Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu. To absolutnie błędna opinia! Nawet małe piwo czy lampka wina wypita w ciąży przez mamę może mieć wpływ na stan zdrowia jej dziecka i pozostawić w nim ślad do końca życia. Ślad w postaci alkoholowego zespołu płodowego (w skrócie FAS). Oto, jakie konsekwencje niesie ze sobą picie alkoholu w ciąży.

Reklama

Maleńkie dzieci z FAS...

...mają od początku utrudniony prawidłowy rozwój, wyraźne są u nich objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, m.in.

  1. nadwrażliwość na bodźce,
  2. zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśniowe,
  3. problemy z jedzeniem,
  4. deficyt uwagi i pamięci,
  5. zaburzenia równowagi.

Opiekunowie muszą nie tylko nauczyć się, jak te maluchy rehabilitować, jaką u nich stosować dietę, ale też jak zachowywać się w zwykłych, codziennych sytuacjach: jak mówić do takiego dziecka, jak je przytulać.

W późniejszym wieku osoby z syndromem FAS...

...mają dodatkowo trudności z osiągnięciem pełnej niezależności. FAS wyraża się u nich zazwyczaj:

  1. znacznym obniżeniem ilorazu inteligencji (IQ),
  2. zaburzeniami uwagi i zdolności uczenia się (to dlatego dzieci z alkoholowym zespołem płodowym mają kłopoty w szkole).
  3. w dorosłym życiu zaś problemami w utrzymaniu stałej pracy i wytrwaniu w zdrowym związku.

Zobacz także

Są matki, które piły alkohol w ciąży sporadycznie, a ich dzieci i tak wykazują cechy tego syndromu, dlatego pamiętaj – każda ilość wypitego alkoholu jest już szkodliwa dla maleństwa rozwijającego się w twoim ciele.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl jest szansa, że ta sytuacja ulegnie poprawie. Powstaje bowiem program profilaktyczny, służący przeciwdziałaniu uzależniania się od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. Współfinansowany jest przez Szwajcarów, w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Za główny cel kampanii uznano ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez kobiety w wieku prokreacyjnym. W ramach programu przez najbliższe 5 lat organizowane będą szkolenia dla personelu medycznego oraz nauczycieli, programy edukacyjne dla szkół oraz zakładów pracy, a także elektroniczna platforma edukacyjna i kampania społeczna. Przewiduje się, że działaniami zostanie objętych ok. 5 mln osób.

Zobacz też: Alkomat online

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama