Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
msze święte w Boże Narodzenie
Adobe Stock
Aktualności

Kto nie musi iść do kościoła w Boże Narodzenie? Dyspensa dla WYBRANYCH

Katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w Boże Narodzenie. W tym roku jednak jest inaczej: arcybiskup łodzki przedłużył dyspensę, dzięki czemu nieobecność na uroczystym nabożeństwie będzie usprawiedliwiona. Zmieniły się także zasady udzielania komunii świętej oraz przystępowania do spowiedzi − wszystko z obawy przed zakażeniami koronawirusem.

Arcybiskup łódzki, Grzegorz Ryś, wydał zarządzenie, w którym zwalnia parafian diecezji kaliskiej i łódzkiej z obowiązku uczestniczenia we mszy świętej 25 grudnia. Jednocześnie duchowny sprecyzował, jak powinna odbywać się spowiedź oraz komunia święta w okresie świątecznym.

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Msze święte w Boże Narodzenie nieobowiązkowe?

Boże Narodzenie to tzw. święto nakazane, wierni mają więc obowiązek uczestniczenia w tym dniu w uroczystej mszy świętej. W tym roku ze względu na zagrożenie epidemiologiczne wiele osób obawia się jednak wizyt w świątyniach i pozostaje w domu. Co zatem z nabożeństwami w święta? Czy mimo wszystko trzeba iść do kościoła? Okazuje się, że niekoniecznie. Arcybiskup łódzki do 27 grudnia przedłużył dyspensę, zwalniając tym samym parafian z obowiązku pójścia na świąteczną mszę. Dyspensa dotyczy wiernych z diecezji kaliskiej i łódzkiej oraz osoby przebywające na jej terenie w czasie świąt.

Uczestnictwo we mszy nie jest więc obowiązkowe, ale dozwolone dla chętnych. Osoby, które w święta udadzą się do kościołów, muszą jednak pamiętać o zakrywaniu ust i nosa oraz zachowywaniu dystansu. W kościele zaś może przebywać jedna osoba na 15 metrów kw.

Abp Ryś zawarł też w rozporządzeniu wytyczne co do udzielania komunii świętej oraz przystępowania do spowiedzi. Spowiedź musi odbywać się „poza konfesjonałem: w prezbiterium lub bocznej nawie kościoła, bądź w zakrystii lub na zewnątrz kościoła”. Komunia święta nie jest z kolei udzielana do ust. „Osoby, które mimo to domagają się przyjęcia Komunii św. do ust, mogą to uczynić w odrębnej procesji u wskazanego szafarza lub na końcu obrzędu. Nie wolno udzielać Komunii św. naprzemiennie do ust i na dłoń. Komunia dla osób starszych może być dostarczona do miejsca zamieszkania” − napisał abp Ryś.

Zobacz też:

Religia w szkołach
Adobe Stock
Aktualności
Ksiądz zarzucił rodzicom, że KALECZĄ DZIECKO, wypisując je z religii
Ksiądz w mocnych słowach skrytykował rodziców, którzy zdecydowali się na wypisanie dziecka z lekcji religii w jednym ze szczecińskich liceów. Kontrowersyjny list duchownego opublikowała radna miasta – Edyta Łongiewska-Wijas.

Radna miasta Szczecin opublikowała w mediach społecznościowych list, który ksiądz skierował do rodziców. W mocnych słowach skrytykował on ich decyzję, a także zarzucił nadmierne skupianie się na rzeczach przyziemnych – zamiast na życiu doczesnym. Mocne słowa księdza do rodziców „Jestem wstrząśnięty, że rodzic, który powinien troszczyć się o swoje dziecko, tak je kaleczy” – napisał duchowny, apelując do rodziców o zmianę decyzji. Podkreślił także, że religia jest znacznie ważniejszym przedmiotem niż wszystkie inne nauczane w szkole. „Zawsze powtarzałem i powtarzam: Religia jest najważniejszym przedmiotem, ponieważ przygotowuje do życia wiecznego. Pozostałe zaś przedmioty przygotowują jedynie do życia doczesnego. Wszystkie są ważne, jednakże tylko religia pozwala na zdobywanie wiedzy i postaw niezbędnych do prowadzenia życia świątobliwego” – argumentował ksiądz. Edyta Łongiewska-Wijas wyraziła swoje wielkie oburzenie listem skierowanym do rodziców.     SKANDALICZNY LIST KSIĘDZA DO RODZICÓW Wczoraj wieczorem, jako radna miasta Szczecin, zostałam powiadomiona o... Opublikowany przez Edytę Łongiewską Wijas   Niedziela, 22 listopada 2020 „E-dziennik jest od powiadamiania rodziców o ocenach i zachowaniu dzieci, a nie od pouczania ich, czy agresywnego ewangelizowania. Wbrew zapędom katechety, nie jest jego rolą wyniosłe pouczanie rodziców, czy straszenie. Jego zadaniem jest przeprowadzić dla chętnych lekcje religii w szkole i to wszystko” – powiedziała stanowczo Edyta Łongiewska-Wijas. Radna dodała także, że szkoła nie jest miejscem kultywowania wiary – taką rolę powinny spełniać świątynie. Radna wypowiedziała się także na temat rzekomej nadrzędności religii nad innymi przedmiotami. „Zdanie to ujawnia głęboką pogardę księdza wobec innych nauczycieli (...)...

Ksiądz mimo pandemii odwiedza kobiety po porodzie
Adobe Stock
Aktualności
Mimo pandemii kobiety po porodzie odwiedza KSIĄDZ! A mąż nie może
Trwa pandemia koronawirusa, a to niesie za sobą szereg obostrzeń. Jednym z nich jest to, że nie można odwiedzać kobiet po porodzie. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Z wizytą do świeżo upieczonej mamy może przyjść... ksiądz.

Obecność księdza w szpitalu stała się swego rodzaju tradycją, mimo tego, że kobiety po porodzie często nie chcą jeszcze być przez nikogo oglądane. Niektóre z nich przeżywają trudne momenty, a przez swój stan, zarówno psychiczny, jak i fizyczny nie chcą nawet odwiedzin rodziny. Od jakiegoś czasu ze względu na dużą ilość zakażeń koronawirusem nie można odwiedzać w szpitalu świeżo upieczonych mam. Jak się okazuje – ukochanej kobiety i dziecka nie może odwiedzić np. tata lub babcia malucha, może za to zrobić to... ksiądz! Wizyta księdza po porodzie Jedna z pielęgniarek zamieściła na Twitterze wpis, w którym możemy przeczytać, że odmówienie wizyty księdza wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Mimo epidemii ksiądz nadal ma prawdo do odwiedzin kobiet po porodzie. Coraz więcej świeżo upieczonych mam nie życzy sobie jednak takiej wizyty.  „Pacjentka po cięciu cesarskim dzisiaj zadała mi pytanie 'Proszę mi powiedzieć komu mam zgłosić, że nie życzę sobie, aby ksiądz zaglądał na moją salę? Nie możemy tu gościć bliskich osób, wiec tym bardziej nie życzę sobie takich wizyt'. Ludzie się budzą” - napisała na Twitterze jedna z pielęgniarek.  Skomplikowana procedura Pielęgniarka przekazała informację od pacjentki do przełożonej. W dalszej części, czytając komentarze pod postem, dowiadujemy się jednak, że pacjentka nie może tak po prostu nie życzyć sobie odwiedzin księdza. Okazuje się, że musi ona złożyć odpowiedni dokument w tej sprawie – pismo do zarządu.  Więcej takich sytuacji Pod postem pojawiło się wiele komentarzy zniesmaczonych internautek. Okazuje się, że dużo kobiet nie życzy sobie odwiedzin księdza w szpitalu po porodzie lub operacji:  „Dawno temu kiedy pracowałam na ginekologii septycznej jeśli pacjentki nie życzyły sobie odwiedzin klechy -zazwyczaj podczas...

ksiądz mówi le mamy rodzić dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Ksiądz instruuje na FB, ile dzieci powinny rodzić Polki (m.in. dlatego, że on ich mieć nie może!)
Masz jedno lub dwoje dzieci? To za mało według księdza Romana Kneblewskiego z Bydgoszczy, który w poście na FB postanowił pouczyć Polaków, co to znaczy tradycyjna polska rodzina.

Ksiądz Kneblewski, znany z sympatii dla środowisk narodowych oraz z kontrowersyjnych poglądów, postanowił zająć się kwestią tego, ile dzieci powinny rodzić Polki, aby spełnić minimum socjalne i móc mówić o swoich bliskich, że są tradycyjną polską rodziną. Masz jedno, dwoje albo troje dzieci? Musisz się bardziej postarać... Rodzić żeby wypełniać lukę po księdzu Kapłan z Bydgoszczy w poście na FB podzielił się swoją opinią. Według niego posiadanie dwojga dzieci to reprodukcja prosta – dzieci kiedyś zastąpią rodziców. Trzecie dziecko w rodzinie powinno się pojawić „dla wypełnienia luki po zgonach, za fizycznie niepłodnych i za takich jak ja’’ – napisał ksiądz. Jednak nawet rodzina z trojgiem dzieci nie jest ani wielodzietna, ani tradycyjna, a jedynie „spełnia minimum socjalne’’. Swój post kapłan rozpoczął od twierdzenia „Tradycyjna rodzina jest wielopokoleniowa i wielodzietna ’’, a tekst opatrzył dwoma obrazkami: zdjęciem rodziny z szesnaściorgiem dzieci oraz rysunkiem z napisem „Chłopak i dziewczyna, normalna rodzina’’. Kim jest kapłan, który poucza Polki Ksiądz Roman Adam Kneblewski sympatyzuje z narodowcami. O WOŚP mówił, że jest „dziełem szatana’’, a seks pozamałżeński jest grzechem śmiertelnym i nie ma nic wspólnego z miłością. W ubiegłym roku został odwołany z funkcji proboszcza i odesłany na przymusową emeryturę , bo nie chodził po kolędzie, nie odwiedzał chorych, nie dyżurował w parafialnej kancelarii i odprawiał zbyt dużo mszy po łacinie. Komentujący mocno podzieleni Pod postem oczywiście zawrzało. Obok bardzo krytycznych wypowiedzi jak ta (wszystkie komentarze w pisowni oryginalnej): „Megalomania szanownego pana przekroczyła granice absurdu i raźno maszeruje dalej. Fachowiec d/s dzieci i rodziny. Wypadałoby chociaż popem lub...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz