Reklama

Do sądu okręgowego w Los Angeles wpłynął wniosek, w którym rodzice nieżyjących dziewczynek obwiniają twórców TikToka o udostępnianie niebezpiecznych i zagrażających życiu treści nieletnim użytkownikom. Dziewczynki, nieświadome konsekwencji, wzięły udział w rozpowszechnianym na TikToku „blackout challenge” i… popełniły samobójstwo. „TikTok musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za wpychanie śmiercionośnych treści tym dwóm młodym dziewczętom”, informuje prawnik Matthew P. Bergman. Jak odkreśla, platforma inwestuje miliony dolarów w ulepszanie algorytmów, które promują treści zagrażające życiu dzieci.

Reklama

„Przypadkowe” samobójstwa

Ofiarami wyzwania stały się 8-letnia Lalani Erika Renee Walton z Temple w Teksasie, 9-letnia Arriani Jaileen Arroyo z Milwaukee w stanie Wisconsin oraz 10-letnia Nylah Anderson z Pensylwanii, której matka złożyła osobny pozew.

Rodzice Arriani rozmawiali z córką na temat niebezpieczeństw czyhających w sieci. Z relacji rodziców wynika, że dziewczynka obiecała, że nie będzie brała udziału w wyzwaniach, które mogą zagrażać jej życiu. Miesiąc później brat Arriani znalazł ją martwą przed domem. Z ustaleń miejscowej policji wynika, że dziewczynka próbowała odtworzyć „blackout challenge” i „przypadkowo” popełniła samobójstwo.

Również Lalani popełniła „przypadkowe” samobójstwo, wykonując niebezpieczne wyzwanie. Jak można przeczytać w pozwie: „Była przekonana, że jeśli opublikuje film, na którym wykonuje blackout challenge, stanie się sławną tik-tokerką, więc postanowiła spróbować”.

10-letnia Nylah Anderson z Pensylwanii, wykonując „blackout challenge”, podwiesiła się na sznurku od torebki. Nieprzytomna dziewczynka trafiła do szpitala na oddział intensywnej terapii. Niestety, po kilku dniach zmarła.

Śmiercionośne wyzwania

Jak donoszą zagraniczne media, wyzwanie „blackout challenge” przyczyniło się co najmniej do trzech innych „przypadkowych” samobójstw dzieci w wieku od 10 do 14 lat w Australii, Włoszech i USA.

Rzecznik prasowy TikToka poinformował, że pełna wersja aplikacji jest dostępna dla użytkowników powyżej 13. roku życia, a firma zablokowała już hashtag #BlackoutChallenge w swojej wyszukiwarce. Jednak to niejedyne śmiercionośne „zabawy”, które algorytmy aplikacji kierują do najmłodszych. Takim wyzwaniem jest tzw. benadryl challenge, w którym dzieci są zachęcane do zażywania leków halucynogennych. Inne niebezpieczne wyzwanie promuje nakładanie na oczy mieszanki wybielacza, płynu do dezynfekcji oraz pianki do golenia, co zdaniem twórców filmiku, miałoby przyczynić się do rozjaśnienia koloru tęczówek. Jak łatwo się domyślić, w wielu przypadkach efektem była utrata wzroku.

Apelujemy: zwróć uwagę, co robi twoje dziecko w sieci!

Źródło: The Guardian, TikTok, TVN24

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama