Niepokojąco wzrasta liczba osób objętych kwarantanną. Na czym dokładnie polega kwarantanna i ile trwa?
Już blisko pół tysiąca osób poddanych jest kwarantannie domowej w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Najważniejsze, o czym muszą pamiętać osoby objęte kwarantanną, to unikanie kontaktu z innymi osobami.
Kwarantanną objęto do tej pory 490 osób w Polsce. Tylko jeden mężczyzna nie chciał się podporządkować zaleceniom dotyczącym odosobnienia. Żeby doprowadzić do skierowania na kwarantannę domową, wymagana była interwencja policji.
Czym różni się kwarantanna od izolacji oraz nadzoru epidemiologicznego?
Służby sanitarne mogą poddać osobę izolacji, zalecić kwarantannę lub objąć nadzorem epidemiologicznym.
- Izolacja prowadzona jest w szpitalu u osób, u których pojawiły się objawy choroby.
- Kwarantanna polega na odosobnieniu osób zdrowych — na przykład w domu albo w internacie. Stosuje się ją u osób, które miały potwierdzony kontakt z osobą zakażoną.
- Nadzorem epidemiologicznym objęte są osoby zdrowe, które wróciły z zagrożonych rejonów, ale nie ma u nich podejrzenia kontaktu z zakażoną osobą.
Co można, a czego zdecydowanie nie można robić podczas kwarantanny?
Zdecydowanie nie można spotykać się ze znajomymi, czy wychodzić na zakupy.
Najważniejsze jest odosobnienie, ponieważ obecność wśród innych ludzi znacznie zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania wirusa. Produkty, które warto nabyć, są dostępne także w internecie. Pamiętaj jednak, aby unikać kontaktu z dostawcą.
Jak zapewnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz:
- Sanepid kontaktuje się z osobami objętymi kwarantanną, codziennie pytając o stan zdrowia. Co więcej, jeśli kwarantannie poddana jest osoba samotna, może liczyć na dodatkową pomoc.
- W takim wypadku wymagana jest pomoc w takich prozaicznych codziennych sprawach jak zrobienie zakupów. Służby wojewody są zobligowane, żeby pomóc — zapewnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Ile trwa kwarantanna?
Kwarantanna kończy się po 14 dniach, jeśli objęta nią osoba nie ma objawów choroby. Jeśli natomiast objawy pojawią się, pacjent zostanie przewieziony do szpitala zakaźnego, poddany izolacji i leczeniu.
Źródło: tvn24.pl
Zobacz także:
- Jak zapobiegać koronawirusowi?
- Czy kobiety w ciąży są bardziej narażone na koronawirusa?
- Jak zrobić żel antybakteryjny w domu?