Koronawirus z dnia na dzień coraz bardziej się rozprzestrzenia. Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, do której dotarł wirus. Pierwszy potwierdzony przypadek odnotowano w środę, 4 marca, w Zielonej Górze. Na chwilę obecną mamy już 25 zarażonych osób, 222 przebywają w szpitalach, 1055 osób objętych jest kwarantanną, a 9366 nadzorem epidemiologicznym. I choć statystycznie śmiertelność z powodu koronawirusa nie jest wysoka – szacuje się, że średnio wynosi 3,4% przypadków – w niektórych grupach wiekowych jest znacznie wyższa. I to właśnie z myślą o nich wszyscy musimy podejść do problemu poważnie i odpowiedzialnie.

Reklama

Umieralność na koronawirusa wzrasta wraz z wiekiem chorego

Statystyki pokazują, że wzrost śmiertelności z powodu wirusa z Wuhan następuje wraz z wiekiem chorego. Najbardziej narażeni na poważny przebieg choroby, skutkujący nawet śmiercią, są seniorzy po 80 roku życia. Bardzo często są to osoby, które z powodu innych chorób towarzyszących mają obniżoną odporność.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce: czy kobiety w ciąży są bardziej zagrożone?

Z kolei w najmłodszej grupie wiekowej, u dzieci do 9 roku życia, zachorowanie przebiega wyjątkowo łagodnie, często nie dając nawet żadnych objawów. W tej grupie nie odnotowano również jak dotąd żadnego przypadku śmiertelnego na skutek zarażenia wirusem COVID-19. Z jednej strony jest to bardzo dobra wiadomość, ale z drugiej niesie za sobą ryzyko, że zarażone dziecko będzie stwarzało zagrożenie dla osób starszych i schorowanych, dla których ten wirus jest naprawdę niebezpieczny.

Riad Haidar publikuje dane na temat śmiertelności z powodu koronawirusa

O tym, jak wygląda obecnie umieralność z powodu koronawirusa w różnych grupach wiekowych, poinformował na swoim profilu na Facebooku znany lekarz, Riad Haidar. Dane pochodzą z WHO, zostały sporządzone na podstawie 55 924 próbek przebadanych w Chinach. Sytuacja wygląda w sposób następujący:

Zobacz także
  • 10-19 lat: 0.2% przypadków śmiertelnych
  • 20-29 lat: 0.2% przypadków śmiertelnych
  • 30-39 lat: 0.2% przypadków śmiertelnych
  • 40-49 lat: 0.4% przypadków śmiertelnych
  • 50-59 lat: 1.3% przypadków śmiertelnych
  • 60-69 lat: 3.6% przypadków śmiertelnych
  • 70-79 lat: 8.0% przypadków śmiertelnych
  • 80 lat i więcej: 14.8% przypadków śmiertelnych.

Apel do młodych, aby zachowywali się odpowiedzialnie

Młode osoby z uwagi na to, że statystycznie nie są narażone na ciężki przebieg zakażenia, mogą nie dostrzegać wagi problemu i nawet lekceważyć zasady, które pomogą uchronić ich przed chorobą. Jednak w trosce o osoby starsze ważne jest, żeby to właśnie te grupy dbały o to, by wirus się nie rozprzestrzeniał. Dr Riad Haidar w swoim poście napisał: „Osoby starsze są najbardziej narażone na śmierć w razie zarażenia. Apeluję do ludzi w średnim wieku oraz młodych u których choroba może przejść bezobjawowo: nie lekceważcie zagrożenia gdyż możecie przenieść wirusa na swoich rodziców, dziadków i starszych członków rodziny. Dotyczy to również dzieci, które często mają kontakt z dziadkami”.

Zobacz też: MEN zamyka przedszkola, szkoły i żłobki z powodu koronawirusa

W podobnym tonie wypowiadał się wczoraj prezydent Andrzej Duda podczas orędzia emitowanego w telewizji o godz. 20.00. Pamiętajmy, że dla naszych dziadków, sąsiadów-seniorów i innych osób schorowanych koronawirus jest naprawdę śmiertelnym zagrożeniem, dlatego zachowujmy wszelkie środki ostrożności, które pozwolą nam samym uniknąć zarażenia i tym samym zapobiec szerzeniu się wirusa we wszystkich grupach wiekowych, a zwłaszcza tej szczególnie zagrożonej.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama