Reklama

Łono mamy przez dziewięć miesięcy zapewnia najlepsze warunki do rozwoju dziecka. Jeśli czas pobytu w brzuchu skraca się, dziecku po narodzinach trudniej jest zaadaptować się do nowych warunków. Za poród przedwczesny uważa się taki, do którego doszło przed 37. tygodniem ciąży. Nie bez znaczenia jest także masa ciała dziecka (mianem wcześniaka określa się bowiem nie tylko maluszki, które urodziły się przed 37. tygodniem ciąży, ale też te z wagą poniżej 2500 g). Rozpoczynający się zbyt wcześnie poród często udaje się zahamować do momentu, gdy dziecko uzyska większą dojrzałość. Każdy dodatkowy dzień, który maleństwo spędzi w łonie mamy, jest dla jego rozwoju bardzo ważny. Z tego powodu warto wiedzieć, co może przyczynić się do przedwczesnych narodzin. Jeśli jesteś pod dobrą opieką lekarza, kontaktujesz się z nim, gdy tylko coś cię zaniepokoi, będziesz mogła skutecznie zadziałać, aby twoje dziecko pojawiło się na świecie we właściwym dla niego czasie.

Reklama

Infekcje dróg rodnych
To najczęstsza przyczyna narodzin wcześniaków, dlatego powinny być wyleczone, zanim kobieta zacznie starać się o dziecko. Podczas ciąży odczyn pochwy zmienia się na zasadowy, a to sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów. Jeżeli wydzielina staje się żółta lub zielonkawa, towarzyszy temu swędzenie lub pieczenie, zgłoś się do lekarza – zakażenie może przyczynić się do uszkodzenia pęcherza płodowego. Dużą rolę odgrywają również infekcje dróg moczowych, a także niektóre choroby zakaźne. Nie bagatelizuj tego.

Przedwczesne skurcze
Objawiają się twardnieniem i bólem brzucha, czasem biegunką, mdłościami. Wydzielina z pochwy staje się różowa lub brązowa, może sączyć się płyn owodniowy. Szybkie uchwycenie tych objawów, zalecenie leżenia w łóżku i odpowiedniego leczenia pomoże opóźnić poród.

Niewydolność szyjki macicy
To stan, w którym szyjka rozwiera się i skraca przedwcześnie. Przyszłej mamie podaje się leki przeciwskurczowe i zaleca leżenie. W wyjątkowych przypadkach zakłada się na szyjkę szew okrężny.

Przewlekłe choroby
Jeśli przyszła mama choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, ma problemy z sercem, wątrobą lub nerkami, przez całą ciążę powinna być nie tylko pod opieką ginekologa, ale również lekarza specjalisty. Odpowiednie leczenie pozwoli uniknąć przedwczesnego porodu.
[CMS_PAGE_BREAK]
Łożysko przodujące
To stan, w którym łożysko jest nieprawidłowo zagnieżdżone w macicy. Jeżeli mamy do czynienia z taką sytuacją w ostatnim trymestrze ciąży, dziecko powinno urodzić się przez cesarskie cięcie.

Ciąża mnoga
Niesie ze sobą większe ryzyko łożyska przodującego, nadciśnienia spowodowanego ciążą czy gestozy (zatrucia ciążowego). Aż 75 proc. porodów, w wyniku których na świat przychodzą bliźnięta, trojaczki czy jeszcze większa liczba dzieci, kończy się za wcześnie.

Pozamedyczne czynniki ryzyka
Częstość porodów przedwczesnych jest również w dużej mierze zależna od warunków i stylu życia kobiety podczas ciąży. Dbanie o siebie, odpoczywanie, unikanie stresu i nadmiernego wysiłku sprzyja porodom o czasie. Negatywną rolę mogą odgrywać także warunki pracy: nadmierny wysiłek fizyczny, a także umysłowy, stres czy narażenie na hałas. Spore znaczenie ma też wiek – ciąża poniżej 17. roku życia lub przeciwnie, powyżej 40. – sprzyja narodzinom wcześniaków. Szczególnej troski wymagają mamy, które już raz urodziły przed terminem.

Reklama

Wszystko jest ważne
Na to, jak będzie przebiegała ciąża i czy dziecko urodzi się o czasie, wpływa atmosfera w domu, życzliwość i pomoc męża, styl życia, jaki prowadzisz, codzienna dieta, odpowiednia ilość ruchu i odpoczynku, a nawet twój nastrój.
- Spaceruj na świeżym powietrzu. Jeśli uprawiałaś do tej pory jakiś sport, zapytaj swojego lekarza, jakie formy aktywności są dla ciebie wskazane.
- Dbaj o relaks i odpoczynek. Ciąża nie jest chorobą, jednak stanowi obciążenie dla organizmu. Jeśli jesteś zmęczona, połóż się w ciągu dnia, słuchaj przyjemnej muzyki, czytaj pogodne książki.
- Wyklucz używki. Nie pal papierosów i poproś, by w twoim otoczeniu nikt nie palił (palenie bierne też szkodzi), nie pij alkoholu, napojów energetyzujących i typu cola, ogranicz picie kawy (espresso zastąp np. kawą z dużą ilością mleka) i mocnej herbaty. Nie przyjmuj żadnych leków bez porozumienia z lekarzem.
- Stosuj bogatą, zrównoważoną dietę. Jeśli lekarz zaleci preparaty wielowitaminowe, nie zapominaj o nich. Niektóre doniesienia naukowców łączą niedobór magnezu, którego przejawem są skurcze łydek lub powiek, ze skurczami macicy i zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego.
- Nie przepracowuj się. Przyszła mama nie może dźwigać (nawet niezbyt ciężkich zakupów). Jeśli pracujesz na stojąco, zmieniaj pozycję, siedząc przy komputerze, często wstawaj.
- Unikaj dalekich podroży. Zarówno samolotem, jak i samochodem, zwłaszcza do krajów o gorącym klimacie.

Reklama
Reklama
Reklama