ciezarna-w-oczekiwaniu-na-porod
fot. Fotolia

Prowadzenie ciąży u położnej, a nie ginekologa – dobra zmiana?

Czy chętnie prowadziłybyście swoją ciążę wyłącznie u położnej, a nie ginekologa? Właśnie zmieniły się przepisy. Sprawdźcie koniecznie jak i czy to dobra zmiana.
Weronika Zagojska
ciezarna-w-oczekiwaniu-na-porod
fot. Fotolia

Najważniejsza jest położna

Świeżo upieczone ciężarne zawsze pytają mnie o to samo: „Którego ginekologa polecasz i z którego szpitala?”A ja zawsze odpowiadam: „Najważniejsza jest położna! Wybierz dobrą położną lub szpital, który słynie z dobrych położnych”. Dlaczego? Bo jeśli ciąża przebiega prawidłowo, jest tzw. ciążą fizjologiczną, bez powikłań, lekarz nie jest niezbędny. W czasie porodu, jeśli nie ma komplikacji, poród prowadzi położna, a lekarz pojawia się tylko sporadycznie. Jeśli akurat trafisz z porodem na jego dyżur to dobrze, ale w praktyce raczej rzadko się to zdarza. To położna przyjmie poród i będzie przez większość czasu z tobą.
Redakcja poleca: Bezpłatne warsztaty dla położnych i pielęgniarek środowiskowych – byliśmy tam z kamerą
Zobacz relację z nietypowego szkolenia dla położnych. Tematy, które poruszano były bardzo trudne, ale niezwykle ważne. Sprawdź, w jakich dziedzinach położne szkolą się dla was.

Bezpłatne prowadzenie ciąży u położnej

Do tej pory można było prowadzić ciążę u położnej, ale odpłatnie i bez możliwości kierowania na badania (np. krew, mocz). Od stycznia 2017 można prowadzić ciążę wyłącznie u położnej w ramach NFZ. Zmianę wprowadza zarządzenie nr 125 prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 22 grudnia 2016 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Zapis o możliwości prowadzenia ciąży przez położną znajdziemy również w ustawie o zawodzie pielęgniarki i położnej.

Bezpłatna opieka położnej - w praktyce?

Według standardów opieki okołoporodowej ginekolog prowadzący ciążę, obowiązkowo kieruje ciężarną między 21. a 26 tygodniem ciąży do położnej POZ. A wówczas położna obejmuje kobietę opieką. Położna prowadzi ciążę na tych samych zasadach, co ginekolog - taka dama liczba wizyt, takie same badania. Położna prowadząca ciążę obowiązkowo kieruje ciężarną do lekarza ginekologa na konsultacje i badanie USG. W praktyce położna powinna mieć również odpowiednio wyposażony gabinet, zapewnić transport do szpitala, czy mieć możliwość wysłania próbek, by wykonać badania laboratoryjne.

Indywidualne decyzje ciężarnych

To dopiero początek tej zmiany. Na zachodzie od dawna położne prowadzą ciąże, a także wykonują badania USG. W Polsce nadal więcej jest ginekologów-położników, niż położnych, a zwłaszcza położnych spełniających kryteria do samodzielnego prowadzenia ciąż. Wszystko zależy też od indywidualnych decyzji ciężarnych. W małych miejscowościach dostęp do położnych może być lepszy, niż do lekarza specjalisty, ale czy ciężarne będą wybierać położne zamiast ginekologów-położników?

Czy chętnie prowadziłybyście/będziecie prowadzić swoją ciążę u położnej?

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy