Ostatnio teleporady doprowadziły do tragedii, zmarła 4-miesięczna dziewczynka. Ministerstwo zdrowia już od jakiegoś czasu zapowiadało, że teleporada nie będzie standardowym sposobem diagnozowania dzieci. Zdaje się, że w końcu doczekaliśmy się zmiany, ponieważ minister zdrowia poinformował, że w piątek (05.03.2021r.) podpisze rozporządzenie. Po wejściu w życie nowych regulacji zakres działania teleporad zostanie ograniczony.

Reklama

Dolna granica wieku dla teleporad

„Nowe regulacje podwyższają dolną granicę wieku do szóstego roku życia, gdzie teleporada nie będzie standardem. Dziecko nie zawsze potrafi poprawnie opisać swoje objawy, co sprawia, że zachodzi konieczność badania na miejscu” - powiedział Adam Niedzielski. Minister zdrowia dodał także, że jeśli rodzic zdecyduje, że taka konsultacja w jego ocenie jest możliwa zamiast tradycyjnej wizyty u lekarza – nadal będzie mógł z niej skorzystać.

Kiedy teleporada nie może być stosowana?

W nowym rozporządzeniu znalazło się także kilka sytuacji, kiedy teleporada w ogóle nie będzie mogła być stosowana. Dotyczy to:

  • wizyt pierwszorazowych
  • sytuacji, gdy osoba po raz pierwszy odczuwa daną dolegliwość.

Wizyta tradycyjna będzie musiała również odbyć się na wyraźne życzenie pacjenta: „Wizyta tradycyjna na życzenie pacjenta również musi się odbyć. Oznacza to, że teleporada jest prawem pacjenta, z którego ten może nie skorzystać i umówić się na tradycyjną formę badania” - zaznaczył minister zdrowia.

Źródło: wp.pl

Zobacz także

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama