Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rodzice wypisują dzieci z religii
Adobe Stock
Aktualności

Rodzice MASOWO wypisują dzieci z religii. „Nie chcemy indoktrynacji”

Coraz mniej uczniów warszawskich szkół podstawowych chodzi na religię. Od początku roku szkolnego ponad 300 rodziców z Ursynowa zdecydowało o wypisaniu swoich dzieci z katechezy. Nauczyciele wiążą to bezpośrednio z sytuacją polityczną i strajkami kobiet, a jednocześnie wcale nie dziwią się rodzicom.

Rodzice masowo wypisują dzieci z lekcji religii: ten trend jest szczególnie wyraźny na warszawskim Ursynowie, gdzie z katechezy zrezygnowało od września ponad 300 uczniów. To efekt polityki obecnego rządu − uważają nauczyciele. Wielu przyznaje też, że lekcje religii w szkołach nie mają już wiele wspólnego z prawdziwą wiarą.

Dzieci przestają chodzić na religię

Coraz więcej rodziców nie chce, by ich dzieci chodziły na religię w szkole. I choć w Warszawie na katechezę uczęszcza ok. 70% wszystkich uczniów, to tylko od września na zajęciach w ursynowskich podstawówkach ubyło ponad 300 osób. Wielu rodziców przyznaje, że ich decyzja o rezygnacji z religii po części miała związek ze strajkami kobiet. Większość uważa jednak, że religia w szkołach to obecnie rodzaj indoktrynacji politycznej, na którą się nie godzą.

„To namacalny efekt tego, co dzieje się obecnie w polityce. Rodzice mówią, że popierając Strajk Kobiet, zamiast tylko słowami walczyć z ingerencją Kościoła w ich życie, chcą to zamanifestować działaniem. Nie dziwię się, że tak wielu rodziców wypisuje dzieci z religii, bo już dawno w Polsce nie należy ona do sfery ducha, ale polityki” − powiedziała dyrektorka ursynowskiej podstawówki w rozmowie z portalem haloursynow.pl.

Niemałe znaczenie ma osoba katechety. Zdarzają się księża, którzy cieszą się autorytetem nie tylko u dzieci, ale i u sceptycznych wobec kościoła rodziców. „U nas jest ksiądz z prawdziwego zdarzenia. Dzieci go lubią, bo potrafi z nimi rozmawiać i ma otwarty umysł. Boję się, że to może tylko mu zaszkodzić. Jeśli go zwolnią, to ani przez moment nie będę się zastanawiać i wypiszę dziecko z religii” − cytuje jedną z warszawskich mam portal haloursynow.pl. 

Co o tej sytuacji sądzą księża i katecheci? Zdaniem duchownych powody wypisywania dzieci z religii są różne i nie zawsze wynikają z niechęci do instytucji kościelnych czy ateistycznych poglądów rodziców. „Każdy ma wolność wyboru, nikogo nie zmuszamy do uczestnictwa w zajęciach. Szanujemy wybór rodziców niepełnoletnich uczniów, którzy nie podają powodów swojej decyzji. Trudno oceniać, jakie są przyczyny wypisywania się z religii. Z rozmów z uczniami wynika, że nieraz wygrywa pokusa dłuższego spania czy wcześniejszego wyjścia ze szkoły, gdyż lekcje ustawiane są często na pierwszych i ostatnich godzinach. Pojawia się też pokusa, żeby nie mieć kolejnego obowiązku i zrezygnować z nauki, skoro jest taka możliwość” − powiedział portalowi haloursynow.pl ks. Kamil Falkowski, katecheta w Szkole Podstawowej nr 330.

Zobacz też:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Omenaa Mensah nie chce religii w szkołach
Instagram
Aktualności
Omenaa Mensah: edukacja seksualna zamiast religii w szkołach!
Omenaa Mensah apeluje, by wycofać religię z polskich szkół, a zamiast tego uczyć dzieci o różnorodności świata oraz edukować seksualnie.

Omenaa Mensah stanowczo wypowiedziała się na temat religii w szkołach: jej zdaniem ten przedmiot powinien być nauczany w kościołach, świeckie placówki zaś muszą wychowywać otwartych na świat i świadomych seksualnie ludzi.  Omenaa Mensah nie chce religii w szkołach Omenaa Mensah krytycznie odniosła się do polskiego systemu edukacji. Nie podoba jej się nie tylko wykładanie religii w szkołach, ale i brak takich przedmiotów jak etyka czy rzetelna edukacja seksualna. W jej ocenie polska szkoła nie wychowuje ludzi otwartych na świat i świadomych jego różnorodności .  „Po pierwsze wyrzucić religię ze szkół. Po drugie wprowadzić etykę, która nauczy nas spojrzenia na różnorodność właśnie światową. Wtedy każdy młody człowiek niezależnie od tego, jaką religię wyznaje, może podejmować racjonalne decyzje” – powiedziała pogodynka w rozmowie z WP. Mensah dodała, że nauka o seksualności człowieka to ważny element edukacji, którego brak sprawia, że ludzie są nietolerancyjni: „W szkołach powinny być zajęcia z etyki i koniecznie edukacja seksualna, w której też się wyjaśnia, że czasami jest tak, że mężczyzna kocha mężczyznę albo kobieta kocha kobietę i to nie znaczy, że któraś z tych osób jest złym człowiekiem. Albo, że ktoś ma czarny albo żółty kolor skóry i to też nie znaczy, że jest złym człowiekiem.” Omenaa Mensah jest mamą 18-letniej Vanessy i właśnie w duchu otwartości i tolerancji wychowuje córkę. Vanessa nie ma problemu m.in. z tym, by uczestniczyć w paradach równości i wspierać osoby LGBT+. „Jeśli stworzymy mądrego, otwartego, człowieka, który będzie akceptował różnorodność, bo tak będzie nauczony, wychowany, wtedy stworzymy silne podstawy państwa” – wyjaśniła Omenaa.         Wyświetl ten post na...

Malwina Bakalarz śpiewa religijną pieśń
Youtube/Baku Family
Aktualności
Nowa twarz Bakusiowo – nagrała piękną pieśń religijną. Fani są wzruszeni!
Autorka bloga co jakiś czas zaskakuje fanów muzycznymi parodiami matki. Tym razem pokazała coś, czego nikt się nie spodziewał. Przygotujcie chusteczki!

Malwina Bakalarz, autorka Bakusiowo.pl, żona i ma mama dwójki dzieci, nieraz udowodniła już, że oprócz budowania społeczności mam skupionych wokół jej bloga, doskonale idzie jej także śpiewanie coverów. Jej wersje utworów „ Weź nie pytaj ”, „ Mama ostrzegała ” czy „ Ona by tak chciała ”, biją rekordy popularności na youtubie i znają je chyba wszystkie mamy (i nie tylko!). Teraz blogerka pokazała, że nie tylko śpiewanie parodii idzie jej znakomicie. Tuż przed świętami wielkanocnymi zdecydowała się na nagranie kolejnego utworu, tym razem na poważnie. Wykonała przepiękną pieśń religijną pt. „Schowaj mnie”. Posłuchajcie! Bakusiowo śpiewa anielskim głosem pieśń „Schowaj mnie” Na co dzień Malwina Bakalarz stara się swoją działalnością raczej rozbawiać przemęczone mamy i dodawać im otuchy, ale tym razem zdecydowała się na coś zupełnie innego. Dosłownie na kilka dni przed Wielkanocą wypuściła religijny utwór w swoim wykonaniu. Jak przyznała, zrobiła to „ze specjalną dedykacją dla jej dziewczyn z insta”. Zaśpiewała przepiękną piosenkę, którą w oryginale wykonuje chrześcijański zespół uwielbienia Hillsong , a która w polskim tłumaczeniu nosi tytuł „Schowaj mnie”. Jak blogerka skomentowała swój nowy występ? Na swoim profilu na Instagramie Malwina Bakalarz napisała: „Matko... kamień na żołądku, serce na ramieniu, gul w gardle... Jeszcze nigdy dotąd nie stresowałam się tak, puszczając coś w świat. Bo to już nie jest parodia. To na serio. Mam nadzieję, że wam przypadnie do gustu i wleje w wasze serca trochę nadziei w tych trudnych czasach ”. Blogerka opublikowała utwór wczoraj, 7 kwietnia, a już ma on prawie 100 tysięcy wyświetleń na youtubie. Fani piszą, że słuchają go bez przerwy i że to ich ulubiona pieśń, a w wykonaniu Bakusiowo jest tak wzruszająca,...

życzenia na Boże Narodzenie
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Życzenia na Boże Narodzenie 2022 – staropolskie, religijne, wzruszające, krótkie, piękne i śmieszne życzenia świąteczne
Część życzeń na Boże Narodzenie padnie przy wigilijnym stole, ale nie z każdą bliską osobą uda się spotkać osobiście. Jeśli nie masz czasu do wszystkich zadzwonić, wyślij życzenia SMS-em lub e-mailem. Oto nasze propozycje – śmieszne i poważne, krótkie i dłuższe, religijne, staropolskie i nowoczesne. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystkie można wydrukować.

Oto aż 53 propozycje życzeń świątecznych w różnym tonie . Mamy dla was zarówno poważne i religijne życzenia na Boże Narodzenie, jak i te wesołe. Możesz wypisać je na świątecznej kartce pocztowej lub wysłać np. SMS-em. Wysyłanie życzeń na Boże Narodzenie jest naszym polskim zwyczajem, który warto kontynuować. Choć w dzisiejszych czasach nadawanie kartek to rzadkość, warto wrócić do tej tradycji i wysłać świąteczny list z życzeniami. Z pewnością adresatowi zrobi się bardzo miło! Na końcu dołączamy plik pdf. z życzeniami gotowy do druku. Spraw radość najbliższym składając im niepowtarzalne życzenia . Spis treści :  Staropolskie życzenia na Boże Narodzenie Religijne życzenia bożonarodzeniowe Krótkie życzenia na Boże Narodzenie Piękne życzenia na Boże Narodzenie Śmieszne życzenia i wierszyki na Boże Narodzenie Poważne życzenia świąteczne na Boże Narodzenie Wzruszające życzenia na Boże Narodzenie Uniwersalne wierszyki na Boże Narodzenie i Nowy Rok   Staropolskie życzenia na Boże Narodzenie W przypadku bliskich, którzy wysoko cenią tradycję, świetnie sprawdzą się życzenia bożonarodzeniowe, które nawiązują do staropolskich zwyczajów i sformułowań.  Jak obyczaj stary karze według ojców naszej wiary pragnę złożyć wam życzenia w dniu Bożego Narodzenia   Niech ta gwiazdka pomyślności Co zabłyśnie wam o zmroku Zaprowadzi was do szczęścia W nadchodzącym Nowym Roku *** Mały Jezus nadchodzi, Powinszować się godzi, Szczęścia, zdrowia i chleba I co więcej potrzeba. Pieniędzy, dobytku I wszelkiego użytku *** Staropolskim obyczajem, Gdy w Wigilię gwiazda wstaje, Nowy Rok zaś cyfrę zmienia Przy tej pięknej sposobności I my życzym Wam radości, Aby wszystkim się darzyło, Z roku na rok lepiej było....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz