Rozwój dziecka

niemowlę
rozwój fizyczny
rozwój dziecka
jak wspierac rozwój ruchowy

Jak nie przeszkadzać dziecku w rozwoju ruchowym? Rozmowa z fizjoterapeutą

Rodzice chcą dla swojego dziecka jak najlepiej, jednak czasami dobre chęci mogą spowodować odwrotny skutek. Jak uniknąć przyspieszania kolejnych etapów rozwoju dziecka? Pytamy naszego eksperta – fizjoterapeutę Pawła Zawitkowskiego.
Współpraca reklamowa
rozwój dziecka
interaktywne zabawki

Im nas więcej, tym lepsza zabawa! Radość wspólnej zabawy z Linkimals od FISHER-PRICE

Wielu rodziców zastanawia się, jak rozwijać umiejętności społeczne rocznego dziecka? To pytanie bardzo często pojawia się, gdy opiekunowie naszych milusińskich, widzą, że ich pociecha rośnie, zaczyna wchodzić w interakcje z rówieśnikami, które początkowo nie są dla dzieci łatwe. Choć żyjemy w społeczeństwie, i stale jesteśmy otoczeni innymi ludźmi, umiejętności nawiązywania kontaktów, czy funkcjonowania w grupie, musimy dziecko nauczyć. Jak to zrobić? Najlepiej poprzez zabawę! Interaktywne zabawki z linii LINKIMALS zachęcają do wspólnych aktywności, pokazując dziecku, że w grupie mogą one być prawdziwą frajdą. Co jeszcze potrafią LINKIMALSY?
Współpraca reklamowa
zabawki dla niemowląt
rozwój dziecka
noworodek
zabawki dla dzieci

Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc: genialne i proste (lista)

Zabawki uczą, wspomagają rozwój i chronią przed nudą. Warunek? Muszą być odpowiednio dobrane do wieku dziecka i jego umiejętności. Wybrać zabawki dla niemowlaka – to wymagające zadanie. Sprawdź, z czego najbardziej ucieszy się malutkie dziecko.
Joanna Biegaj
noworodek, sen, zaciśnięte piąstki
rozwój dziecka
odruchy noworodka

Zaciśnięte piąstki u niemowlaka: kiedy niemowlę otworzy dłonie?

Zaciśnięte piąstki u niemowlaka w pierwszym miesiącu życia są normą. Odpowiada za to jeden z odruchów, z którymi dziecko się rodzi. Z upływem czasu mechanizm ten słabnie, a w końcu zanika. Jednak zanim ustąpi, dziecko powinno już umieć rozluźnić dłoń.
Ewa Janczak-Cwil
Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci
dziecko
macierzyństwo
rozwój dziecka

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Większość świeżo upieczonych rodziców zadaje sobie pytania: czy moje dziecko rozwija się prawidłowo, czy powinno już mówić, a może powinno już chodzić? Agata Bernaciak, mama 1,5-rocznej Michalinki opowiada o swoich doświadczeniach w tej kwestii.
Joanna Biegaj
Zajęcia dodatkowe w przedszkolu
rozwój dziecka
zajęcia dla dzieci

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – jak je wybrać, ile kosztują? Podpowiada psycholog

Zajęcia dodatkowe bez wątpienia powinny rozwijać pasję dziecka i sprawiać mu wiele radości. Jak wybrać zajęcia dodatkowe? Ile one kosztują? Wszelkie wątpliwości rodziców rozwiewa Justyna Korzeniewska, psycholog.
Małgorzata Malinowska
mata Tiny Love
rozwój motoryczny dziecka
czas na zabawę z dzieckiem
interaktywne zabawki

W co się bawić z niemowlęciem? 7 pomysłowych zabaw

Organizacja czasu niemowlęcia nie należy do prostych zadań. Bardzo ważne, by podczas aktywności dziecko rozwijało swoje umiejętności, doświadczało nowych bodźców i oczywiście dobrze się przy tym bawiło! Jeśli szukasz pomysłów na spędzenie czasu z maluszkiem, koniecznie poznaj nasze propozycje.
Współpraca reklamowa
Zawieszki do zabawy
rozwój dziecka
zabawki
zabawki rozwijające

Chcesz, aby dziecko rozwijało się przez zabawę? Poznaj 7 cech idealnej zabawki

Grająca, ruszająca się, świecąca, a może mieniąca się całą paletą barw? Jakie cechy powinna mieć zabawka dla dziecka? Producenci zaskakują pomysłami! A rodzice…? Mają jeszcze większą trudność w wyborze tej odpowiedniej. Ułatwiamy – dowiedz się, jaka zabawka będzie dobra na nudę i pomoże w rozwoju.
Współpraca reklamowa
Co musi umieć dziecko w przedszkolu?
rozwój dziecka
przedszkolak
wyprawka do przedszkola

Gotowość przedszkolna: kiedy dziecko jest gotowe do przedszkola?

Jeśli zastanawiasz się, czy twoje dziecko jest gotowe do przedszkola, podpowiadamy, jak to sprawdzić. Gotowość przedszkolna to zespół różnych umiejętności, dzięki którym maluch może poradzić sobie w grupie bez pomocy rodziców. Korzystanie z nocnika oraz zdolność do mówienia o swoich potrzebach to tylko niektóre rzeczy, które składają się na gotowość przedszkolną 3-latka. Wyjaśniamy też, kiedy dziecko nie jest gotowe do przedszkola.
Małgorzata Wódz
Maluch z kolorowanką
rozwój dziecka
kolorowanki
kolorowanka do druku

Kolorowanki dla maluchów do druku

Kolorowanki dla maluchów to duże, proste obrazki, które są odpowiednie dla dziecka w wieku od 2. do 4. lat. Przygoda z kredkami może zacząć się nawet wcześniej, ok. pierwszego roku życia. Jednak dając kredki maluchowi, zadbaj o to, żeby nie zawierały szkodliwych substancji chemicznych.
Anna Galuhn
Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika
rozwój dziecka
odpieluchowanie
trening czystości

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? – szybko i bez stresu

Na pytanie, jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika, nie ma jednej odpowiedzi. Każdy maluch w końcu opanuje te umiejętność, choć jeden zrobi to wcześniej, inny później. Jeśli jednak odpowiednio przygotujesz dziecko do nauki korzystania z nocnika i będziesz je w tym czasie wspierać, odpieluchowanie z pewnością pójdzie łatwiej.
Aleksandra Sobieraj
Kiedy dziecko zaczyna pełzać
rozwój dziecka
rozwój ruchowy dziecka

Kiedy dziecko zaczyna pełzać? Norma, prawidłowe pełzanie, co powinno niepokoić

Na pytanie, kiedy dziecko zaczyna pełzać nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Po części dlatego, że są różne techniki pełzania, ale też dlatego, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Sprawdź, kiedy dziecko powinno zacząć pełzać i jak wygląda prawidłowe pełzanie.
Ewa Janczak-Cwil
jak przygotować dziecko do przedszkola
rozwój dziecka
rozwój przedszkolaka
adaptacja przedszkolna

Ekspertka radzi, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola [WIDEO]

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? To pytanie co roku stawia sobie wielu rodziców. Stres, niepewność, lęk i łzy towarzyszą wielu dzieciom, a nierzadko także dorosłym. Co robić, żeby zmiana otoczenia miała łagodniejszy przebieg? Sprawdź praktyczne wskazówki ekspertek.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak narysować człowieka
rozwój dziecka
rysowanie

Jak narysować człowieka – łatwa instrukcja krok po kroku [FOTO]

Jak narysować człowieka? To bardzo proste – rysujesz głowę, tułów, ręce i nogi - z naszą instrukcją bardzo szybko się tego nauczysz!
Agnieszka Majchrzak
rozwój dziecka
muzyka

Co muzyka zrobi z twoim dzieckiem?

Rodzice często marzą o tym, by ich pociecha grała na jakimś instrumencie. I słusznie, bo obcowanie z muzyką doskonale wpływa na rozwój dziecka.
Małgorzata Wódz
wiek poniemowlęcy
rozwój dziecka
rozwój emocjonalny dziecka
rozwój fizyczny dziecka

Wiek poniemowlęcy – czas trwania, charakterystyka + ciekawostki

Okres poniemowlęcy obejmuje wczesne dzieciństwo i jest kolejnym etapem w rozwoju dziecka. Przedstawiamy charakterystykę wieku poniemowlęcego oraz ciekawostki z nim związane.
Joanna Biegaj
Chłopiec bawi się ciastoliną Play-Doh
rozwój dziecka
zabawy dla dzieci
rozwój fizyczny

W małych rączkach cały świat! Motoryka mniejsza i jej wpływ na rozwój i umiejętności dzieci

Chwytanie zabawek, ugniatanie mas plastycznych, ściskanie maskotek, wiązanie butów, rysowanie czy zapinanie guzików to czynności wymagających precyzyjnych ruchów rąk i palców. W jaki sposób maluch się tego uczy? Zapytaliśmy psycholog Edytę Żółtowską-Górską, która podpowiedziała, w jaki sposób rozwijać małą motorykę u dziecka.
Współpraca reklamowa
nauka chodzenia
rozwój dziecka

Kiedy dziecko zaczyna chodzić: normy i ważne rady dla rodziców

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, a dzieje się to około 12. miesiąca życia (czasami później), nie jest wzorem gracji. Jednak na wytworzenie pewnego i prawidłowego chodu trzeba czasu, i nie można dziecku przeszkadzać w tym procesie. Sprawdź, jakich błędów nie popełnić, jak pomóc dziecku w nauce chodzenia i kiedy należy zacząć się niepokoić, że dziecko jeszcze nie chodzi.
Maria Nielsen
Dojrzewanie dziewczynek
rozwój dziecka
dziewczynka

Dojrzewanie dziewczynek – kiedy się zaczyna i jak się objawia

Dojrzewanie dziewczynek to proces, który najczęściej ma miejsce między 9 a 13 rokiem życia. Obejmuje trzy sfery – biologiczną, emocjonalną i intelektualną. Jest to czas dużych zmian, które prowadzą do dojrzałości płciowej.
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy z wyobraźnią rodzica z dzieckiem KINDER Smerfy
rozwój dziecka
rozwój fizyczny
rozwój emocjonalny

Bohaterowie dziecięcej wyobraźni… czego mogą nas nauczyć?

Czy jest tu ktoś, kto nie kocha bajek? No, właśnie… Ale pewnie zdarza nam się zapominać, że ulubieni bohaterowie dostarczają nam nie tylko doskonałego towarzystwa i rozrywki, ale sporo nas uczą. Czego? Przykładów jest wiele: od radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami, przez naukę rozwiązywania problemów w grupie, aż wreszcie po wskazówki w przypadku, gdy dopadają nas kryzysy czy trudne emocje.
Współpraca reklamowa
Tata bawi się z dziećmi WSCW Kinder
rozwój dziecka
rozwój emocjonalny dziecka
rozwój fizyczny

Pomysłowe zabawy rozwijające talenty. Bawcie się dobrze!

Dla wielu rodziców zabawy z dzieckiem to nie przysłowiowa bułka z masłem. Bywa, że brakuje nam na nie pomysłów, a jednocześnie wciąż myślimy o rozwijaniu malucha, jego edukacji i wspieraniu talentów. Jak więc bawić się z dzieckiem, by pomóc mu się rozwijać? Podpowiadamy!
Współpraca reklamowa
zabawy sensoryczne
rozwój dziecka
zmysły
rozwój fizyczny

Zabawy sensoryczne. Dlaczego są tak ważne?

Wszystko, czego dziecko dowiaduje się o świecie i w jaki sposób go poznaje, odbywa się poprzez zmysły. Jeśli mózg odbiera, przetwarza i interpretuje bodźce słuchowe, dotykowe, węchowe, smakowe i ruchowe bez zakłóceń, dziecko rozwija się prawidłowo. Podpowiadamy, jakie zabawy sensoryczne będą świetnym wsparciem rozwoju malucha!
Współpraca reklamowa
mama czyta z córką Smerfy KINDER
rozwój dziecka
rozwój fizyczny
rozwój emocjonalny

Szósty zmysł rodzica, czyli jak zrozumieć własne dziecko…?

Kiedy maluch przychodzi na świat, uczy się go odbierać za pomocą pięciu zmysłów: słuchu, wzroku, smaku, dotyku i węchu. Częściowo rozwijają się one jeszcze w brzuchu mamy, ale ich wspieranie i rozwój od pierwszych momentów życia jest kluczowe. Co więcej – nierzadko po czasie okazuje się, że jeden z nich jest tym dominującym – co wtedy? Jak wspierać malucha? Czy dbać o ten właśnie zmysł, czy skupiać się na pozostałych?
Współpraca reklamowa
chłopiec bawi się z mamą Smerfy KINDER
rozwój dziecka
rozwijaj talent dziecka
rozwój fizyczny

Jakie cechy pomogą rozwijać talenty malucha?

W każdym dziecku drzemią talenty. Odpowiednio pielęgnowane będą miały szansę się rozwijać i pozwolą malcowi odnosić sukcesy w różnych dziedzinach. Ale dobrze, gdy talent idzie w parze z ciężką pracą i odpowiednimi cechami. Tak, tak – istnieją takie, które mogą pomóc dzieciom w rozwijaniu ich pasji!
Współpraca reklamowa
Mama z córką Smerfy KINDER
rozwój dziecka
rozwój fizyczny
rozwój emocjonalny

Czego Smerfy uczą najmłodszych? Oto 8 niezwykłych lekcji…

Empatia, pewność siebie, reakcje na złość – to tylko kilka przykładów emocji, z którymi warto nauczyć się sobie radzić. Najlepiej poprzez zabawę. Mali, niebiescy bohaterowie, których można znaleźć w KINDER Niespodziance, będą świetnymi nauczycielami!
Współpraca reklamowa
Mam opowiada córce KINDER Smefy
książka
rozwój dziecka
książka dla dzieci

Co sprawia, że dzieci kochają opowieści? Wyjaśnia Dorota Zawadzka

„Dla dzieci trzeba tak samo pisać, jak dla dorosłych, tylko lepiej” – powiedział Maksym Gorki i ta idea powinna przyświecać każdemu twórcy książek dla młodszych czytelników. Jak zatem wybrać odpowiednią lekturę i przede wszystkim – co sprawia, że maluchy jedne książki kochają, a innych nie?
Współpraca reklamowa
wwr / wczesne wspomaganie rozwoju
rozwój dziecka
dziecko

Wczesne wspomaganie rozwoju (WWR): co to jest, dla kogo, od jakiego wieku?

Wczesne wspomaganie rozwoju daje dzieciom z niepełnosprawnością możliwość nadrobienia braków i osiągnięcia poziomu rozwoju zbliżonego do ich rówieśników. Sprawdź, dla kogo przeznaczone są zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju oraz co należy zrobić, by dziecko mogło w nich uczestniczyć. Kluczowe jest uzyskanie zaświadczenia od lekarza.
Joanna Biegaj
zabawy z niemowlakiem
rozwój dziecka
zabawy dzieci

Zabawy paluszkowe – 8 najlepszych propozycji dla dzieci

Zabawy paluszkowe są uwielbiane przez dzieci, a dodatkowo – wspaniale wspierają rozwój najmłodszych i to w wielu obszarach. Usprawniają nie tylko zdolności manualne, ale też wpływają na szybszy rozwój mowy i umiejętności społecznych dziecka. Podajemy przykłady zabaw paluszkowych – idealne dla niemowlaka i przedszkolaka.
Aleksandra Sobieraj
jak narysować konia
rozwój dziecka

Jak narysować konia – prosta instrukcja krok po kroku (zdjęcia)

Rodzice często zastanawiają się, jak narysować konia, gdy ich dziecko poprosi o taki rysunek. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Oto prosta instrukcja, z którą szybko nauczysz się, jak się szkicuje konia.
Joanna Biegaj
Marko Tiny Love Mali Odkrywcy króliczek Thomas
rozwój dziecka
zabawki
rozwój fizyczny

Te zabawki to gwarancja świetnie spędzonego czasu i… prawidłowego rozwoju fizycznego malca!

Nieraz rodzice na zapas zamartwiają się, że nie będą potrafili odpowiednio zadbać o rozwój malca, lub – co gorsza – będzie to doświadczenie traumatyczne zamiast dobrej zabawy. Zupełnie niepotrzebnie. Wszystko to kwestia… wyboru odpowiednich zabawek!
Współpraca reklamowa