Niemal wszystkim rodzicom małych dzieci zdarzyło się podać maluchowi lek bez zasięgania opinii lekarza. Te dane są tym bardziej niepokojące, że rodzice samodzielnie leczą dzieci nie tylko witaminami, ale i lekami wydawanymi na receptę. Wierzą przy tym, że skoro lekarstwo raz okazało się skuteczne, to zadziała także w przypadku kolejnej choroby. Co ze skutkami ubocznymi?

Reklama

Aż 88 proc. rodziców samodzielnie leczy dzieci

Różnego rodzaju infekcje to chleb powszedni dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. A ponieważ rodzicom brakuje czasu i możliwości, by udać się do lekarza, sami decydują o leczeniu dziecka − wynika z badań agencji Biostat dla WP ABC Zdrowie. Dorośli podają leki bez konsultacji, gdy stan zdrowia dziecka nagle się pogarsza (57,9%) albo z powodu braku możliwości umówienia wizyty lekarskiej (51,5%). Aż 26,7% rodziców wierzy, że lek stosowany podczas wcześniejszej choroby zadziała ponownie.

Samodzielne leczenie dzieci przez rodziców polega najczęściej na podawaniu witamin (85,3%) oraz leków przeciwbólowych (80,5%). Ponad 8% badanych rodziców przyznało, że bez zalecenia lekarza podaje dzieciom antybiotyki. Matki częściej niż ojcowie odpowiadały, że nie konsultują z lekarzem podawanych dziecku leków.

Badania skomentował dr Paweł Grzesiowski, zwracając uwagę m.in. na kumulowanie się różnych suplementów diety (ryzyko zatrucia, wystąpienia alergii czy uszkodzenia wątroby) oraz podkreślając aspekt psychologiczny nadużywania leków: „Te dzieci potem – jako dorośli – wpadają w lekomanię, bo pamiętają, że od zawsze mamusia dawała syropek albo jakieś kapsułki. To tworzy takie wrażenie, że bez tego się nie da żyć.”

W dobie pandemii koronawirusa kontakt z lekarzem faktycznie jest utrudniony, ale na popularności zyskują konsultacje telefoniczne oraz czaty ze specjalistami. To prosty sposób na uzyskanie fachowej porady! Takie usługi oferuje np. platforma Znany Lekarz: dla użytkowników aplikacji Znany Lekarz – umów wizytę dostępne online są m.in. konsultacje z lekarzami różnych specjalizacji (także w dni świąteczne!) oraz możliwość odnowienia recepty.

Zobacz także

Z danych platformy Znany Lekarz wynika, że 68 proc. pacjentów ma pozytywne doświadczenia z konsultacjami zdalnymi z lekarzami i specjalistami, a zdecydowana większość deklaruje, że nawet po ustaniu pandemii będzie nadal z nich korzystać.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama