzrok

Dorota Zawadzka inspiruje: 3 pomysły na zabawy wzrokowe, które podbiją serca dzieciaków!

Mądre i świadome wspieranie zmysłu wzroku jest niezwykle ważne dla wszechstronnego rozwoju dziecka. Można go ćwiczyć już z maluszkami, pokazując im kontrastowe książeczki czy zabawki. Jak jednak bawić się ze starszakami, by nie tylko spędzić fajnie czas, ale również trenować oczy?
Współpraca reklamowa
Miasteczko Zmysłów węch
zmysł węchu
Dorota Zawadzka
węch

Dorota Zawadzka inspiruje: jak ćwiczyć nosek malucha, czyli 3 pomysły na zabawy rozwijające zmysł węchu

Zapach dociera do naszego nosa i… wkrótce bezpośrednio do mózgu. Węch jest zatem tym zmysłem, którego nie jesteśmy w stanie kontrolować. Niektóre aromaty są dla nas wręcz urzekające, inne odbieramy niekoniecznie przyjemnie. Ponieważ jednak węch jest szalenie ważnym zmysłem, warto wspierać sprawność małego noska. Dorota Zawadzka podpowiada, jak to robić.
Współpraca reklamowa
Miasteczko Zmysłów smak
Dorota Zawadzka
zmysł smaku
smak

Dorota Zawadzka inspiruje: trzy pyszne zabawy smakowe

Maluch jeszcze w brzuchu mamy uczy się rozpoznawania smaków. Połyka wody płodowe, do których przenikają cząsteczki tego, co je mama. Jeśli więc w diecie ciężarnej nie brakuje owoców i warzyw, jest spora szansa, że na etapie rozszerzanie diety maluch nie będzie krzywił się na brokuły i fasolkę. Jak jednak zachęcać dzieci do próbowania nowych smaków na późniejszym etapie?
Współpraca reklamowa
Miasteczko Zmysłów słuch
Dorota Zawadzka
rozwój słuchu
słuch dziecka

Dorota Zawadzka inspiruje: 3 pomysły na zabawy rozwijające zmysł słuchu

Słuch jest tym zmysłem, który rozwija się jako pierwszy, około 8. tygodnia ciąży. Już wtedy wielu rodziców czyta maluchom, śpiewa kołysanki i puszcza gotowe nagrania. To samo warto robić, gdy maluch jest już na świecie. W ten sposób przyzwyczaja się do tembru naszego głosu i tempa, w którym mówimy. Ale dźwiękiem można się również fantastycznie bawić…
Współpraca reklamowa
Miasteczko Zmysłów dotyk
Dorota Zawadzka
znaczenie dotyku
zmysł dotyku

Dorota Zawadzka inspiruje: Niezwykłe pomysły na 3 zabawy dotykowe

Zmysł dotyku jest tym, który pozwala nam zorientować się w przestrzeni i lepiej rozumieć świat. Dlatego tak ważne w życiu każdego malucha są zabawy ruchowe i sportowe. Pomagają ćwiczyć równowagę, uczą dziecko tego, co może zrobić ze swoim ciałem w przestrzeni. Niemniej istotny jest też trening motoryki małej.
Współpraca reklamowa
Rzecznik Praw Dziecka wyda pieniądze na Muzeum Dzieci Polskich, choć nie ma ich na psychiatrię dziecięcą!
muzeum
rozwój psychiczny
Dorota Zawadzka

Rzecznik Praw Dziecka wyda pieniądze na Muzeum Dzieci Polskich, choć nie ma ich na psychiatrię dziecięcą!

Zamiast przeznaczyć pieniądze na zapewnienie dzieciom psychologicznego wsparcia, lepiej wybudować muzeum? Taki jest pomysł rzecznika praw dziecka. Dorota Zawadzka skomentowała go w ostrych słowach. Wiele osób się z nią zgadza!
Sylwia Arlak
Zawadzka o zakatarzonych dzieciach w żłobku. „Dla mnie to nie do pomyślenia”
żłobek
dobry żłobek dla dziecka
Dorota Zawadzka

Dorota Zawadzka o zakatarzonych dzieciach w żłobku: „Dla mnie to nie do pomyślenia”

Dorota Zawadzka poruszyła na swoim facebookowym profilu kolejny kontrowersyjny temat dotyczący wychowania dzieci. Tym razem zamieściła list od dyrektorki żłobka, w którym ta skarży się na zachowanie nieodpowiedzialnych rodziców. Komentarz psycholożki mówi sam za siebie.
Sylwia Arlak
Dorota Zawadzka - chwile grozy na placu zabaw
Dorota Zawadzka

Dorota Zawadzka przeżyła chwile grozy na placu zabaw: „Oczy dookoła głowy!”

Dorota Zawadzka bawiła się z wnuczką na osiedlowym placu zabaw. Traf chciał, że akurat w tym samym czasie w okolicy zgubiło się dziecko! Superniania nie straciła zimnej krwi i ruszyła na poszukiwanie dziewczynki. A przy okazji udzieliła cennej lekcji jej babci.
Magdalena Drab
miasteczko zmysłów
Superniania
Dorota Zawadzka

Słyszą, ale nie słuchają… jak rozmawiać z dziećmi? [LIVECZAT Z EKSPERTEM]

Dlaczego do maluchów nie zawsze trafia to, co mówimy? I jak to się ma do rozwoju zmysłu słuchu i rozwoju dziecka ogólnie? To tylko niektóre zagadnienia poruszone podczas liveczatu na fanpage’u MamoToJa. Na pytania odpowiadała psycholog, Dorota Zawadzka. Rozmowa o słuchu zamykała cykl spotkań z ekspertką w ramach akcji Miasteczko Zmysłów.
Współpraca reklamowa
miasteczko zmysłów
zmysł węchu
Dorota Zawadzka

Wspomnienia zamknięte w zapachu, czyli wszystko o najmniej poznanym zmyśle [LIVECZAT Z EKSPERTEM]

Zapachy otaczają nas z każdej strony – niektóre są przyjemne, inne mniej. Wszystkie jednak są ważne, bo coś dla nas oznaczają. O zmyśle węchu, pięknych aromatach i wspomnieniach w nich zawartych mówiła podczas liveczatu na fanpage’u MamoToJa psycholog, Dorota Zawadzka. Spotkanie było kolejnym wydarzeniem organizowanym w ramach akcji Miasteczko Zmysłów.
Współpraca reklamowa
zabawa dla dzieci
Dorota Zawadzka
kreatywna zabawa

Dlaczego zabawa jest tak istotna w życiu dziecka? [LIVECZAT z ekspertem]

„Mamo, pobawimy się?” – te słowa podczas pandemii w polskich domach słychać bardzo często. Co konkretnie zaproponować maluchom, aby nie tylko miały z tego frajdę, ale też zyskiwały w tym czasie nowe umiejętności? Zobacz nasz liveczat z psycholog Dorotą Zawadzką organizowany w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i dowiedz się, jaką rolę w życiu dziecka pełni zabawa!
Współpraca reklamowa
zmysł wzroku
miasteczko zmysłów
Dorota Zawadzka

Kontakt wzrokowy w komunikacji z dzieckiem. Co nam daje? [LIVECZAT Z EKSPERTEM]

Jak chronić wzrok dziecka? A rozwijać go? Czy zawsze rozmawiając z malcem powinniśmy prosić, by nam patrzył prosto w oczy? W Miasteczku Zmysłów nie ma złych pytań! Na wszystkie odpowiedziała podczas fejsbukowego liveczatu ekspertka Dorota Zawadzka. Sprawdź, co chciały o wiedzieć o wzroku nasze użytkowniczki i... dzięki temu poszerz również własną wiedzę!
Współpraca reklamowa
rozwój dziecka
zmysły
rozwój przedszkolaka

Zabawa i jej rola w rozwoju dziecka [WEBINAR 6.]

Za nami już ostatni z 6 webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem”, prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Tym razem ekspertka opowiadała o tym, dlaczego zabawa jest istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka, a także, co warto o niej wiedzieć, by była nie tylko rozwojowa, ale również ciekawa.
Współpraca reklamowa
miasteczko zmysłów
zmysły dziecka
Dorota Zawadzka

Co warto wiedzieć o dotyku i jak go rozwijać u dziecka? [LIVECZAT z ekspertem]

Dotyk ma wiele odcieni. Bitwy rodzeństwa, przytulanie i głaskanie, wyrażanie wielkiej sympatii i miłości – możemy nim powiedzieć wszystko! Dlaczego ten zmysł jest tak ważny? Zobacz nasz liveczat z psycholog Dorotą Zawadzką organizowany w ramach akcji Miasteczka Zmysłów i dowiedz się o nim więcej.
Współpraca reklamowa
rozwój dziecka
zmysły
zmysł dotyku

Czuję, czyli… jak rozwijać zmysły: smaku, węchu i dotyku? [WEBINAR 4.]

Za nami czwarty z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Tym razem ekspertka opowiadała o trzech zmysłach, które pozwalają… czuć świat! Dowiedz się, w jaki sposób rozwijać smak, węch i dotyk u przedszkolaka.
Współpraca reklamowa
trudne emocje
rozwój emocjonalny dziecka
rozwój emocjonalny

Jak okiełznać lęk, złość i… inne, trudne emocje? [LIVECZAT z ekspertem]

Dlaczego moje dziecko wpada w histerię? Czy medytacja dla dzieci pomaga je wyciszyć? To tylko niektóre z pytań nurtujących rodziców przedszkolaków… Zobacz nasz liveczat z psycholog Dorotą Zawadzką organizowany w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i zrozum lepiej emocje malucha!
Współpraca reklamowa
miasteczko zmysłów
zmysły dziecka
Dorota Zawadzka

O niejadkach i wojnach nad talerzem… [LIVECZAT z ekspertem]

Czy moje dziecko jest niejadkiem? Czy maluch powinien jeść już widelcem i nożem? Rodzice mają wiele pytań i kłopotów w związku z jedzeniem dziecka… Zobacz nasz liveczat z psycholog Dorotą Zawadzką organizowany w ramach akcji Miasteczko Zmysłów i rozwiej swoje wątpliwości!
Współpraca reklamowa
bajki na dobranoc
czytanie bajek
Dorota Zawadzka

Co by tu poczytać dziecku? Sprawdź podpowiedzi Doroty Zawadzkiej

Jakie książki dla dzieci poleca doświadczona psycholożka? Co sama czyta sobie przed snem? I czy audiobooki to to samo, co lektura czytana przez mamę, tatę lub babcię? Sprawdźcie!
Katarzyna Imiołek
miasteczko zmysłów
Superniania
Dorota Zawadzka

Cieszy każdy ze zmysłów… i nie tylko! 5 nieoczywistych powodów, dla których kochamy Kinder Niespodziankę [WIDEO]

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby czekoladowego jajka z niespodzianką. Smakołyk wymyślony prawie pół wieku temu, w Polsce pojawił się po raz pierwszy w 1993 roku i od razu zyskał sympatię kilku pokoleń konsumentów. Ale… Kinder Niespodzianka to nie tylko czekolada i zabawka.
Współpraca reklamowa
rozwój dziecka
zmysły
rozwój ruchu

Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]

Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.
Współpraca reklamowa
QUIZ webinar WSCW Dorota Zawadzka
Dorota Zawadzka
Superniania

Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? Sprawdź swoją wiedzę [QUIZ]

Współpraca reklamowa
miasteczko zmysłów
zmysł węchu
Superniania

Podróż do świata zapachów, czyli o rozwoju zmysłu węchu [WIDEO]

Strefę Zabawy Miasteczka Zmysłów odwiedziła psycholog Dorota Zawadzka i podczas spotkania z dziennikarką mówiła o zmyśle węchu. Podkreśliła, że jest jedynym, którego nie potrafimy kontrolować. Jak zauważyła, jesteśmy niejako zanurzeni w zapachach. Zaciekawieni? Zatem zapraszamy do oglądania!
Współpraca reklamowa
zmysły
wzrok
Dorota Zawadzka

Jak mądrze i świadomie rozwijać zmysł wzroku u malucha? [WIDEO]

Strefę Zabawy Miasteczka Zmysłów odwiedziła psycholog Dorota Zawadzka i przyjrzała się... zmysłowi wzroku. Opowiedziała m.in. o tym, jak on się rozwija i jakie zabawy są dla oczu naszego malucha najlepsze. Zapraszamy do oglądania i skorzystania z naszych pomysłów na rozwijające zmysły zabawy z dzieckiem.
Współpraca reklamowa
miasteczko zmysłów
Superniania
Dorota Zawadzka

„Muzyka i dźwięki są bardzo ważne w naszym życiu”. Dorota Zawadzka o zmyśle słuchu [WIDEO]

Maluchy słyszą pierwsze dźwięki jeszcze w brzuchu mamy. Już wtedy też możemy stymulować ten zmysł. Co ważne – nawet te pierwsze dźwięki przekładają się na jego późniejszy rozwój i mają wpływ np. na rozwój mowy. Psycholog Dorota Zawadzka mówiła w Miasteczku Zmysłów o tym, jak ważny jest zmysł słuchu i dlaczego nie należy do końca wierzyć w „efekt Mozarta”. Zapraszamy do oglądania!
Współpraca reklamowa