Czy pobieranie krwi pępowinowej ma sens? Współczesna wiedza pozwala stwierdzić, że komórki macierzyste dają nadzieję na coraz szersze wykorzystanie w leczeniu trudnych chorób.Wciąż prowadzone są kolejne badania i testy, a lekarze są optymistycznie nastawieni do ich rezultatów.

Reklama

Korzyści z przechowywania krwi pępowinowej

Pobrana krew pępowinowa jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem na przyszłość. Ten materiał może w przyszłości zostać użyty przez członków rodziny do leczenia ciężkich chorób. Obiecujące wydają się wyniki badań wskazujące na to, że komórki macierzyste mogą być stosowane w leczeniu:

  • chorób onkologicznych hematologicznych (białaczka);
  • chorób neurologicznych (np. mózgowe porażenie dziecięce).

- Jest to na pewno dodatkowa szansa, kiedy tej dodatkowej szansy potrzebujemy - przekonuje dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Wady przechowywania krwi pępowinowej

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Encyklopedia zdrowia dziecka Czytaj więcej

Minusem jest na pewno dość wysoki koszt przechowywania krwi pępowinowej. Dla niektórych osób takim minusem jest też fakt, że nie wiadomo, czy ta krew zostanie użyta, a jeśli nawet - czy pomoże choremu. - To jest tak jak z każdym lekarstwem, krwi pępowinowej też nie zawsze można użyć, a czasami może nie pomóc - mówi dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.


Zobacz też:

Zobacz także
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama