Do zdarzenia doszło w czwartek 9 grudnia w miejscowości Sypniewo (woj. wielkopolskie). Do patrolujących funkcjonariuszy podjechał samochód. Wybiegła z niego kobieta, krzycząc, że jej dziecko nie oddycha. W chwili, gdy policjanci podbiegli do auta, 3-miesięczne niemowlę było już sine.

Reklama

Policjanci uratowali nieprzytomne niemowlę

Jak poinformował mł. asp. Damian Pachuc z KPP w Złotowie, jeden z policjantów – sierżant sztabowy Damian Kledzik – natychmiast podjął czynności ratunkowe. Udrożnił chłopcu drogi oddechowe i z uwagi na brak wyczuwalnego oddechu przystąpił do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Po chwili niemowlę zaczęło samodzielnie oddychać. Do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego Wiktor przebywał pod opieką policjanta. Funkcjonariusz okrył chłopca i kontrolował jego oddech. Po przyjeździe ratowników dziecko zostało przewiezione do szpitala. Jeszcze tego samego dnia wróciło z rodzicami do domu.

Policjant, który udzielił chłopcu pierwszej pomocy, zapewnia, że nie czuje się bohaterem. Jest po prostu… ojcem, który wie, jak ważne jest zachowanie spokoju w stresującej sytuacji.

Na fot. policjant z Jastrowia czeka na karetkę z niemowlakiem. Chwilę wcześniej z kolegą z patrolu przywrócili mu oddech. Dziecko zadławiło się i siniało. Matka zatrzymała się autem przy radiowozie i prosiła o pomoc. Wszystko skończyło się dobrze. Fot. https://t.co/siHZ6y0HjO pic.twitter.com/HFa6OxJlff
— WielkopolskaPolicja (@PolicjaWlkp) December 10, 2021

Mama chłopca podziękowała funkcjonariuszom za ich pomoc. W krótkim nagraniu zamieszczonym na facebookowym profilu serwisu zlotowskie.pl przyznała, że bez ich interwencji mogłaby sobie nie poradzić. Małemu Wiktorowi życzymy dużo zdrowia, a policjantom gratulujemy zachowania zimnej krwi i znajomości zasad udzielania niemowlętom pierwszej pomocy – oby wszyscy funkcjonariusze mieli taką wiedzę!

Zobacz także


Jeśli nie wiesz, jak udzielać pierwszej pomocy niemowlakowi i małemu dziecku, koniecznie sprawdź, czy w twojej okolicy nie są organizowane odpowiednie kursy lub weź udział w szkoleniu online prowadzonym przez doświadczonych ratowników medycznych. Informacje dotyczące postępowania przy zadławieniu u niemowlaka są również dostępne na stronie GIS-u, jednak nie zastąpią one fachowego szkolenia!

GIS/www.gov.pl

Źródło: zlotowskie.pl, TVN24.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama