Dziecko w samochodzie
screen
Aktualności

Zostawili 3-latka w rozgrzanym samochodzie i poszli... na zakupy

Choć wciąż apeluje się do rodziców, to nadal dochodzi do ogromie niebezpiecznych sytuacji. Para z Piekar Śląskich zostawiła w weekend w rozgrzanym samochodzie dziecko i psa, a sama poszła do centrum handlowego.

Piękne słońce, temperatura bliska 30 stopni i rozgrzany samochód, w którym uwieziony jest 3-latek i pies. Do dziecka nie można się dostać ani ono nie może wyjść. Jest spocone i płacze. Taki widok zastał przypadkowy przechodzień na parkingu przy jednym centrów handlowych w Piekarach Ślaskich. Policja przybyła na miejsce błyskawicznie. Ostatecznie funkcjonariusze nie wybili szyby, gdyż pojawił się ojciec dziecka.

„Tylko”, czy „aż” 10 minut?

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że dziecko zostało zostawione „tylko na 10 minut”. - Rodzice chłopca nie potrafili zrozumieć, co złego jest w pozostawieniu tak małego dziecka oraz psa w nagrzanym samochodzie. Na miejsce interwencji przybyła także załoga pogotowia ratunkowego, która zaproponowała przewiezienie dziecka do szpitala celem wykonania dalszych badań, jednak matka odmówiła - poinformował st. sierż. Dariusz Dobrzański, oficer prasowy piekarskiej policji.

Rozgrzany samochód to powolna śmierć!

Wyobraź sobie ogromny strach i osamotnienie dziecka, które kompletnie nie rozumie tego, co się z nim dzieje. Śmierć z upału w zamkniętej przestrzeni samochodu jest koszmarem. Jednak rodzice nadal popełniają ten błąd! Czy wiesz, że w upalny dzień temperatura w samochodzie potrafi wzrosnąć nawet do 90 stopni Celsjusza? Ale nie musi być aż tak wysoka, by małe dziecko jej nie wytrzymało. Wystarczy, że maleńkie ciało rozgrzeje się do 40 stopni Clecjusza, by narządy wewnętrzne przestały działać. Dlatego nigdy się nie wahaj! Gdy zauważysz podobną sytuację, jak najszybciej poinformuj policję albo – jeśli sytuacja tego wymaga – interweniuj samodzielnie.

Zobacz koniecznie film zrealizowany właśnie po to, by przemówić do wyobraźni dorosłych i zapobiegać tragediom. 

Źródło: tvp.info

Zobacz także:

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Płaczące dziecko bez opieki
Fotolia
Aktualności
Szokujące zachowanie matki. Zostawiła dziecko w aucie, poszła "załatwiać sprawy"
Kolejny raz słyszymy o matce, która zostawiła dziecko w samochodzie bez opieki. Wystarczą minuty, żeby doszło do tragedii!

Do zdarzenia doszło w czwartek, 6 lipca, przy ulicy Kochanowskiego w Tychach. Przechodnie zawiadomili policję, że w zaparkowanym samochodzie siedzi pozostawione bez opieki dziecko. Dziecko bez opieki w samochodzie Przed godziną 13 przechodnie zauważyli malucha zamkniętego w samochodzie. Dziecko siedziało w foteliku samochodowym , miało zapięte pasy. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze otworzyli samochód bez konieczności wybijania szyby. Z nagrania z miejskiego monitoringu wynika, że matki dziecka nie było przez 20 minut. Kobieta załatwiała w tym czasie "sprawy urzędowe" – informuje Dziennik Zachodni. Lekarz zbadał malca i stwierdził, że jego życiu nic nie zagraża. Matka dziecka została pouczona przez funkcjonariuszy. Jak poinformowała st. sierż. Agnieszka Semik z Komendy Miejskiej Policji w Tychach, policjanci "nie doszukali się znamion przestępstwa zagrożenia zdrowia i życia dziecka". Notatka ze zdarzenia zostanie jednak przekazana do sądu rodzinnego – tego wymagają przepisy. Widzisz dziecko w aucie? Nie zwlekaj, reaguj! Każdego lata słyszymy o dzieciach pozostawionych w samochodach bez opieki. Chociaż wiele z tych historii ma szczęśliwe zakończenie, każdego roku dziesiątki maluchów umierają przez nieuwagę rodziców. Przypomnijcie sobie eksperyment, w którym ochotników zamknięto w samochodzie w upalny dzień. Osobom, które wytrzymają 10 minut, oferowano 100 dolarów. Żaden z uczestników eksperymentu nie dostał pieniędzy – wytrzymanie 10 minut w samochodzie, który przypomina piekarnik, było dla nich zbyt trudne. Jeśli widzisz dziecko zamknięte w samochodzie, zadzwoń na policję ( numer 112 lub 997). Zostań przy samochodzie i obserwuj dziecko. Jeśli zauważysz, że maluch zaczyna płakać i jest coraz bardziej niespokojny, nie wahaj się i spróbuj wybić szybę. Nie myśl o szkodach, myśl o życiu dziecka! Zobacz także:   Odważny...

dziecko, pralka
fotolia
Aktualności
Zamieściła na Facebooku zdjęcie dziecka w pralce! Policja interweniowała. Słusznie?
Młoda matka uznała, że 2-letnie dziecko z zespołem Downa siedzące w pralce jest na tyle zabawne, że należy podzielić się jego zdjęciem ze znajomi.

21-letnia Courtney Stewart twierdzi, że dziecko samo weszło do pralki , bo ma "obsesję prania". Uznała sytuację, za zabawną na tyle, by ją sfotografować, a następnie opublikować zrobione zdjęcie na Facebooku. Zaniepokojeni sąsiedzi wezwali policję. Skąd taka gwałtowna reakcja? Zdjęcie pokazujące dziecko wewnątrz maszyny z ręką dorosłego przytrzymującego drzwiczki było dla nich alarmującym sygnałem, którego nie chcieli zignorować. Matka dziecka tłumacz, że drzwiczki pralki nie były zamknięte, a samo urządzenie było wyłączone z kontaktu z powodu jego awarii. Komentuje postępowanie sąsiadów: "Naprawdę nie wiem, dlaczego to zrobili. Myślę, że to absolutnie śmieszne." Dodaje, że rozumie, dlaczego policja przyjechała do jej domu. Po tej interwencji kobieta usunęła zdjęcie z sieci. Jeden z sąsiadów skontaktował: "To był straszny widok dla każdego, kto jest rodzicem.  Jak można zrobić takie zdjęcie i umieścić je na Facebooku dla zabawy -  to niewiarygodne." Zobacz też: 100 dolarów za 10 minut w rozgrzanym samochodzie. Nikt nie wytrzymał! (film) Rzecznik policji powiedział: "Nie możemy wypowiedzieć się na temat osób, ale jesteśmy czujni, zwłaszcza jeśli chodzi o wszystkie sprawy, które mogłyby wpłynąć na dobrostan dziecka ." Rodzice licznie komentują całe wydarzenie. Jedni nie widzą w zachowaniu młodej matki nic złego ("Nie rozumiem, z czego ta afera?! Przecież nie zamknęła dziecka i nie włączyła pralki"), inni piszą: "Jak można zrobić coś takiego dla zabawy?". A ty, po której stronie staniesz? - pisz w komentarzach Zobacz też: Gwiazdy które mają dzieci z in vitro

dziecko w aucie
Fotolia
Aktualności
Bezmyślność matki mogła doprowadzić do śmierci chłopca
Sezon upałów jeszcze się nie zaczął, a znowu powraca problem, który co roku mrozi nam krew w żyłach i doprowadza do śmierci dzieci.

Poniedziałek, warszawski Wilanów, około godziny 13, gdy temperatura w słońcu sięga ponad 25 stopni, w pozostawionym przed sklepem samochodzie przechodnie zauważają na tylnym siedzeniu małe dziecko, które nie wykazuje oznak życia . Czym prędzej zawiadamiają policję, która przyjeżdża już po 2 minutach: - Po dwóch minutach od wezwania patrol był już we wskazanym przez świadków miejscu. Policjanci zobaczyli samochód pozostawiony na słońcu. W środku znajdowało się małe dziecko, 16-miesięczny chłopczyk - mówi Magdalena Bieniak z mokotowskiej policji. Rozpoczyna się akcja ratunkowa Pomimo stukania w szybę, dziecko nie daje żadnych znaków . Policja wybija szybę w samochodzie. Jak się na szczęście okazuje, niemowlę spało w foteliku samochodowym . Karetka pogotowia również szybko przyjeżdża na miejsce, a chłopczyk zostaje przebadany przez ratowników. Na szczęście nie stwierdzają oni uszczerbku na zdrowiu. Zobacz także: Samochód jest jak piekarnik! Nie zostawiaj dziecka w aucie! Gdzie była matka dziecka? Kilka minut później na miejscu zdarzenia pojawia się matka 16-miesięcznego chłopca, która najprawdopodobniej wróciła z pobliskiego sklepu. Funkcjonariusze muszą zbadać okoliczności zdarzenia i ustalić, na jak długo matka pozostawiła dziecko w zamkniętym samochodzie . Jeśli okaże się, że swoim zachowaniem mogła narazić niemowlę na niebezpieczeństwo, mogą jej zostać postawione zarzuty, nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Zobacz szokującą kampanię, do czego może doprowadzić zostawienie dziecka w aucie: Zobacz także: Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj