W ciągu zaledwie 3 tygodni zanotowano aż 18 przypadków zachorowań lub podejrzeń odry. Jak informuje sanepid zachorowania dotyczą w szczególności osób społeczności romskiej przebywającej na terenie miasta Poznania. Na podstawie uzyskanych informacji w trakcie prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego większość osób nie została w przeszłości zaszczepiona przeciw odrze.

Reklama

​W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu przypomina, że zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych na 2017 rok, szczepienia obowiązkowe przeciw odrze, śwince i różyczce u dzieci i młodzieży według wieku określa kalendarz szczepień. Szczepienie podstawowe skojarzoną szczepionką przeciw odrze, śwince i różyczce podaje się w 13. miesiącu życia. Dawkę przypominającą szczepionki skojarzonej przeciw tym chorobom trzeba ponowić w 10. roku życia.

Warto pamiętać, że szczepienie to najskuteczniejsza metoda ochrony przed odrą. Wirus odry przestaje się rozprzestrzeniać w populacji dopiero, gdy zaszczepionych jest przynajmniej 95% osób. Zaniechanie szczepień może nas doprowadzić jedynie do powtórzenia sytuacji w Europie Zachodniej, gdzie obserwowano wysoki wzrost przypadków zachorowań (w 2013 r. odnotowano 10 271 przypadków zachorowań, 91% z nich w Niemczech, Włoszech, Holandii, Romunii i Wielkiej Brytanii). W grupie osób, które zachorowały w 2013 r. na odrę wśród osób o znanym statusie szczepienia 88% stanowiły osoby, które nie zostały zaszczepione.

Odra - jak i czy łatwo można się zarazić?

Odra to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus odry, przenoszony drogą kropelkową, powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z chorym. Bez szczepienia wirus odry zaatakuje ponad 90% wszystkich osób, które będą miały z nim styczność a nie były uodpornione. Chory zaraża innych już na 1-3 dni przed wystąpieniem gorączki i kaszlu czyli ok. 5 dni przed pojawieniem się wysypki i do 3 dni po jej wystąpieniu.

Jakie są typowe objawy odry?

Odra zaczyna się nagle od wysokiej temperatury, kaszlu, kataru. I zazwyczaj na tym etapie jest mylona ze zwykłym przeziębieniem. Na 2-3 dni przed wysypką u 80% chorych na przekrwionej błonie śluzowej policzków pojawiają się 1-2 mm białawe plamki (tzw. plamki Koplika), które bledną po wystąpieniu wysypki. Przeważnie 14 dnia od zakażenia (3-4 dzień choroby) pojawia się uogólniona plamisto-grudkowa wysypka na skórze twarzy i szyi (nie pęcherzykowa), która stopniowo rozprzestrzenia się na tułów i kończyny. Wysypka ustępuje po 5-6 dniach w takiej kolejności, w jakiej się pojawiła. Po wysypce pozostają przebarwienia, może wystąpić złuszczenie naskórka.

Zobacz także

Jakie powikłania występują po odrze?

Powikłania w przebiegu odry występują często:

  • zapalenie ucha środkowego - najczęściej,
  • rzadziej nieżyt żołądkowo-jelitowy z biegunką.
  • Dość często dochodzi do zapalenie płuc wymagającego leczenia szpitalnego.
  • Bardzo groźne są powikłania neurologiczne – zapalenie mózgu i/lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Ryzyko powikłań neurologicznych wzrasta z wiekiem, powyżej 10. roku życia jest 2-3 krotnie większe.
  • Odległym powikłaniem odry jest podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE), którego objawy ujawniają się po kilku-kilkunastu latach od zakażenia.

Jak informuje sanepid w Polsce najczęściej odra "importowana" jest z innych krajów. Od kilku lat rejestruje się w Polsce ogniska zachorowań na odrę występujące najczęściej w środowiskach osób nieszczepionych. Przeprowadzane badania epidemiologiczne potwierdzają związek braku wykonywania szczepień przeciw odrze w takich grupach ze zwiększoną liczbą zachorowań. W takich sytuacjach często podejmowane są działania mające na celu zaszczepienie przeciw odrze nieszczepionych dzieci.

Zobacz też:

Reklama

Źródła: wsse-poznan.pl, poznan.naszemiasto.pl, szczepienia.pzh.gov.pl

Reklama
Reklama
Reklama