Reklama

Nietypowy poród miał miejsce w Izraelu w lipcu bieżącego roku. Na świat przyszła dziewczynka, która miała w sobie zarodek swojego bliźniaka. To bardzo rzadki przypadek, który nosi nazwę fetus in fetu, czyli zarodek w zarodku.

Reklama

Coś poszło nie tak jak powinno

Dziewczynka urodzona w szpitalu w Assuta Medical Center w mieście Ashdod w czasie życia płodowego rozwijała się tak, jakby ciąża była pojedyncza. Tymczasem na samym początku ciąża była bliźniacza, jednak z nieznanych powodów jeden zarodek znalazł się w drugim i przestał się rozwijać. Drugi natomiast rozwijał się prawidłowo.

Nowo narodzona dziewczynka po przejściu badań diagnostycznych została poddana operacji, w której czasie usunięto z jej żołądka zarodek bliźniaka. Po rekonwalescencji dziewczynka będzie zupełnie zdrowa.

Przypadki fetus in fetu są szalenie rzadkie. Poprzedni miał miejsce w 2019 w Kolumbii. Początkowo podejrzewano, że w wątrobie płodu powstała cysta. Po wykonaniu dokładniejszych badań okazało się, że w brzuchu płodu znajduje się zarodek – częściowo rozwinięty z pępowiną zaczepioną do jelit swojej większej siostry. Po narodzinach usunięto nieprawidłowo umiejscowiony zarodek.

Czasami bliźniaczy zarodek ukrywa się latami

Najczęściej przypadki zarodka w zarodku odkrywane są w czasie pierwszego roku życia dziecka narodzonego z ciąży bliźniaczej, która z czasem stała się ciążą pojedynczą. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Czasami stawiana diagnoza jest mylna. Lekarze podejrzewają potworniaka (teratomę) – guz, który zawiera tkanki, np. kostną, mięśniową, włosy, a tymczasem to właśnie jest nierozwinięty zarodek przetrwały w ciele bliźniaczego brata lub siostry. W literaturze medycznej opisano przypadek mężczyzny, który dowiedział się, że ma w sobie zarodek swojego bliźniaka, gdy miał 36 lat.

Zwykle w przypadku fetus in fetu rodzące się dziecko ma w sobie jeden zarodek. Znany jest jednak przypadek, gdy w ciele zdrowo narodzonego bliźniaka stwierdzono aż 11 zarodków!

Nie zawsze wszystko kończy się tak dobrze

Dziewczynka z Izraela miała sporo szczęścia. Po operacji usunięcia z jej ciała zarodka bliźniaka będzie zupełnie zdrowa. Czasami jednak przypadki fetus in fetu kończą obumarciem obu zarodków lub narodzinami zdeformowanego dziecka. Wszystko dlatego, że umiejscowienie się zarodka w ciele bliźniaka jest przypadkowe. Czasami wadliwy zarodek przestaje rozwijać się na wczesnym etapie, a czasami częściowo rozwija się dłużej, powodując komplikacje i zaburzenia w formowaniu się ciała drugiego dziecka.

Źródło: essentialbaby.com

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama