Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
alkohol a karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie

Alkohol a karmienie piersią – co musisz wiedzieć o piciu alkoholu podczas laktacji

Alkohol przenika do pokarmu mamy. Nawet niewielkie ilości alkoholu w okresie karmienia piersią mogą powodować szkody w mózgu dziecka, który dopiero się kształtuje. W czasie laktacji najlepiej nie pić nawet tzw. piwa bezalkoholowego.

Mitem jest, że alkohol poprawia laktację, może ją wręcz osłabiać. Alkohol bardzo szybko przenika do pokarmu matki, a w konsekwencji przedostaje się do organizmu dziecka. Na pytanie „czy matka karmiąca może pić alkohol” odpowiedź jest tylko jedna: karmiąca mama nie powinna przyjmować alkoholu pod żadną postacią i w żadnej ilości.

Karmienie piersią i alkohol nie idą ze sobą w parze. Nawet jedno piwo w trakcie karmienia piersią może mieć negatywny wpływ na dziecko. W piwie, winie, likierze czy wódce znajduje się ten sam alkohol etylowy. Każdy z alkoholi w ten sam sposób szkodliwie oddziałuje na organizm karmiącej mamy i jej dziecko. Skutki picia alkoholu podczas karmienia piersią są między innymi zaburzenia rozwoju psychomotorycznego i wzrostu u dzieci. 

Spis treści

Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]

Ile alkoholu przenika do mleka matki?

Z badań naukowych wynika, że ilość alkoholu w mleku matki jest podobna do ilości alkoholu w jej krwi. Dowiedziono, że przy spożyciu 0,4 g alkoholu na kg masy ciała, czyli około 60 ml wódki (dwa drinki) przez kobietę ważącą 60 kg stężenie alkoholu we krwi wyniesie ok 0,44 g na litr (w szczycie stężenia) i takie samo będzie w pokarmie matczynym. Jeśli dziecko wypije 100 ml mleka z taką zawartością alkoholu, przyjmie 0,044 g alkoholu.

To, ile alkoholu znajdzie się we krwi dziecka, gdy otrzyma ono mleko mamy, która wypiła alkohol, sprawdzono przeprowadzając symulację komputerową. Jeśli kobieta wypije 250 ml wina zawierającego 12 proc. alkoholu, zawartość alkoholu we krwi dziecka wyniesie: 0,033 promila u noworodka i 0,038 promila u 3 miesięcznego dziecka. Inna symulacja pokazała, że jeśli mama wypije 4 drinki i nakarmi piersią, stężenie alkoholu we krwi dziecka będzie na poziomie 0,05 promila. 

Alkohol przenika do mleka kobiecego – gdy karmiąca mama pije alkohol, pije go również jej dziecko. Nie ma znaczenia, ile alkoholu przeniknęło do mleka matki i jakie stężenie osiągnął on we krwi dziecka. Dziecko karmione piersią nie powinno otrzymywać nawet najmniejszej ilości alkoholu, ponieważ nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla dzieci.​

Kieliszek wina, jedno małe piwo – rodzaj napoju alkoholowego nie ma znaczenia

W butelce lub puszce piwa (0,5 l o mocy 5 proc.) znajduje się 10 g czystego alkoholu: tyle samo, ile w kieliszku (100 ml) wina o mocy 12 proc. i 30 ml mocnego alkoholu o mocy 40 proc.

Kiedyś piwo było polecane w celu zrelaksowania się i wzmocnienia laktacji. Badania pokazały jednak, że to nie piwo miało takie właściwości, tylko odprężenie, jakie powodowało, oraz zawarty w piwie słód jęczmienny (beta-glukan). Można znaleźć bezpieczniejsze sposoby relaksu, a jeśli chodzi o słód jęczmienny, można go kupić bez dodatku alkoholu. 

Najlepszym sposobem zwiększenia laktacji jest częste przystawianie dziecka do piersi. Alkohol pod żadna postacią i w żadnej dawce nie stymuluje laktacji, jest wręcz odwrotnie. W przypadku spożycia 0,3 g/kg etanolu – tyle, ile mniej więcej jest w puszce piwa – zaobserwowano nawet obniżenie produkcji mleka o 23 proc.

Jedno z piw bezalkoholowych reklamowało się jako piwo dla kobiet karmiących. Warto jednak pamiętać, że nawet tzw. piwo bezalkoholowe zawiera niewielkie ilości alkoholu, który przenika do kobiecego pokarmu. 

Karmiąc piersią, nie powinnaś jeść też czekoladek lub ciasta z alkoholem. Mimo że produkty te zawierają niewielkie ilości alkoholu – on nadal się w nich znajduje. 

