Reklama

Szczepienia w aptekach w 12 krajach europejskich są już standardem. W Polsce zgodnie z dokumentem o nazwie „Polityka lekowa państwa 2018-2022” również miały zostać wprowadzone. Jednak nowy projekt ustawy o zawodzie farmaceuty nie uwzględnił tych zapisów. Zdaniem ekspertów rozszerzenie uprawnień farmaceutów o możliwość szczepienia w aptekach jest konieczna, tylko dzięki temu wyszczepialność Polaków będzie na odpowiednio wysokim poziomie.

Reklama

Farmaceuci powinni szczepić pacjentów

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy uważają, że umożliwienie farmaceutom dokonywania wybranych szczepień ochronnych nie tylko zwiększyłoby liczbę zaszczepionych Polaków, lecz także odciążyło system opieki zdrowotnej. Obecnie wyszczepialność na grypę w naszym kraju jest bardzo niska, wynosi ok. 4 proc. w przypadku całego społeczeństwa i ok. 14 proc. wśród osób powyżej 65 roku życia. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje natomiast wyszczepialność osób starszych na poziomie 75 proc. Nasz system opieki medycznej nie jest jednak na tyle wydolny, by samodzielnie spełnić założenia WHO. Dlatego przedstawiciele OPZG tak bardzo postulują za tym, by również aptekarze mogli udzielać szczepień ochronnych.

Ekspert PPZG o zwiększeniu dostępu do szczepień

Prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, mówi jasno: „Zwiększenie wyszczepialności wśród Polaków jest dla nas priorytetem. Zależy nam na poruszaniu zagadnień związanych z ułatwieniami w realizacji szczepień. Obserwując doświadczenia innych krajów Unii Europejskiej, można zauważyć, że poprawa wyszczepialności jest możliwa tylko przy aktywnym udziale wszystkich interesariuszy systemu ochrony zdrowia, efektywnie wykorzystującym zasoby wszystkich pracowników ochrony zdrowia (lekarz, pielęgniarki farmaceuci itp.), którzy współdziałając ze sobą, mogą dostarczyć pacjentowi dostępny i profesjonalny serwis medyczny, optymalizując koszty jego realizacji”.

Ekspert dodaje także, że ta nowość wymagałaby dokonania pewnych zmian, ale byłyby to zmiany na lepsze. „Wprowadzenie szczepień w aptekach oczywiście wymaga nowego podejścia do tej procedury medycznej i do zmian w ustawodawstwie, ale byłoby jak najbardziej korzystne dla całego systemu opieki. Nowa ustawa o zawodzie farmaceuty mogłaby być pierwszym i zarazem milowym krokiem na tej ścieżce prawnej” – ocenia profesor.

Polityka lekowa chce zwiększyć dostęp do szczepień

Zwiększenie wyszczepialności i dostępu do szczepień ochronnych to jedne z kluczowych celów Polityki Lekowej Państwa na lata 2018-2022. W dokumencie sporządzonym przez tę instytucję wyraźnie zalecono, by farmaceuci mogli samodzielnie przeprowadzać niektóre szczepienia. Poza tym Polska jest również zobowiązana realizować cele wyszczepialności formułowane przez Radę Europy i Komisję Europejską. Aby było to możliwe, nie można dłużej ograniczać podawania szczepionek wyłącznie do placówek opieki medycznej, ale rozszerzyć je także na apteki. Na razie jednak nie wiadomo, czy ustawa o zawodzie farmaceuty zostanie w tym zakresie stosownie zmieniona.

Uważacie, że szczepienia powinny odbywać się również w aptekach? Czy łatwiejszy dostęp do szczepionki choćby przeciwko grypie skłoniłby was do przyjęcia jej? Piszcie w komentarzach!

Reklama

Źródło: materiały prasowe Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

Reklama
Reklama
Reklama