Szczepienia

szczepienie dziecka
szczepienia

Szczepienia przeciw pneumokokom – o czym warto wiedzieć? Odpowiada lekarz pediatra

Podczas spotkania w ramach Wirtualnych Warsztatów Mamo, To Ja rozmawialiśmy m.in. o tym, jak wygląda szczepienie przeciw pneumokokom. Poruszyliśmy kwestię odporności na antybiotyki oraz powikłań po chorobach pneumokokowych. Wątpliwości rozwiewała nasza ekspertka – dr. n. med. Aneta Górska-Kot. Zobacz wideo!
Współpraca reklamowa
szczepienia

Szczególne znaczenie szczepień niemowląt i dzieci przeciw pneumokokom – ważny wybór

Zakażenia pneumokokowe są problemem globalnym. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że pneumokoki odpowiadają rocznie za około 1,6 miliona zgonów na całym świecie, przy czym od 750 tysięcy do 1 miliona dotyczy dzieci do 5 lat. Osobami szczególnie narażonymi na choroby pneumokokowe są małe dzieci (zwłaszcza niemowlęta ) i osoby starsze. 
Współpraca reklamowa
grypa
grypa
szczepienia
grypa u dziecka

Grypa – objawy u dzieci i dorosłych, przyczyny, leczenie

Grypa to groźna choroba, przed którą można chronić się w prosty sposób, dzięki szczepieniom. Pierwsze objawy grypy przypominają przeziębienie, ale przebieg choroby jest zdecydowanie cięższy. Czy jest się czego bać? Jak długo zaraża grypa? Co trzeba wiedzieć o grypie, jeśli spodziewasz się dziecka, masz dziecko albo obawiasz się, że i ciebie może dopaść ta choroba?
Małgorzata Wódz
kalendarz szczepień 2022
szczepienia
szczepienia obowiązkowe
szczepienia zalecane

Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​

Kalendarz szczepień to spis wszystkich szczepień obowiązkowych i zalecanych dla dzieci. Znajdziesz tu aktualny harmonogram szczepień z podziałem na wiek dziecka według wytycznych GIS (zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na rok 2023). Nasz kalendarz szczepień dziecka (z miejscem na notatki) możesz też wydrukować lub zapisać.
Luiza Słuszniak
Dziewczynka u pediatry
szczepienia
kalendarz szczepień
szczepienia obowiązkowe

Kiedy nie zaleca się szczepić dziecka? Przeciwwskazania do szczepień

Czy katar i podwyższona temperatura to objawy, które uniemożliwiają wykonanie szczepienia u dziecka? Czy istnieją uniwersalne przeciwwskazania? Na te i wiele innych pytań odpowiada w naszym wideo ekspertka – dr Aneta Górska-Kot.
Współpraca reklamowa
Szczepionka przeciw pneumokokom
pneumokoki
szczepienia
kalendarz szczepień

Szczepienia przeciw pneumokokom – o co najczęściej pytają rodzice?

Jak działa szczepionka przeciw pneumokokom? Jakie choroby mogą wywołać te bakterie? Na te pytania oraz wiele innych odpowiada ekspert Warsztatów Mamo, To Ja – dr Aneta Górska-Kot, pediatra. Zobacz nasze wideo!
Współpraca reklamowa
Dziewczynka z mamą w gabinecie lekarza
szczepienia zalecane
szczepienia obowiązkowe
kalendarz szczepień

Jak przebiega wizyta szczepienna w przychodni? Odpowiada ekspert

Podczas kolejnego spotkania w ramach Warsztatów Mamo, To Ja rozmawialiśmy m.in. o tym, jak wygląda szczepienie i o czym najczęściej zapominają rodzice podczas takiej wizyty. Wątpliwości rozwiewała nasza ekspertka – dr Justyna Tymińska. Zobacz nasze wideo!
Sonia Młodzianowska
Szczepienie dzieci
szczepienia zalecane
szczepienia obowiązkowe
kalendarz szczepień

Szczepienia – fakty i mity. Jak zapewnić dzieciom najlepszą ochronę?

Na kolejnym spotkaniu Warsztatów Mamo, To Ja rozmawiamy z dr Justyną Tymińską na temat szczepień. Obalamy mity i potwierdzamy fakty, aby rodzice mogli podjąć właściwą decyzję i zapewnić tym samym najlepszą ochronę swoim dzieciom. Zobacz nasze wideo!
Sonia Młodzianowska
Szczepienie na grypę w ciąży
grypa
szczepienia
ginekolog radzi

Czy można się szczepić na grypę w ciąży – zalecenia na sezon 2022/2023

Grypa stanowi zagrożenia dla kobiet w ciąży. Przyszłe mamy przechodzą grypę ciężej i częściej dochodzi u nich do powikłań. Jednym ze skutecznych sposobów ochrony przed grypą są szczepienia. Czy kobieta w ciąży może zaszczepić się przeciwko grypie? Sprawdź, jakie są aktualne zalecenia dla ciężarnych.
Magdalena Drab
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
szczepienia
koronawirus

Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?

Od 3 października dzieci w wieku 3-11 lat mogą przyjąć dawkę przypominającą szczepienia na COVID. Starsze dzieci (od 12. roku życia) mogły z dawki przypominającej korzystać już wcześniej.
Ewa Janczak-Cwil
szczepienia
konferencja

Sukces czy porażka: jak wygląda sytuacja w zakresie szczepień ochronnych w Polsce?

Cztery uczelnie – Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Akademia Leona Koźmińskiego i Uniwersytet SWPS zorganizowały konferencję naukową w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”. Mamotoja.pl było patronem medialnym konferencji.
Współpraca reklamowa
Jak wygląda wizyta szczepienna u pediatry?
szczepienia
wizyta u lekarza

Wizyta szczepienna: o co warto zapytać? [PRZEBIEG + SZCZEPIENIA]

Podczas wizyty szczepiennej lekarz lub lekarka sprawdzi, czy niemowlę prawidłowo przybiera na wadze i czy dobrze się rozwija. Dowiedz się, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta szczepienna, jak wygląda przebieg wizyty kontrolnej twojego maluszka i o co może cię zapytać pediatra.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
szczepienia
konferencja

Zapowiedź konferencji w ramach projektu: „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”

Zapraszamy do udziału online w bezpłatnej konferencji naukowej organizowanej w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”, kierowanej do ekspertów ze środowisk naukowych, akademickich, medycznych, psychologii społecznej, nowoczesnych technologii w zakresie medycyny, mediów oraz innych osób zainteresowanych tą tematyką.
Współpraca reklamowa
szczepienia

Szczepienie – najważniejszy krok do ochrony przeciwko grypie

Co roku na grypę choruje w Polsce ponad milion osób. Sezon zachorowań zaczyna się w październiku, a kończy w kwietniu. Jak uniknąć problemów? Już teraz powinniśmy podjąć działania profilaktyczne, spośród których najważniejsze jest szczepienie.
Współpraca reklamowa
Szczepienia na COVID dla dzieci
szczepienia
koronawirus

Szczepienia na COVID dla dzieci – będzie można zaszczepić nawet niemowlęta

W USA zatwierdzono szczepionkę przeciwko COVID-19 dla nowej grupy wiekowej. Preparat firm Pfizer i Moderna mogą otrzymywać dzieci od 6 miesiąca życia. Podawanie szczepionki tak małym dzieciom zarekomendowali też naukowcy z Centrów ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób.
Ewa Janczak-Cwil
Ostre zapalenie wątroby u dzieci
choroby zakaźne
szczepienia
dziecko w szpitalu

Tajemnicze ostre zapalenie wątroby: aż 9 dzieci na jednym oddziale. Pomoże szczepionka?

W ostatnim czasie na oddział dziecięcy jednego krakowskiego szpitala trafiło aż dziewięcioro dzieci z ostrym wirusem wątroby. Lekarze leczą objawy choroby, nie znając jej przyczyn. Według ekspertów możemy mieć do czynienia z nowym wirusem… A antidotum na niego może być szczepionka przeciw COVID-19.
Luiza Słuszniak
antybiotyk a szczepienie u dziecka
antybiotyki
szczepienia

Antybiotyk a szczepienie u dziecka – czy antybiotyki osłabiają skuteczność szczepionek?

Do tej pory nie uznawano antybiotykoterapii za czynnik osłabiający skuteczność szczepień. Nowe doniesienia wyraźnie pokazują jednak, że antybiotyki i szczepienie dziecka nie idą ze sobą w parze. Sprawdź, dlaczego.
Ewa Janczak-Cwil
gorączka u niemowlaka po szczepieniu
szczepienia
gorączka u dziecka

Gorączka u niemowlaka po szczepieniu: ile trwa, o czym świadczy, kiedy ją zbijać?

Gorączka u niemowlaka po szczepieniu może pojawić się jako reakcja na składniki zawarte w szczepionce. Z reguły nie powinna być powodem do niepokoju. Sprawdź, jak pomóc dziecku, które ma gorączkę po szczepieniu.
Milena Oszczepalińska
odra po szczepieniu
szczepienia
kalendarz szczepień
odra

Odra po szczepieniu: czy „mała odra” zdarza się u dzieci? Czy szczepionka chroni przed zachorowaniem?

Odra po szczepieniu to łagodna postać tej choroby. Szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce chroni przed zachorowaniem, ale uwaga: między 5. a 12. dobą po szczepionce MMR dziecko może mieć objawy odry. Lekarze nazywają ten stan „małą odrą”. Wyjaśniamy, czy na jakie objawy zwrócić uwagę i czy wysypka poszczepienna to powód do niepokoju.
Magdalena Drab
Pierwsze szczepienie dziecka
szczepienia

Pierwsze szczepienie dziecka – kiedy się odbywa, na co uodparnia dziecko?

Pierwsze szczepienie dziecka wykonuje się już w szpitalu krótko po porodzie. Pierwsze szczepienie po wyjściu do domu odbywa się miedzy 5 a 8 tygodniem życia. Pośpiech ten podyktowany jest tym, aby chronić dziecko przed groźnymi dla niego chorobami.
Ewa Janczak-Cwil
Ciężarnej pękło płuco… A mogła się zaszczepić!
szczepienia
koronawirus

Wrocław: ciężarnej pękło płuco… A mogła się zaszczepić!

Do wrocławskiego szpitala trafiła 30-letnia kobieta w 19. tygodniu ciąży z silnymi objawami COVID-19. Konieczne było zastosowanie ECMO (pozaustrojowe natlenianie krwi) na oddziale intensywnej terapii. Właśnie mija miesiąc, odkąd pacjentka została hospitalizowana. Lada dzień ma zostać przeniesiona na oddział położniczy.
Luiza Słuszniak
jak zarejestrować dziecko na szczepienie na covid
dziecko
szczepienia
koronawirus

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19? [INSTRUKCJA]

Rejestracji dziecka na szczepienie na COVID można dokonać w bardzo prosty sposób: korzystając z profilu e-pacjenta na stronie gov.pl, dzwoniąc na infolinię lub wysyłając SMS-a. Tłumaczymy krok po kroku, jak umówić dziecko na szczepienie przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.
Joanna Biegaj
szczepienia 3 dawką
szczepienia
koronawirus

Szczepienie 3 dawką na COVID dla dzieci w wieku 12-18 lat

W Polsce ruszyły zapisy na szczepienia trzecią dawką dla dzieci w wieku 12-18 lat. Choć wciąż czekamy na rekomendację Europejskiej Agencji Leków, trzecia dawka dla tej grupy wiekowej jest zalecana m.in. przez amerykańską FDA. Szczepienia przypominające młodzieży wprowadzają też inne kraje. Kiedy dawka przypominająca będzie dostępna dla dzieci powyżej 12. roku życia? Jak wygląda szczepienie trzecią dawką w tej grupie wiekowej?
Ewa Janczak-Cwil
niemowlę u pediatry
szczepienia
szczepienia obowiązkowe
meningokoki

Meningokoki – dlaczego ważne są szczepienia przeciwko wszystkim typom?

Jako pediatra, prawie codziennie spotykam się z rodzicami zainteresowanymi zaszczepieniem ich pociech przeciwko groźnym meningokokom. Najczęściej słyszeli już o chorobie wywoływanej przez te bakterie (zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych lub posocznicy, czyli sepsie), i wiedzą, że skutki tych schorzeń są bardzo poważne. Niestety, bardzo często ci sami rodzice są zdziwieni, gdy proponuję im dwie różne szczepionki – przeciwko serogrupom B i serogrupom ACWY oraz że zachęcam, by podać je równocześnie. Chciałbym wytłumaczyć dlaczego to jest standardowe postępowanie na całym świecie.
Współpraca reklamowa
szczepienia zalecane w dobie pandemii
szczepienia
szczepienia obowiązkowe
szczepienia zalecane

Dlaczego szczepienia zalecane (w tym przeciwko meningokokom) są ważne w dobie pandemii COVID-19?

W codziennej pracy w poradni pediatrycznej podczas pandemii zauważyłem niepokojącą tendencję, że mniej rodziców decydowało się na szczepienia obowiązkowe i zalecane. Rozumiem ich lęk związany z pandemią gdyż w przychodniach mogą przebywać osoby chore więc niektórzy myślą, że można „odrobić” zaległe szczepienia gdy sytuacja epidemiologiczna się unormuje. Skutki takich opóźnień mogą być groźne, jak przedstawię na przykładzie meningokoków.
Współpraca reklamowa
czy szczepić dzieci na covid
szczepienia
koronawirus

Czy szczepić dzieci na COVID? Rozwiewamy wątpliwości

Zastanawiasz się, czy szczepić dziecko na COVID? Sprawdź, co na ten temat mówią lekarze i co wynika z danych naukowych. Większość ekspertów twierdzi: korzyści ze szczepienia przewyższają ryzyko związane z podaniem szczepionki.
Ewa Janczak-Cwil
szczepienia kobiet w ciąży
szczepienia

Co wiesz o szczepieniach dla kobiet w ciąży? [QUIZ]

Sonia Młodzianowska
szczepienia dzieci i dorosłych
szczepienia

Co wiesz o szczepieniach dla dzieci i dorosłych? [QUIZ]

Sonia Młodzianowska
choroba pneumokokowa
szczepienia zalecane
szczepienia obowiązkowe

Te bakterie są groźne nie tylko dla dzieci… Jak ustrzec się przed pneumokokami?

Pneumokok to bakteria gram dodatnia, inaczej nazywana dwoinką zapalenia płuc. Posiada ok. 100 serotypów, czyli rodzajów, ale tylko 20 z nich jest chorobotwórczych i zdolnych zaszkodzić człowiekowi. W jaki sposób możemy się chronić przed pneumokokami? Czy są one groźne tylko dla maluszków?
Sonia Młodzianowska
spór rodziców o szczepienie dziecka
dziecko
szczepienia
koronawirus

Ojciec zaszczepił syna wbrew woli matki. Decyzja sądu jest niekorzystna dla ojca

Ojciec zaszczepił syna przeciw COVID-19 wbrew woli matki chłopca. 12-latek nie chciał jednak przyjąć kolejnej dawki szczepionki, na co nalegał jego tata. Co zdecydował sąd?
Joanna Biegaj