Skutki picia alkoholu podczas karmienia piersią 

Lampka wina a karmienie piersią – choć to połączenie wydaje się niewinne, to w rzeczywistości wcale takie nie jest. U dziecka, którego mózg dopiero się tworzy, alkohol może spowodować szkody, których nie da się naprawić. Dzieci narażone na wpływ alkoholu mogą mieć w przyszłości między innymi problemy z koncentracją i nauką.

Picie alkoholu przez karmiącą mamę może spowodować u dziecka: 

  • zaburzenia faz snu (dzieci szybciej zasypiają, ale śpią krócej i gorzej),
  • apatię,
  • osłabienie odruchów,
  • zahamowanie wzrostu.
  • zaburzenia rozwoju psychomotorycznego.

Jak długo alkohol utrzymuje się we krwi karmiącej mamy?

Po wypiciu alkoholu, jego ilość we krwi wzrasta, osiąga maksimum, a później opada, aż całkowicie zostanie wyeliminowany z krwi. Tak długo, jak alkohol jest we krwi matki, tak długo przenika do kobiecego pokarmu. Zatem karmić piersią można dopiero wtedy, gdy alkohol zostanie całkowicie zmetabolizowany. Czas metabolizowania zależy od przyjętej dawki alkoholu.

Przyjmuje się, że po wypiciu 10-12 g alkoholu (drink z 35 ml wódki, piwo 0,3 litra, 125 ml wina, 35 ml mocnego trunku (40 proc), alkohol utrzymuje się w organizmie nie mniej niż 2,5 godziny. Należy pamiętać o tym, że czas usuwania alkoholu z organizmu u każdej osoby jest nieco inny – nawet 2,5 godziny może nie wystarczyć.

Jeśli okazjonalnie zamierzasz wypić lampkę winą w okresie karmienia piersią, nakarm dziecko wcześniej i nie karm go przez czas odpowiedni do ilości wypitego alkoholu – przy dwóch drinkach to już minimum 5 godzin. Pamiętaj jednak, że specjaliści nie zalecają picia alkoholu w czasie ciąży oraz stosowania innych używek. Koniecznie zadbaj, by w tym czasie ktoś inny zajmował się dzieckiem. 

Za opiekowanie się dzieckiem pod wpływem alkoholu i narażenie go z tego powodu na bezpośrednie niebezpieczeństwo grozi odpowiedzialność karna.


Źródło:
1. Haastrup MB, Pottegård A, Damkier P. Alcohol and breastfeeding. Basic Clin Pharmacol Toxicol. 2011
2. Reece-Stremtan S, Marinelli KA. ABM Clinical Protocol #21: Guidelines for Breastfeeding and Substance Use or 3. Substance Use Disorder, Revised 2015. Breastfeed Med. 2015
4. Sachs HC; Committee On Drugs. The transfer of drugs and therapeutics into human breast milk: an update on selected topics.Pediatrics. 2013 Sep;132(3):e796-809

Zobacz także: 

kobieta, ciąża, brzuszek, kieliszek
Panthermedia
Zdrowie w ciąży
12 największych mitów na temat picia alkoholu w ciąży
Nawet najmniejsza ilość alkoholu w ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Obalamy niektóre mity na temat spożywania alkoholu przez kobiety w trakcie ciąży.

1. MIT: Picie niewielkich ilości alkoholu nie zaszkodzi dziecku. FAKT: Nie można określić, jaka dawka alkoholu może być szkodliwa dla dziecka, zatem podczas ciąży należy całkowicie powstrzymać się od picia. 2. MIT: W trakcie ciąży kobiety mogą pić czerwone wino dla lepszego trawienia. FAKT: W trakcie ciąży nie można pić żadnego alkoholu, ponieważ nawet jego niewielka ilość może działać toksycznie na rozwijający się płód. 3. MIT: Tylko picie mocnych alkoholi może zaszkodzić dziecku. FAKT: Negatywny wpływ na dziecko może mieć już jednorazowa niewielka ilość wypitego alkoholu. 4. MIT: FAS (Alkoholowy zespół płodowy) dotyczy tylko dzieci z rodzin patologicznych. FAKT: FAS dotyczy wszystkich matek spożywających alkohol w ciąży, pojawia się w różnych rodzinach zarówno zamożnych, jak i biednych. 5. MIT: "W trakcie ciąży spożywałam alkohol i moje dziecko urodziło się zdrowe, zatem kolejnemu też nic nie będzie, jeżeli będę piła." FAKT: Każda ciąża jest inna. To, że kobieta urodziła zdrowe dziecko mimo picia alkoholu w czasie ciąży, nie gwarantuje, że przy kolejnej ciąży picie alkoholu nie zaszkodzi dziecku. 6. MIT: Picie alkoholu w trakcie ciąży nie może wywołać poronienia. FAKT: Pijąc alkohol kobiety zwiększają ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. 7. MIT: FAS (Alkoholowy zespół płodowy) jest w pełni wyleczalny u dzieci. FAKT: Dzieci z syndromem FAS do końca życia będą odczuwały skutki picia alkoholu przez matki w trakcie ciąży. Pełne wyleczenie nie jest możliwe. 8. MIT: Dzieci z FAS to bardzo sporadyczne przypadki. FAKT: W Polsce dzieci z FAS rodzi się więcej nić dzieci z zespołem Downa. 9. MIT: Picie alkoholu nie jest wskazane tylko w pierwszym trymestrze. FAKT: Picie alkoholu w I trymestrze jest najbardziej szkodliwe dla płodu, jednak poważne zagrożenia także pozostają w kolejnych...

piwo, piwa, beer, kufel
volff - Fotolia.com
Karmienie
Piwo dla karmiącej mamy?
Czy to prawda, że piwo pobudza laktację? Jak picie alkoholu przez karmiącą mamę może wpływać na dziecko?

Karmię mojego trzymiesięcznego synka piersią. Na początku sierpnia wybieram się na ślub i wesele mojej przyjaciółki. Czy tego wieczoru mogę się napić piwa albo wypić choćby kieliszek wina? Podobno piwo dobrze wpływa na laktację. Patrycja z Gliwic Na pytanie o piwo dla karmiącej mamy odpowiada prof. dr hab. Jacek Grygalewicz: Odradzam picie wina i piwa w czasie karmienia piersią. Pogłoski o korzystnym wpływie alkoholu, w tym piwa, na laktację nie znalazły potwierdzenia naukowego. Sprawdzono to m.in. w doświadczeniu, w którym karmiącym kobietom podawano alkohol (w soku pomarańczowym) w ilości, jaka zwykle znajduje się w butelce piwa. Stwierdzono, że zawartość wydzielanego pokarmu zmniejszała się – a nie zwiększała – o 25 proc. Zobacz też:  Alkomat online Do tego nawet niewielka (pojęcie względne) ilość alkoholu może zmieniać smak kobiecego pokarmu oraz wpływać na zachowania karmiącej mamy i na wyczuwany przez niemowlę zapach. Przypomnijmy też, że pozornie korzystne działanie alkoholu, mające sprzyjać zasypianiu dziecka, wywołuje u niego zaburzenia snu , często utrzymujące się przez dłuższy czas. Poznaj zasady zdrowej diety karmiącej mamy  

Pijana matka trafiła na porodówkę. Noworodek miał 3 promile!
Fotolia
Aktualności
Pijana matka trafiła na porodówkę. Noworodek miał 3 promile!
34-letnia kobieta trafiła na porodówkę w Głownie. Okazało się, że jest kompletnie pijana. Lekarze uznali, że konieczne jest cesarskie cięcie.

Pijana kobieta była w 39 tygodniu ciąży. Lekarze zdecydowali, że konieczne będzie cesarskie cięcie. „Kobieta miała około czterech promili alkoholu. W organizmie jej nowo narodzonego syna także stwierdzono alkohol i to aż trzy promile”. – mówi Krzysztof Kopania, rzecznik łódzkiej prokuratury. Dziecko zostało przewiezione do szpitala w Łodzi. Matka została w Głownie. Po wytrzeźwieniu musiała odpowiedzieć na wiele pytań ze strony policji. Za narażenie życia lub zdrowia dziecka może jej grozić do 5 lat więzienia. Choć życie dziecka nie jest zagrożone, nie oznacza to, że nie grożą mu wady wrodzone, obejmujące zaburzenia zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Należy pamiętać, że każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wypitego w ciąży , niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka. Zespół FAS Dzieci, których matki nadużywały alkoholu w ciąży, cierpią na Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) . Dzieci te charakteryzują: płaska buzia, szeroko osadzone, małe oczy i brak rynienki pod noskiem. Bardzo często dzieci z FAS mają też dodatkowe palce u stóp albo rąk. Te zewnętrzne objawy to jednak nic w porównaniu z poważnymi uszkodzeniami wewnętrznymi.Wiele wad wrodzonych: serca, nerek, mózgu jest spowodowane piciem alkoholu.  Kobieta, która pije w ciąży, szkodzi przede wszystkim maluchowi. Dziecko może być nadwrażliwe na bodźce, może mieć wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe , a także problemy z apetytem , koncentracją i pamięcią. Jeżeli matka piła w ciąży, jej dziecko może również mieć obniżony iloraz inteligencji w stosunku do rówieśników, a co za tym idzie, kłopoty z nauką w szkole. Domowy alkomat Zgodnie z polskim prawem o stanie po użyciu alkoholu mówimy, dopiero gdy stężenie alkoholu we krwi przekroczy 0,2 promila. Ale nawet minimalna ilość wypitego wina lub piwa może sprawić, że pojawią się problemy z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz