pierwsza wizyta u pediatry
Adobe Stock
O szczepieniach

Pierwsza wizyta u pediatry – kiedy i jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u pediatry z noworodkiem może budzić sporo emocji u młodych rodziców. Dlatego podpowiadamy, co zabrać i jakie pytania zadać podczas badania.

Pierwsza wizyta u pediatry jest bardzo ważna i nie powinno się z nią zwlekać. W czasie jej trwania lekarz zbada niemowlę, sprawdzi, czy dobrze się dziecko rozwija, porozmawia z rodzicami o ewentualnych problemach i zakwalifikuje malucha do szczepienia.

Spis treści:

Prof. Helwich: Obawy rodziców są nieracjonalne [WIDEO]

Kiedy iść na pierwszą wizytę u pediatry z noworodkiem?

Pierwsza wizyta u pediatry powinna się odbyć najpóźniej, gdy dziecko skończy 6 tygodni. Warto zaplanować ją wcześniej. Zapisanie dziecka do przychodni i wybranie lekarza jest jedną z pierwszych formalności, które należy wykonać po porodzie. Aby to zrobić, nie musisz mieć PESEL-u dziecka ani dowodu ubezpieczenia – w Polsce każde dziecko bez wyjątku ma prawo do leczenia w państwowych przychodniach i szpitalach.

Jak dokładnie wygląda pierwsza wizyta u pediatry?

Pierwsza wizyta u pediatry powinna trwać przynajmniej kilkanaście minut. W tym czasie lekarz dokładnie obejrzy dziecko: zmierzy je i zważy, sprawdzi obwód klatki piersiowej i głowy, obecność odruchów noworodkowych, wielkość ciemiączka – wszystkie te dane naniesie do książeczki zdrowia dziecka oraz do karty pacjenta w przychodni. Dzięki systematycznym obserwacjom będzie można z biegiem czasu stwierdzić, czy dziecko rozwija się harmonijnie. Lekarz powinien też uważnie wysłuchać twoich pytań i wątpliwości. 

Nie zapomnij zabrać ze sobą książeczki zdrowia dziecka! Zabieraj książeczkę z sobą na wszystkie wizyty lekarskie!

Co zabrać na pierwszą wizytę u pediatry z noworodkiem?

Wybierając się do przychodni, powinnaś zabrać ze sobą:

 • książeczkę zdrowia z numerem PESEL dziecka,
 • kocyk, flanelową pieluchę lub podkładkę, na której będziesz mogła położyć maluszka,
 • pieluszkę tetrową,
 • mokre chusteczki,
 • ubranko na zmianę,
 • smoczek (jeśli dziecko korzysta),
 • butelkę z mlekiem modyfikowanym (jeśli dziecko korzysta).

Pobierz gotową listę do wydruku: co zabrać na wizytę do lekarza?

O co może zapytać cię pediatra?

Lekarz lub lekarka będzie chciał zebrać wywiad okołoporodowy:              

 • Z której ciąży, porodu jest maluch? 
 • Czy rodził się siłami natury, czy przez cięcie cesarskie?
 • W którym tygodniu życia płodowego się urodził?
 • Ile miał punktów w skali Apgar?
 • Jak przebiegał pobyt w oddziale noworodkowym – czy miał zdiagnozowane jakieś choroby ostre infekcje, wady wrodzone?

Inne pytania na temat dziecka, które może zadać pediatra:

 • Jak często się budzi w nocy?
 • Czym jest karmione – piersią czy mlekiem modyfikowanym?
 • Jak często je w ciągu dnia i nocy?
 • Ile łącznie posiłków dziecko zjada w ciągu doby?
 • Jak długo dziecko umie utrzymać główkę w leżeniu na brzuszku?
 • Ile łącznie godzin płacze dziecko w ciągu doby?
 • Jak często dziecko robi kupkę?
 • Ile łącznie dziecko moczy pieluszek w ciągu doby?
 • Czy reaguje na dźwięki, hałas w jego otoczeniu?
 • Czy w zachowaniu dziecka występuje coś dziwnego/niepokojącego?
 • Czy dziecko dostaje witaminę D?

Pierwsza wizyta u pediatry pytania – o co pytać?

Podczas wizyty z małym dzieckiem u pediatry, rodzicom zwykle towarzyszy stres. Jeśli dziecko płacze w gabinecie lekarskim, łatwo zapomnieć o ważnych kwestiach, o których chciałoby się porozmawiać z lekarzem lub lekarką. Niedoświadczonym rodzicom niektóre pytania mogą po prostu nie przyjść do głowy. Oto krótka ściąga, która ułatwi przygotowanie się do pierwszej wizyty u pediatry (przeczytaj ją, możesz też kliknąć link niżej, ściągnąć ją na telefon lub wydrukować i zabrać ze sobą do gabinetu).

 • Na jakim centylu znajduje się waga mojego dziecka?
 • Na jakim centylu znajduje się wzrost mojego dziecka?
 • Jak lekarz ocenia rozwój mojego dziecka?
 • Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej?
 • Jak powinien wyglądać cykl snu i czuwania dziecka?
 • Na co powinnam zwrócić uwagę w zachowaniu mojego dziecka?
 • Jak rozpoznać, czy płacz dziecka to kolka?
 • Jakie szczepienia będą wykonywane?
 • Jakich odczynów poszczepiennych u dziecka mogę się spodziewać i jak je łagodzić?
 • Jak często trzeba podawać dawkę witaminy D?
 • Czy konieczne jest podawanie witaminy K?


Ściągnij i wydrukuj przed pierwszą wizytą u pediatry:
Pytania do lekarza – 6. tydzień życia dziecka

Ściągnij i wydrukuj przed kolejnymi wizytami u pediatry:
Pytania do lekarza – 3-4. miesiąc życia dziecka
Pytania do lekarza – 5-6. miesiąc życia dziecka
Pytania do lekarza – 7. miesiąc życia dziecka

Na co szczepi się dziecko podczas pierwszej wizyty u pediatry?

W 6. tygodniu życia odbywają się ważne szczepienia obowiązkowe (są nieodpłatne):

 • WZW B (II dawka)
 • Błonica, tężec, krztusiec (I dawka)
 • Hib (I dawka)
 • Pneumokoki (I dawka)

Warto rozważyć poddanie dziecka szczepieniom zalecanym (płatnym). W 6. tygodniu niemowlę może otrzymać dodatkową ochronę przeciwko:

Jak ograniczyć liczbę wkłuć?

Zamiast pojedynczych szczepionek na pierwszej wizycie szczepiennej można podać dziecku tzw. szczepionki skojarzone – dzięki jednemu zastrzykowi niemowlę zyska ochronę przeciwko pięciu lub sześciu chorobom.

Szczepionka 5w1 to ochrona przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib i polio
Szczepionka 6w1 chroni przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, HiB, polio i WZW B 
 


  Wariant ze 
  szczepionką 5w1

Wariant ze
szczepionką 6w1

 
  Szczepienia obowiązkowe:
  Penumokoki,
  WZWB
Szczepienie obowiązkowe 
Pneumokoki
  Szczepienia zalecane:
  Rotawirusy
  Meningokoki
Szczepienia zalecane:
Rotawirusy
Meningokoki

 

Jakie skierowania może dostać dziecko podczas pierwszej wizyty u pediatry?

Podczas pierwszej wizyty pediatra wypisze dziecku skierowanie do ortopedy na obowiązkowe badanie dojrzałości stawów biodrowych (o ile nie zostało ono już wykonane w szpitalu). Najczęściej w pierwszej kolejności wykonuje się wzrokowo-dotykowej oceny bioderek układu kostno-stawowego maluszka, a dopiero w dalszej kolejności zaleca się wykonanie badania USG bioder, np. w przypadku podejrzenia dysplazji.

Pediatra może też skierować niemowlę do neurologa na USG przezciemiączkowe, albo do innego specjalisty, jeżeli coś go zaniepokoi. Skierowania do specjalisty dziecko może dostać także po kolejnych wizytach albo bilansach zdrowia.

Zmiana pediatry

Pediatra ma za zadanie nie tylko badać dziecko, ale też wyczerpująco odpowiadać na twoje pytania i wątpliwości. Zobacz, jakie cechy powinien mieć lekarz twojego dziecka.

Jeżeli pediatra, do którego zapiszecie dziecko, nie będzie spełniał waszych oczekiwań, możecie go zmienić – według prawa macie prawo do zmiany lekarza dwa razy w roku (dowiedz się, jak zmienić lekarza prowadzącego dziecko). Jeżeli zechcecie zmienić lekarza trzeci raz, będziecie musieli zapłacić 80 zł.

Zobacz także:

dysplazja stawu biodrowego u niemowląt
romaset/Adobe Stock
Zdrowie
Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt – objawy i postępowanie
Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt nie jest rzadką przypadłością. Wynika z niedojrzałości stawów biodrowych dziecka i ma różne stopnie nasilenia. Jeśli jej objawy nie są w porę wykryte, może zaburzać prawidłowy rozwój dziecka. Postępowanie przy dysplazji bioderek jest zależne od jej stopnia. Poważną dysplazję leczy się przez szerokie odwodzenie nóżek – służą do tego specjalne aparaty, np. rozwórka Koszli. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja.

Dysplazja stawu biodrowego (większa lub mniejsza) to dość częsta przypadłość u niemowląt. Rodzi się z nią dużo dzieci. Ze względu na ryzyko dysplazji, każdy niemowlak przechodzi badanie stawów biodrowych tuż po narodzinach, a potem także na wizytach kontrolnych u pediatry, które odbywają się w pierwszym roku życia dziecka. Jeśli lekarza coś zaniepokoi, kieruje dziecko do dalszej diagnostyki. Spis treści: Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt – co to jest? Objawy dysplazji stawu biodrowego u niemowląt Jak wygląda dysplazja stawów biodrowych u niemowlaka? Dysplazja stawów biodrowych u niemowląt – leczenie Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt –ćwiczenia Jak dbać o biodra niemowlęcia? Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt – co to jest? Wrodzona dysplazja stawów biodrowych to  niedorozwój bioderek, a dokładniej jednego z elementu stawów . Staw biodrowy, w uproszczeniu, składa się z dwóch części znajdujących się na miednicy i kości udowej. W miednicy znajduje się zagłębienie, zwane panewką stawową.  Z kolei  górna część kości udowej zakończona jest tzw. główką kości udowej. W prawidłowo rozwiniętym stawie biodrowym duża część główki tkwi głęboko w panewce. ​Dysplazja stawów biodrowych  to nieprawidłowa budowa stawu biodrowego i niewłaściwe położenie  w niej główki kości udowej. Dzieje się tak, gdy panewka jest zbyt płytka lub ustawiona pod złym kątem, a staw biodrowy nie może pracować jak należy.   Jeżeli niewielka dysplazja nie będzie leczona, staw będzie się coraz bardziej deformować. Niemowlę z dysplazją stawu biodrowego będzie miało coraz większe problemy z odwodzeniem nóżek na boki, a później z chodzeniem i bieganiem. Zbyt płytka panewka stawowa grozi zwichnięciem stawu biodrowego u dziecka, czyli...

Dr Aneta Górska-Kot
Archiwum prywatne
Dieta
Rewolucja w schemacie żywienia niemowląt? Wszystko z powodu... genów!
Dlaczego jedno dziecko tyje, a inne nie (choć jedzą tyle samo), jedno może pić mleko, jeść wołowinę i gluten, a inne nie? W przyszłości dla każdego dziecka lekarze będą układać indywidualne zalecenia zgodnie z genami dziecka - mówi dr Aneta Górska-Kot, pediatra.

Pani Doktor, czy to prawda, że dla każdego dziecka powinny być inne zalecania odnośnie tego, co ma jeść? Tak, zalecenia opracowywane przez Instytut Żywności i Żywienia czy Instytut Matki i Dziecka dotyczą ogółu dzieci i dorosłych. Jednak u pewnego procenta dzieci (i dorosłych) ogólne zalecenia żywienia trzeba zmodyfikować. Jedno dziecko po to, by rosło zdrowo, musi dostawać więcej białka albo mniej węglowodanów, więcej witaminy D czy kwasów omega-3. Inaczej będzie kulała jego odporność, wzrok albo nie osiągnie takich zdolności intelektualnych, jak to byłoby możliwe. Skąd w takim razie wiedzieć, co dziecko powinno jeść? Można to sprawdzić na postawie badań nutrigenetycznych . Co to jest nutrigenetyka? Nutrigenetyka mówi, jak w naszych genach jest zakodowana zdolność do trawienia poszczególnych składników pokarmowych, czyli w jaki sposób geny są odpowiedzialne za trawienie. Od naszych genów zależy przyswajanie składników i trawienie? Tak. Po to, żeby to zrozumieć, musimy nieco wejść w strukturę genu. W każdej komórce znajduje się DNA , którego składnikami są nukleotydy, a w nich znajdują się różnego rodzaju zasady: purynowe i pirymidynowe. Wystarczy, że w całym długim łańcuchu DNA jedna zasada jest wymieniona na inną, a już trawienie określonych pokarmów będzie wyglądało inaczej. Może to zmienić aktywność enzymów. Jeśli będzie to np. enzym odpowiedzialny za trawienie węglowodanów , dziecko może potrzebować więcej czasu na ich trawienie. Np. jedno dziecko 100 g cukru strawi w ciągu 5 godzin, a inne będzie na to potrzebowało 10 godzin, a i tak 20 g odłoży mu się w postaci tłuszczu. Czytaj też: Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie To znaczy dziecko tyje nie z powodu tego, że je za dużo, tylko winne są geny? Otyłość jest zwykle spowodowana tym, że za dużo się je. Ale jeśli dziecko będzie...

Odwołanie do przedszkola
AdobeStock
Aktualności
Odwołanie do przedszkola: zasady i terminy procedury odwoławczej [WZÓR ODWOŁANIA]
Odwołanie do przedszkola można złożyć, jeśli dziecko brało udział w rekrutacji do danej placówki i nie zostało przyjęte. Ważne jest, by w odwołaniu podać mocne argumenty i przedłożyć je odpowiednim władzom w wyznaczonym terminie. Co należy napisać w odwołaniu do przedszkola?

Wybór odpowiedniego przedszkola dla dziecka często spędza rodzicom sen z powiek. A kiedy już znajdą taką placówkę, która spełnia ich wymagania, zgłaszają dziecko do procesu rekrutacyjnego i czekają w napięciu, czy zostanie zakwalifikowane. Zdarza się, że decyzja komisji rekrutacyjnej jest odmowna. Gdy dzieci jest więcej niż miejsc w przedszkolu, nie wszystkie mogą zostać przyjęte. Przesądza o tym liczba uzyskanych punktów . Spis treści: Odwołanie do przedszkola: jak to zrobić krok po kroku? Jak napisać odwołanie do przedszkola? Jakich argumentów użyć, pisząc odwołanie do przedszkola? Od negatywnej decyzji komisji rekrutacyjnej można się jednak odwołać. Warto to zrobić, jeśli naprawdę zależy nam na posłaniu dziecka do danej placówki i mamy dobre argumenty, które mogą przekonać dyrekcję do zmiany stanowiska. Odwołanie do przedszkola odbywa się zgodnie z pewnymi wytycznymi. Kiedy i gdzie należy się zgłosić, by walczyć o miejsce dla dziecka w konkretnej placówce przedszkolnej? Odwołanie do przedszkola: jak to zrobić krok po kroku? 1. Wniosek do komisji rekrutacyjnej W ciągu 7 dni od ogłoszenia listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola można odwołać się do komisji rekrutacyjnej. Należy w tym celu złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka . Komisja rekrutacyjna jest zobowiązana na piśmie uzasadnić swoją odmowę i podać liczbę punktów, jaką dziecko zdobyło w procesie rekrutacji , oraz liczbę punktów, która była potrzebna, by dostać się do danego przedszkola. Na sporządzenie uzasadnienia swojej decyzji komisja rekrutacyjna ma również ściśle określony termin – wynosi on 5 dni. Zobacz także: Czy dziecko jest gotowe do przedszkola? 5 dowodów 2. Odwołanie od uzasadnienia do dyrektora przedszkola W ciągu 7 dni od otrzymania pisma...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj