bajka o adwencie
fot. Fotoila/ Anna Kołacz

Bajka o adwencie: „Jak Anioł wybierał zwierzęta do żłóbka”​

Koniecznie przeczytaj dziecku bajkę o adwencie. Wprowadzi go ona w okres Bożego narodzenia, ale również przekaże przesłanie adwentowe. Dlaczego przy żłóbku znalazł się wół i osioł, a nie lew, który może potrafiłby lepiej strzec Dzieciątka przed wszelkim złem tego świata?
Katarzyna Pinkosz
bajka o adwencie
fot. Fotoila/ Anna Kołacz
Adwent, czyli okres liturgiczny poprzedzający Boże Narodzenie. Trwa on cztery tygodnie i przygotowuje na przyjście Jezusa. W tym czasie dzieci robią kalendarze adwentowe, dorośli dekorują mieszkania wieńcami. To również czas postanowień adwentowych, zarówno dla dzieci, jak i rodziców. W tym wyjątkowym okresie koniecznie przeczytaj lub opowiedz dziecku bajkę o adwencie. 

Spis treści
  1. Opowieści adwentowe dla dzieci
  2. Bajka dla dzieci na adwent

Opowieści adwentowe dla dzieci

Opowieści adwentowe są piękne, mądre, poruszające. Niosą też ważny przesłanie dla dziecka i wprowadzają je w okres Bożego Narodzenia. Młodsze maluchy chętnie posłuchają barwnych opowieści, natomiast starsze znajdą w nich wskazówkę, jak znaleźć drogę do Jezusa.

Ewangelie milczą o obecności zwierząt przy żłóbku Jezusa, ale tradycją jest ich umieszczanie w bożonarodzeniowych szopkach. Skąd wziął się wół i osioł w żłóbku? Bezpośrednim źródłem tej tradycji jest tekst zaczerpnięty z pierwszego rozdziału Księgi proroka Izajasza: Wół zna swego gospodarza i osioł – żłób swego pana, a Izrael Mnie nie poznaje, mój lud niczego nie rozumie. Dzieciom tę samą historię można opowiedzieć jako jedną z najpiękniejszych bajek o Bożym Narodzeniu.
Redakcja poleca: Kalendarz adwentowy dla dziecka: jak zrobić samodzielnie? [WIDEO]
Kalendarz adwentowy dla dziecka może zapewnić dużo zabawy całej rodzinie. Taki kalendarz zrobiony przez dzieci będzie piękną przedświąteczną ozdobą w pokoju małego dziecka, a nawet niemowlaka, ale sprawdzi się także do przedszkola czy do szkoły!

Bajka dla dzieci na adwent

Kiedy Józef i Maryja byli już w drodze do Betlejem, zwołał Anioł pośpiesznie zebranie zwierząt, aby wybrać z nich pomoc świętej Rodzinie w stajni. Jako pierwszy zgłosił się naturalnie lew: Tylko król jest godzien służyć Panu świata - argumentował - rozerwę na ćwierci każdego, kto tylko podejdzie za blisko do Dziecka. - Ty jesteś mi za okrutny - powiedział anioł.
Słysząc to lis, wysunął się cichaczem na czoło i z niewinną miną przedkładał: Ja zadbam o nich najlepiej. Dla Dzieciątka zorganizuję najsłodszy miód, a dla matki dostarczę każdego poranka świeżą kurę na rosół. - Ty jesteś mi za cwany - powiedział anioł. Wtedy podszedł majestatycznie do przodu paw, rozwinął swój paradny wachlarz i zaproponował wyniośle: Ja wystroję tę ubogą stajnię piękniej niż Salomon swoją świątynię. - Ty jesteś mi za próżny -  powiedział anioł. Podchodziły jeszcze inne zwierzęta, chwaląc swoje zalety i swoją użyteczność. Na próżno, żadne ze zwierząt nie zakwalifikowało się do pomocy świętej Rodzinie.
W końcu surowy anioł jeszcze raz rozejrzał się po zgromadzonych i dostrzegł w pobliskim polu osła i woła przy pracy. Zawołał i te zwierzęta. - Co możecie zaofiarować - zapytał. - Nic - powiedział osioł i spuścił smutno uszy - niczego nie nauczyliśmy się oprócz pokory i cierpliwości, bo wszystko inne sprowadzało tylko baty na grzbiet. A wół dorzucił skromnie:  - Ale może moglibyśmy od czasu do czasu ogonem odpędzać muchy. - Chodźcie, właśnie wy nadajecie się do żłóbka - powiedział anioł.

Tekst opowiadania o adwencie dla dzieci możesz również wydrukować (kliknij w obrazek, by zachować pdf):

bajka o adwencie


Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy