Naukowcy doszli do takiego wniosku po przebadaniu 56 kobiet. Okazało się, że mamy chłopców miały większe uszkodzenia ciała spowodowane porodem.

Reklama

Mamy chłopców bardziej cierpiały

Czasopismo Pediatric Research, wydające prace badawcze dotyczące leczenia chorób dziecięcych oraz zaburzeń rozwoju, opublikowało artykuł oparty na badaniu przeprowadzonym przez San Cecilio Clinical Hospital w hiszpańskiej Granadzie oraz zespół naukowców z Uniwersytetu w Granadzie (UGR). Naukowcy chcieli sprawdzić, czy poród chłopca jest bardziej bolesny niż poród dziewczynki.

W tym celu przebadali 56 ciężarnych, bardzo zdrowych mam. Z 56 ciąż 27 zakończyło się urodzeniem chłopców, co oznacza, że na świat przyszło 29 dziewczynek. Po porodzie lekarze dokładnie zbadali uszkodzenia ciał mam noworodków. Naukowcy odkryli, że biomolekuły matek, które powiły dziewczynki, miały mniejsze uszkodzenia. Badanie wykazało, że urodzenie chłopca skutkowało większymi stratami na zdrowiu matek.

Naukowcy - Javier Diaz Castro i Julio Ochoa Herrera – przewodniczący badaniom są zdania, że taka analiza może otworzyć interesującą dziedzinę poszukiwań mówiących o korelacji między płcią noworodków a możliwym wpływem na długość życia i rozwój chorób u dziecka.

Kobiety bardziej odporne

Dochodząc do wniosku, że płeć dziecka może mieć wpływ na poród, naukowcy starali się znaleźć przyczyny takiej zależności. Jako jedno z możliwych wytłumaczeń podają większą odporność kobiet na stres. Okazuje się, że układy enzymatyczne występujące u kobiet są dojrzalsze, gdy są gotowe do narodzin. Prowadzi to do stworzenia bariery, która z kolei pomaga w zapobieganiu uszkodzeniom komórek.

Zobacz także

Podobnie jest w świecie zwierząt - samice posiadają pewien defensywny przeciwutleniacz, który jest lepszy od tego, co można znaleźć u samców. Prowadzi to do mniejszego uszkodzenia oksydacyjnego błon komórkowych w ciele matki w momencie porodu. To również pomaga w lepszym metabolizmie komórkowym organizmu kobiety.

Upraszczając: z perspektywy ciężarnej mamy oznacza to mniej stanów zapalnych organizmu i mniej bolesny poród.

Źródło: sg.theasianparent.com

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama