Lekarze zrzeszeni w Amerykańskiej Akademii Pediatrów opublikowali nowe wytyczne odnośnie korzystania przez dzieci ze sprzętów elektronicznych. Uznali, że jeżeli dziecko korzysta przez chwilę ze smartfonu, by porozmawiać z babcią, albo by przez chwilę pograć, czy obejrzeć bajkę, nie jest to tak złe, jeżeli powód podania dziecku sprzętu jest dobry.

Reklama

Najgorzej jest wtedy, gdy dajemy dzieciom tablet tylko po to, by było cicho, lub by je uspokoić! Dlatego naukowcy z AAP postanowili uzmysłowić rodzicom, że nie tyle czas grania na tablecie jest istotny, co powód, dlaczego dziecka gra, w jakich okolicznościach.

Najważniejsze ustalenia w punktach:

1.Dzieci poniżej 18 m-ca życia, nie powinny w ogóle korzystać z tabletów/smartfonów.
Ten czas powinno się przeznaczyć na budowanie więzi z dzieckiem, nauczenie go radzenia sobie z emocjami. Dziecko potrzebuje czasu na sen, zabawę. Nadmierne używanie sprzętów, zabiera cenne minuty i wywołuje niepożądany efekt. Dla maluszka poniżej 18 m-ca życia, śledzenie akcji bajki, szybko zmieniających się obrazów, powoduje, że nie nadąża on z przyswajaniem nowych rzeczy.

2. Dzieci w wieku 2-5 lat, nie powinny bawić się elektronicznymi gadżetami dłużej niż godzinę dziennie. Maluchy w wieku powyżej 3.roku życia, mogą uczyć się poprzez gadżety elektroniczne. Oglądając np. "Ulicę Sezamkową", nabywają nowych pomysłów, trzeba wybierać im właściwe programy.

3. Dzieci nie powinny używać żadnych gadżetów elektronicznych krócej niż na godzinę przed snem, a już na pewno nie powinny mieć z nimi styczności w sypialni, oraz w czasie posiłków.

Zobacz także

Jedzenie przed telewizorem - tak, czy nie?

4. Rodzice powinni unikać dawania dzieciom tabletów czy komórek by je uspokoić, np. w czasie podróży, czy u lekarza. Dzieci nie będą regulować we właściwy sposób swoich emocji.

5. Możemy używać sprzętów w dobrym celu: rozmowa z dziadkami, którzy mieszkają daleko, wspólne słuchanie muzyki z dziećmi, robienie sobie zdjęć, nawet wieczorki filmowe z dziećmi są dopuszczalne. Obyśmy robili coś wspólnie, a nie żeby dziecko samotnie siedziało w innym pokoju, grając w gry. "Musimy być realistami, wiemy o wszechobecności cyfrowej mediów. Staje się to zakorzenione w naszej kulturze i w życiu codziennym. Z tego powodu, to jest jeszcze ważniejsze, by rodzice pomagali dzieciom rozpoznać zdrowe sposoby wykorzystania mediów od najwcześniejszych lat" - mówi Radesky, współautor badań.

6. Nie można zaczynać dziecku pokazywać zbyt wcześnie możliwości technologicznych. Okazuje się, że dzieci od razu intuicyjnie obsługują sprzęty i uzależniają się od nich.

7. Ważne jest, byś oglądała telewizję z dziećmi w wieku 2-5 lat, gdyż możesz im na bieżąco tłumaczyć scenki, które są niezrozumiałe, lub mogą być źle zinterpretowane.

8. Testuj aplikacje, zanim twoje dziecko zacznie z nich korzystać. Musisz mieć pewność, że są odpowiednie do jego wieku.

Ogromnie nas cieszy, że dostrzeżono, że to nie tylko długość korzystania z elektroniki jest bardzo ważna, ale i powód, dla którego daje się dziecku sprzęt.

Zdarza Ci się uspokajać dziecko, dając mu tablet/komórkę?

Zobacz także: Zanim wpuścisz dziecko do sieci - 11 rad, które pozwolą uniknąć kłopotów

Reklama

źródło: www.sciencedaily.com

Reklama
Reklama
Reklama