kadr z filmu Hot Car Challeng
Hot Car Challeng
Aktualności

100 dolarów za 10 minut w rozgrzanym samochodzie. Nikt nie wytrzymał! (film)

Czy ten film przemówi do rozsądku rodzicom, którzy zostawiają w dzieci w samochodach przypominających rozgrzane piekarniki?

W upalny dzień wnętrze zaparkowanego auta błyskawicznie przeobraża się w rozpalony piekarnik - temperatura sięga nawet 90 stopni. Pozostawione w nim dziecko może umrzeć z powodu udaru cieplnego. Mimo wielu ostrzeżeń i apeli, wciąż jednak  są rodzice, którzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka albo są zbyt zmęczeni (lub pochłonięci czymś innym), by o nim pamiętać.

Polecamy także: Reaguj, gdy widzisz dziecko zamknięte w samochodzie. Sprawdź jak zbić szybę w aucie, by je uratować.
 

Jak się czuje człowiek zamknięty w samochodzie w upalny dzień?

Kars4Kids, organizatorzy  eksperymentu nazwanego  Hot Kar Challenge uznali, że dorośli powinni na własnej skórze przekonać się jak to jest być w  zamkniętym w aucie w upalny dzień.

Osobom, które zdecydowały się na zamknięcie w aucie, oferowano 100 dolarów pod warunkiem, że wytrzymają 10 minut. Nikt jednak się nie wzbogacił - uczestnicy eksperymentu przekonali się, że tego po prostu nie da się tego znieść.
(źródło: naTemat)

Uczestnicy eksperymentu na początku nie wyglądali na zaniepokojonych, jednak temperatura w zamkniętym  aucie zaczęła wzrastać i  z każdą chwilą coraz bardziej dawała im się we znaki. Próbowali sobie jakoś radzić: wachlowali się, ocierali pot z twarzy, ściągali ubrania. Bez efektu: oddychali z coraz większym trudem, a w końcu naciskali guzik bezpieczeństwa, dzięki któremu mogli wyjść z auta.  Dziecko zamknięte w samochodzie nie może tego zrobić...
 

Jak przekonać rodziców, by nie zostawiali dzieci w aucie?

Gdy słyszę, że mimo ostrzeżeń kolejna osoba zostawiła dziecko w aucie,  najzwyczajniej w świecie opadają mi ręce (zwłaszcza, że dziecka nie wolno w nim zostawiać samego niezależnie od pogody - zawsze może stać się coś nieprzewidzianego).
Ile jeszcze trzeba mówić na ten temat, by wszyscy zrozumieli jak bardzo to jest niebezpieczne?
Jakich argumentów  używać, skoro przykłady śmierci dzieci w przegrzanych autach nie na wszystkich robią wrażenie?
Co myśli i na co liczy  rodzic, który idzie "tylko na chwilkę" do supermarketu albo gdzieś indziej?
A może w ogóle nie myśli o dziecku, bo zapomniał, że zostało w aucie?
Co można zrobić, by to się nie zdarzało?
 

A może podobna akcja przydałaby się w Polsce?

Jak sądzisz, czy taka akcja powinna być przeprowadzona także w Polsce?  Co jeszcze można zrobić, by przekonać rodziców, że nie wolno zostawiać dzieci w samochodzie?

Zobacz także wstrząsający film o tym, co się dzieje z dzieckiem pozostawionym w samochodzie
 

Jedziesz z dzieckiem? Te zasady są dla ciebie święte! [WIDEO]

samochód, podróż, dziecko
© Daddy Cool - Fotolia.com
Pielęgnacja
Wysiadasz z samochodu, zabierz ze sobą dziecko!
Dziecko w samochodzie, nawet pozostawione na chwilę, nie jest bezpieczne. Szczególnie podczas upału. W takich warunkach minuty mogą decydować o jego życiu.

Mimo powtarzanych co roku apeli policji i straży miejskiej o to, by nie zostawiać dzieci bez opieki w samochodzie , podobne sytuacje ciągle się zdarzają. "Skoczę na pocztę z awizo", "Wysiądę, by zrobić małe zakupy", "Zatrzymamy się na szybką kawę" – takie pomysły rodzą się w głowie niejednej mamy, niejednego taty. Czasem dochodzi do tragicznych zdarzeń  – rodzic zapomina, że wiózł dziecko – parkuje, wysiada, idzie do pracy, zostawiając na tylnym siedzeniu pogrążonego we śnie małego pasażera. Próbujemy wyjaśnić, czy można temu zapobiec i dlaczego nawet przez chwilę dziecko nie powinno być w aucie samo . Podczas upałów i nie tylko wtedy. Zobacz także:   Dziecko w samochodzie – to może być niebezpieczne! Latem wnętrze samochodu bardzo szybko się nagrzewa W upalny dzień , gdy temperatura sięga 35 st. C, we wnętrzu samochodu w ciągu 15 minut może podnieść się do 65 st. C lub jeszcze bardziej. Przebywanie w takich warunkach prowadzi do zgonu , bez względu na to, czy w aucie uwięziony jest pies, kot, człowiek dorosły, czy dziecko. Sytuacji nie uratuje nawet pozostawienie uchylonego okna – chłodzi ono wnętrze samochodu w nieznacznym stopniu. Zanim wsiądziesz z dzieckiem do nagrzanego pojazdu, otwórz okna, a najlepiej wszystkie drzwi i porządnie go wywietrz. Gdy temperatura obniży się, włącz klimatyzację . Optymalne warunki do jazdy to 20-22 st. C, ale przy ponadtrzydziestostopniowych upałach różnica temperatur nie powinna wynosić więcej niż kilka stopni. Zanim ruszysz, sprawdź, czy nawiew zimnego powietrza nie jest skierowany na dziecko, a jeśli jedziesz długo, rób przerwy, by podać dziecku wodę do picia. Nie tylko upał zagraża dziecku w samochodzie Dziecko nigdy nie powinno zostawać samo w aucie. Nawet jeśli temperatura powietrza nie jest wysoka. Samochód to nie...

kampania, śmierć dziecka w aucie, śmierć dziecka w samochodzie, nie zostawiaj dziecka w aucie
Aktualności
Samochód jest jak piekarnik! Nie zostawiaj dziecka w aucie!
Pozostawienie rocznego dziecka na 15minut w zamkniętym samochodzie w upalny dzień grozi śmiercią. Zobacz szokującą kampanię w USA.

Nie zostawiaj dziecka w samochodzie! - Bo maluch spał, a ja nie chciałam go budzić... - Bo wyszłam tylko na chwilkę... Tak tłumaczą się mamy, które pozostawiły swoje dzieci w samochodzie idąc na zakupy. Każdej z nich wydaje się, że pójście do sklepu zajmie tylko krótką chwilę, a potem okazuje się, że jest długa kolejka lub spotkają znajomego. Dla nich czas szybko płynie, dla dziecko pozostawionego na słońcu w zamkniętym samochodzie każda minuta to wieczność . Czy wiesz, że w ciepły dzień wewnątrz auta zaparkowanego na słońcu temperatura może dojść nawet do 90°C ! Temperatura ciała dziecka wzrasta wówczas od 2 do 5 razy szybciej niż dorosłego człowieka! Kilka minut w takim samochodzie dla rocznego dziecka może oznaczać śmierć . Dziecko najpierw zaczyna płakać, pocić się, krzyczeć, potem traci przytomność.  Może dojść do obrzęku mózgu i śmierci. Zobacz też: Dziecko w samochodzie – to może być niebezpieczne! Nadchodzi fala upałów – pamiętaj, że przy takich temperaturach, słońcu i braku wymiany powietrza samochód zamienia się w piekarnik . Gdy samochód zmienia się w piekarnik - kampania "One Decision" W USA od początku roku zmarło już 15 dzieci, które czekały zamknięte w samochodach na swoich rodziców aż wrócą z zakupów. Zobacz spot kampanii "One Decision", która ma uświadamiać rodzicom, jak wielkim zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka jest pozostawienie go w upalny dzień w samochodzie. Sprawdź , jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie .

Płaczące dziecko bez opieki
Fotolia
Aktualności
Szokujące zachowanie matki. Zostawiła dziecko w aucie, poszła "załatwiać sprawy"
Kolejny raz słyszymy o matce, która zostawiła dziecko w samochodzie bez opieki. Wystarczą minuty, żeby doszło do tragedii!

Do zdarzenia doszło w czwartek, 6 lipca, przy ulicy Kochanowskiego w Tychach. Przechodnie zawiadomili policję, że w zaparkowanym samochodzie siedzi pozostawione bez opieki dziecko. Dziecko bez opieki w samochodzie Przed godziną 13 przechodnie zauważyli malucha zamkniętego w samochodzie. Dziecko siedziało w foteliku samochodowym , miało zapięte pasy. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze otworzyli samochód bez konieczności wybijania szyby. Z nagrania z miejskiego monitoringu wynika, że matki dziecka nie było przez 20 minut. Kobieta załatwiała w tym czasie "sprawy urzędowe" – informuje Dziennik Zachodni. Lekarz zbadał malca i stwierdził, że jego życiu nic nie zagraża. Matka dziecka została pouczona przez funkcjonariuszy. Jak poinformowała st. sierż. Agnieszka Semik z Komendy Miejskiej Policji w Tychach, policjanci "nie doszukali się znamion przestępstwa zagrożenia zdrowia i życia dziecka". Notatka ze zdarzenia zostanie jednak przekazana do sądu rodzinnego – tego wymagają przepisy. Widzisz dziecko w aucie? Nie zwlekaj, reaguj! Każdego lata słyszymy o dzieciach pozostawionych w samochodach bez opieki. Chociaż wiele z tych historii ma szczęśliwe zakończenie, każdego roku dziesiątki maluchów umierają przez nieuwagę rodziców. Przypomnijcie sobie eksperyment, w którym ochotników zamknięto w samochodzie w upalny dzień. Osobom, które wytrzymają 10 minut, oferowano 100 dolarów. Żaden z uczestników eksperymentu nie dostał pieniędzy – wytrzymanie 10 minut w samochodzie, który przypomina piekarnik, było dla nich zbyt trudne. Jeśli widzisz dziecko zamknięte w samochodzie, zadzwoń na policję ( numer 112 lub 997). Zostań przy samochodzie i obserwuj dziecko. Jeśli zauważysz, że maluch zaczyna płakać i jest coraz bardziej niespokojny, nie wahaj się i spróbuj wybić szybę. Nie myśl o szkodach, myśl o życiu dziecka! Zobacz także:   Odważny...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj