Rozwój dziecka

nauka chodzenia
rozwój dziecka

Kiedy dziecko zaczyna chodzić: normy i ważne rady dla rodziców

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, a dzieje się to około 12. miesiąca życia (czasami później), nie jest wzorem gracji. Jednak na wytworzenie pewnego i prawidłowego chodu trzeba czasu, i nie można dziecku przeszkadzać w tym procesie. Sprawdź, jakich błędów nie popełnić, jak pomóc dziecku w nauce chodzenia i kiedy należy zacząć się niepokoić, że dziecko jeszcze nie chodzi.
Maria Nielsen
Dojrzewanie dziewczynek
rozwój dziecka
dziewczynka

Dojrzewanie dziewczynek – kiedy się zaczyna i jak się objawia

Dojrzewanie dziewczynek to proces, który najczęściej ma miejsce między 9 a 13 rokiem życia. Obejmuje trzy sfery – biologiczną, emocjonalną i intelektualną. Jest to czas dużych zmian, które prowadzą do dojrzałości płciowej.
Ewa Janczak-Cwil
wwr / wczesne wspomaganie rozwoju
rozwój dziecka
dziecko

Wczesne wspomaganie rozwoju (WWR): co to jest, dla kogo, od jakiego wieku?

Wczesne wspomaganie rozwoju daje dzieciom z niepełnosprawnością możliwość nadrobienia braków i osiągnięcia poziomu rozwoju zbliżonego do ich rówieśników. Sprawdź, dla kogo przeznaczone są zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju oraz co należy zrobić, by dziecko mogło w nich uczestniczyć. Kluczowe jest uzyskanie zaświadczenia od lekarza.
Joanna Biegaj
zabawy z niemowlakiem
rozwój dziecka
zabawy dzieci

Zabawy paluszkowe – 8 najlepszych propozycji dla dzieci

Zabawy paluszkowe są uwielbiane przez dzieci, a dodatkowo – wspaniale wspierają rozwój najmłodszych i to w wielu obszarach. Usprawniają nie tylko zdolności manualne, ale też wpływają na szybszy rozwój mowy i umiejętności społecznych dziecka. Podajemy przykłady zabaw paluszkowych – idealne dla niemowlaka i przedszkolaka.
Aleksandra Sobieraj
zabawki dla niemowląt
rozwój dziecka
noworodek
mata edukacyjna

Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc: genialne i proste (lista)

Zabawki uczą, wspomagają rozwój i chronią przed nudą. Warunek? Muszą być odpowiednio dobrane do wieku dziecka i jego umiejętności. Wybrać zabawki dla niemowlaka – to wymagające zadanie. Sprawdź, z czego najbardziej ucieszy się malutkie dziecko.
Magdalena Drab
jak narysować konia
rozwój dziecka

Jak narysować konia – prosta instrukcja krok po kroku (zdjęcia)

Rodzice często zastanawiają się, jak narysować konia, gdy ich dziecko poprosi o taki rysunek. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Oto prosta instrukcja, z którą szybko nauczysz się, jak się szkicuje konia.
Joanna Biegaj
Marko Tiny Love Mali Odkrywcy króliczek Thomas
rozwój dziecka
zabawki
rozwój fizyczny

Te zabawki to gwarancja świetnie spędzonego czasu i… prawidłowego rozwoju fizycznego malca!

Nieraz rodzice na zapas zamartwiają się, że nie będą potrafili odpowiednio zadbać o rozwój malca, lub – co gorsza – będzie to doświadczenie traumatyczne zamiast dobrej zabawy. Zupełnie niepotrzebnie. Wszystko to kwestia… wyboru odpowiednich zabawek!
Partner
Marko mata z pałąkami ocean
rozwój dziecka
Marko
rozwój emocjonalny dziecka

Wspomagają rozwój zmysłów malucha, jego rozwój emocjonalny i społeczny [PRZEGLĄD AKCESORIÓW]

Nie ma chyba rodzica, który nie chciałby, aby jego maluszek rozwijał się prawidłowo. Ogromną wagę więc przykładamy do czasu spędzanego z dzieckiem, podejmowanych wspólnie z nim aktywności, wykorzystywanych przy tym zabawek i akcesoriów. Szukamy tych, które będą nie tylko piękne i bezpieczne, ale pomogą nam wspierać rozwój emocjonalny i społeczny malca, a dodatkowo będą stymulować jego zmysły. Na jakie produkty postawić?
Partner
Piesek dla dziecka
rozwój dziecka
pies dla dziecka
dziecko i pies

Piesek dla dziecka - 10 idealnych ras dla malucha i przedszkolaka [LISTA]

Podarowanie dziecku pieska to świetny sposób na oswajanie malucha ze zwierzętami, a także nauka odpowiedzialności. Dziecko i pies to superduet, gdyż maluchy fantastycznie rozwijają się przy czworonogach. Przedstawiamy najłagodniejsze psy dla dziecka, które świetnie odnajdą się w roli kompana nawet dla przedszkolaka.
Agnieszka Majchrzak
jak narysować oko
rozwój dziecka

Jak narysować oko – krok po kroku (prosta instrukcja ze zdjęciami)

Oto superłatwa instrukcja, jak narysować oko. Każdemu się uda! Wystarczy tylko stosować się do naszych wskazówek.
Agnieszka Majchrzak
przestymulowanie dziecka
rozwój dziecka

Przestymulowanie dziecka: co to jest? Objawy przestymulowania noworodka, niemowlaka i dziecka w przedszkolu

Przestymulowanie dziecka to stan, w którym układ nerwowy malucha nie może poradzić sobie z nadmiarem bodźców. Przebodźcowanie może dotyczyć zarówno noworodka i niemowlaka, jak i starszego dziecka w przedszkolu. Objawy łatwo zauważyć: dziecko jest rozdrażnione i płaczliwe, niemowlę pręży się i zaciska piąstki, trudno mu zasnąć. Aby uniknąć przestymulowania dziecka, trzeba zapewnić mu spokój, ciszę i odpoczynek.
Magdalena Drab
raczkowanie
rozwój dziecka
raczkowanie

Raczkowanie – kiedy dziecko zaczyna raczkować i jak mu w tym pomóc? + etapy raczkowania

Raczkowanie, a dokładniej czworakowanie, to znaczący etap w życiu i rozwoju niemowlęcia. Maluch zyskuje możliwość sprawnego przemieszczania się, trenuje mózg i przygotowuje się do chodzenia. Dlaczego więc niektóre dzieci nie raczkują i czy to ma znaczenie?
Beata Turska
jak nauczyć dziecko raczkować
rozwój dziecka
raczkowanie
nauka chodzenia

Jak nauczyć dziecko raczkować: dlaczego maluch nie raczkuje i jak mu w tym pomóc?

Sprawdź, jak nauczyć dziecko raczkować, bo raczkowanie to idealny trening: ćwiczy mięśnie i koordynację, doskonale wpływa na kręgosłup. Jest także świetną gimnastyką dla... mózgu.
Monika Karbarczyk
przytulanie modyfikuje ekspresje genów
rozwój dziecka

Przytulaj dziecko, bo to dobrze wpływa na jego geny!

Przytulanie niemowlęcia i częsty z nim kontakt fizyczny ma większe znaczenie, niż nam się wydaje. Bliskość korzystnie wpływa na ekspresję genów dzieci, a jej brak zaburza ich działanie.
Ewa Janczak-Cwil
obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt
rozwój dziecka
niemowlę
napięcie mięśniowe

Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt to coraz częstszy problem – czy jest groźne?

Jeżeli pediatra stwierdzi obniżone napięcie mięśniowe u niemowlęcia, nie trzeba wpadać w panikę. Dzięki ćwiczeniom i właściwej pielęgnacji dziecko ma szansę rozwijać się prawidłowo. Opisujemy objawy, które mogą świadczyć o tym zaburzeniu w rozwoju oraz przyczyny jego powstania.
Ewa Janczak-Cwil
Tylko w ten sposób twoje dziecko będzie rozwijało się prawidłowo. Nie bagatelizuj tego!
rozwój dziecka
zabawy z dzieckiem
zabawy dla dzieci

Tylko w ten sposób twoje dziecko będzie rozwijało się prawidłowo. Nie bagatelizuj tego!

„A gdybym ci powiedziała, że gra w chowanego może zmienić świat? Brzmi nieprawdopodobnie, prawda? Cóż, jestem tu dzisiaj, aby udowodnić, że tak nie jest” – mówi 7-letnia Molly Wright podczas wystąpienia Ted Talk.
Sylwia Arlak
Dojrzewanie u chłopców
rozwój dziecka

Dojrzewanie u chłopców: etapy i objawy. Kiedy kończy się okres dojrzewania u chłopców?

Dojrzewanie u chłopców trwa nawet kilka lat. Niektóre objawy dojrzewania łatwo dostrzec, bo wszystkie etapy mają swoje charakterystyczne cechy. Każdy rodzic chłopca powinien wiedzieć, kiedy się zaczyna i kiedy się kończy okres dojrzewania. Jak dojrzewają chłopcy, na jakie problemy się przygotować i jak pomóc synowi przejść przez ten czas – wyjaśniamy.
Magdalena Drab
leworęczność
rozwój dziecka
leworęczność

Leworęczność: przyczyny, cechy osoby leworęcznej, ciekawostki o leworęczności

Wokół zagadnienia leworęczności narosło wiele mitów. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny leworęczności, podajemy cechy osób leworęcznych, a także opisujemy, w jaki sposób działa ich mózg. Oto najciekawsze informacje o leworęcznych.
Małgorzata Wódz
Marko myszka coco mali odkrywcy
rozwój dziecka
zabawki
zabawki interaktywne

Za co najbardziej lubisz zabawki interaktywne? Odpowiedz i odbierz niezwykłą nagrodę!

Zapewniają nie tylko świetną zabawę, ale również uczą i wszechstronnie rozwijają. Zabawki interaktywne, bo o nich mowa, stymulują zmysły, uczą pierwszych słów, pozwalają rozumieć związki przyczynowo-skutkowe, a do tego można się nimi bawić na wiele sposobów. Chcesz wygrać interaktywną zabawkę Tiny Love Wonder Buddies? Już teraz weź udział w konkursie!
Partner