Najlepsze pozycje w drugim okresie porodu
Wypieranie dziecka.
1 z 5
Kucaj, by pomóc sobie i maleństwu
Kiedy rozwarcie kanału szyjki macicy osiągnie około 10 cm i główka dziecka prawidłowo ustawi się w kanale rodnym, rozpoczniesz wypychanie malucha na zewnątrz. W tym okresie porodu najlepiej przyjąć pozycję kuczną.
Daje ona rodzącej poczucie stabilności, skraca czas wypierania dziecka oraz ułatwia rozluźnienie mięśni krocza. Maluch jest lepiej dotleniony, a to bardzo istotne w ostatniej fazie porodu. U kobiet, które rodzą pierwszy raz, okres wypierania dziecka trwa dłużej. Charakterystyczne jest ukazywanie się główki maleństwa w czasie parcia i cofanie między skurczami.
2 z 5
Spróbuj prosto stać
Aby ułatwić spontaniczne przejście główki dziecka przez kanał rodny, najlepiej przyjąć wyprostowaną pozycję kuczną – korzystając z pomocy męża.
3 z 5
Możesz leżeć na boku
Niekiedy kobiety spontanicznie wybierają pozycję na boku. I choć wtedy nie wykorzystuje się w pełni siły ciążenia, bywa to czasami pomocne, bo zmniejsza np. ucisk na kość krzyżową.
4 z 5
Na czworakach
Pozycja kolankowo-łokciowa jest idealna, jeśli drugi okres porodu przebiega gwałtownie – opóźnia opuszczanie się dziecka w kanale rodnym.
5 z 5
Wygodna do parcia
Pozycja półsiedząca jest najczęściej wybierana przez rodzące, gdyż zapewnia mocne oparcie pleców i nóg (mąż może pomóc przyginać głowę do klatki piersiowej lub przytrzymywać nogi.