Zdrowie

Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?

Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Odra rozprzestrzenia się po całej Europie. Wzrost zachorowań odnotowano w Rumunii, Francji oraz we Włoszech. W ciągu ostatniego roku (od lutego 2016 do stycznia 2017) na odrę zachorowało w Polsce 144 osoby.

Odra powraca

Przez pierwsze trzy miesiące 2017 na odrę w Polsce zachorowało już 559 osób! Jak alarmuje WHO liczba chorych wciąż rośnie. Europie grozi epidemia. USA i Kanada ostrzegają przed wyjazdem na stary kontynent właśnie ze względu na epidemię odry.

Dlaczego odry należy się bać?

Bo odra, która uważa na niegroźną chorobę wieku dziecięcego potrafi zabić. Media donoszą, że w wyniku odry w ostatnim czasie w Rumunii zmarło 17 osób, w Szwajcarii 1.
Odra to choroba wysoce zakaźna, która może przynieść poważne powikłania; atakuje układ oddechowy i może prowadzić do zapalenia mózgu a nawet do śmierci. Powikłania po odrze to również: biegunka i silne odwodnienie organizmu, zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie mózgu drgawki.

Odra groźna dla niemowląt – dlaczego?

Na zachorowalność na odrę szczególnie narażone są niemowlęta, ponieważ pierwszą dawkę szczepionki można podać dopiero w 13-14 miesiącu życia. Ale to nie znaczy, że starsze dzieci, czy dorośli mogą czuć się bezpieczni, bo powikłania występują u ok. 30 proc. chorych, większość z nich to dzieci do 5 r.ż. oraz dorośli powyżej 20 lat.

Objawy odry

Na 2-4 dni przed pojawieniem się wysypki pojawia się: ostry ból gardła, nieżyt nosa, gorączka, złe samopoczucie, zapalenie spojówek, katar, suchy kaszel.
- Następnie w jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone czerwoną linią - informuje dr. hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Badania Surowic i Szczepionek w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego. - Towarzyszy temu wysoka gorączka. Potem za uszami pojawia się grudkowa wysypka, która stopniowo przenosi się na całe ciało. Wypukłe grudki zlewają się w plamy. Chory odczuwa swędzenie.

Jak można zarazić się wirusem?

Do wybuchu epidemii wystarczy 1 zarażony, który może sprzedać wirusa nawet 20 osobom. Chory zaraża na 4 dni przed pojawieniem się wysypki oraz 4 dni po jej wystąpieniu. Wirus przenosi się drogą kropelkową a poza organizmem – w powietrzu albo na przedmiotach - może przeżyć nawet 2 godziny. Skąd ta epidemia w XXI wieku? Główny wzrost zachorowalności w Polsce i Europie związany jest z zaniechaniem szczepień przez rodziców. Dzieje się tak na skutek ruchów antyszczepionkowych, które straszą, że szczepionka MMR może wywołać u dzieci autyzm.
WHO wymienia Polskę wśród krajów najbardziej narażonych na rozprzestrzenianie się wirusa. By zapobiec szerzeniu się choroby 95 proc. populacji powinno być zaszczepione.  Polska balansuje na granicy.

Polecamy:

szczepienie, dziecko, szczepionka, MMR
Fotolia.pl
Zdrowie
Czy możesz zaszczepić dziecko na odrę? – test dla rodziców roczniaków
odra szczepienie kiedy
Fotolia
Zdrowie
Odra: szczepienie (kiedy i dlaczego warto zaszczepić dziecko)
Według kalendarza szczepień 1. dawkę szczepionki przeciw odrze podaje się dzieciom w 13-15. miesiącu życia. Szczepienie przeciwko odrze jest obowiązkowe i bezpłatne. Ma postać szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR).

Pierwsze szczepienie przeciw odrze wykonuje się w 13-15. miesiącu życia dziecka, a następnie - zgodnie z kalendarzem szczepień - w 6. roku życia dziecko otrzymuje dawkę przypominającą. Szczepienie na odrę jest obowiązkowe i podawane w szczepionce skojarzonej MMR, która chroni jednocześnie przed odrą, świnką i różyczką.  Spis treści: Odra: szczepienie – kiedy podaje się szczepionkę Odra – szczepionki dostępne w Polsce Odra szczepienie – odczyny poszczepienne Dlaczego warto szczepić dziecko przeciwko odrze Jak rozpoznać odrę u dziecka (objawy) Odra: szczepienie – kiedy podaje się szczepionkę Szczepienie przeciw odrze jest bezpłatne i ujęte w  obowiązkowym kalendarzu szczepień . Na odrę szczepi się dzieci w 13-15. miesiącu życia oraz dawką przypominającą w 6. roku życia. Na odrę nie powinny być szczepione dzieci silnie uczulone na białko jaja kurzego lub żelatynę, uczulone na neomycynę, które zareagowały nadwrażliwością po wcześniejszym szczepieniu. Przeciwwskazaniem są też choroby hematologiczne (białaczki, chłoniaki), niedobory odporności. Odra – szczepionki dostępne w Polsce W Polsce nie ma szczepionki, która chroni tylko przed odrą . Są dostępne szczepionki skojarzone (chroniące przed więcej niż 1 chorobą), zawierające żywe, atenuowane (niezdolne do wywołania choroby) wirusy odry, świnki i różyczki (MMR) lub odry, świnki, różyczki i ospy wietrznej (MMR-V) . Skuteczność obu szczepionek jest bardzo duża: ponad 95 proc. zaszczepionych dzieci jest chronionych przed zachorowaniem na odrę. Odra szczepienie – odczyny poszczepienne Po szczepionce przeciw odrze, śwince i różyczce mogą wystąpić miejscowe niepożądane odczyny poszczepienne , takie jak zaczerwienienie, ból, obrzęk, uczucie palenie lub kłucia w miejscu podania szczepionki. Mogą też pojawić...

Chłopiec próbuje udowodnić, że szczepionki powodują autyzm
Facebook/Marco Arturo
Aktualności
Cała prawda o szczepionkach i autyzmie... oczami 12-latka – koniec flmu zaskakuje!
Film 12-latka zatytułowany "Szczepionki POWODUJĄ autyzm" w kilka dni stał się hitem Internetu. Nic dziwnego – każdy rodzic musi go zobaczyć!

Post na Facebooku Lewandowskiego o szczepieniach w ramach akcji UNICEFu wywołał burzę. Pytanie "szczepić czy nie szczepić" i dyskusja o ewentualnych powikłaniach wciąż zbudzają kontrowersje. Jednym z najgorętszych tematów jest związek szczepionek z autyzmem. Cała prawda o szczepionkach Marco, 12-letni naukowiec, postanowił rozwiać wszystkie wątpliwości. W filmie, który zaraz zobaczycie, chłopiec prezentuje wyniki swoich badań, ukryte w teczce z tajemniczym napisem "Dowody, że szczepionki powodują autyzm ". Zanim ocenicie chłopca – obejrzyjcie film DO KOŃCA. Z pewnością będziecie zaskoczeni! Co wy na to? Ten film został wyświetlony ponad 6 milionów razy w zaledwie kilka dni! Nic dziwnego – chłopiec zakpił z antyszczepionkowców i nieźle wkurzył (na szczęście krótkotrwale) tych, którzy popierają szczepienia. Szczepienia nie powodują autyzmu Na początku filmu Marco mówi, że lekarze i firmy farmaceutyczne okłamują nas twierdząc, że szczepionki są bezpieczne . On, mały naukowiec, zrobił własne badania i ma dowody na szkodliwość szczepień. Gdy otwiera teczkę, ujawnia, że... nie ma w niej nic, oprócz pustych kartek. 12-latek pokazuje w ten sposób, że nie ma żadnych dowodów na to, że szczepionki mają związek z autyzmem . Wręcz przeciwnie, zachęca rodziców, by szczepili dzieci – nie szczepiąc malucha naraża się życie innych dzieci. Dla tych, którzy wciąż się wahają czy szczepić dziecko: jeśli nie przekonuje was głos dorosłych, może przekona was głos dziecka? Wiemy, że film 12-latka jest kontrowersyjny, ale popieramy jego przekaz! Polecamy: Kalendarz szczepień do 18. roku życia 

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz