Koktajl położnej: po jakim czasie działa i czy jest bezpieczny?
Podobno koktajl położnej polecany jest przez lekarzy i położne, by przyspieszyć poród. Po przepis na przygotowanie napoju sięga coraz więcej ciężarnych, które zastanawiają się, kiedy należy go wypić i po jakim czasie działa. My jednak przestrzegamy: koktajl położnych zawiera składniki, których przyszłe mamy absolutnie nie mogą spożywać.
Gdy zbliża się czas rozwiązania lub termin porodu już minął, ciężarnej jest coraz trudniej. Jako normę uznaje się poród do 2 tygodni po terminie – dopiero po tym czasie kobieta może zostać przyjęta do szpitala na wywołanie akcji. Bardzo często zdarza się, że przyszła mama chce przyspieszyć akcję porodową, korzystając z domowych sposobów – jednym z nich jest napój o nazwie koktajl położnej. Jednak czy to bezpieczny sposób na wywołanie porodu?
Przepis na koktajl położnej: co to jest?
Istnieje co najmniej kilka wersji koktajlu położnej, które mogą nieznacznie różnić się składem. Z założenia jednak koktajlem położnych nazywa się napój powstały z naturalnych środków przeczyszczających połączonych z sokiem owocowym i alkoholem (którego ciężarne nie mogą pod żadnym pozorem spożywać!).
Głównym składnikiem koktajlu położnej jest olej rycynowy. Mogą się w nim pojawić również olejek z werbeny, olejek migdałowy czy inne olejki eteryczne mające pobudzić czynności skurczowe macicy. Sok morelowy ma zapobiec utracie wapnia, a alkohol ma stłumić smak oleju rycynowego. W niektórych przepisach alkohol zastąpiony jest masłem orzechowym.
Koktajl położnej: działanie
Koktajl położnych ma szybko wywołać skurcze porodowe, a tym samym przyspieszyć poród. Warto jednak przyjrzeć się szczególnie dwóm składnikom:
- Olejek rycynowy jest silnie przeczyszczający i choć po uprzedniej konsultacji z lekarzem może pomóc przy silnych zaparciach, to w przypadku ciężarnych jest on niewskazany. Choć skurcze mogą rzeczywiście przyspieszyć poród, to rozwolnienie, wymioty czy silny ból brzucha z pewnością nie pomogą przyszłej mamie w akcji porodowej. Trzeba także pamiętać o tym, że silna biegunka i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia i osłabienia organizmu, a także mogą mieć niekorzystny wpływ na płód. Nie wolno zapominać o tym, że skurcze najprawdopodobniej wywołają niepotrzebny stres u dziecka, a tym samym mogą doprowadzić do jego niedotlenienia.
- Alkohol jest bezwzględnie zakazany w ciąży. Pamiętaj, każda ilość alkoholu, niezależnie od dawki, jest groźna dla dziecka!
Głównym działaniem koktajlu położnych ma być przyspieszenie porodu, jednak z uwagi na zawartość tych dwóch składników – oleju rycynowego i alkoholu – ciężarne nie powinny go pić.
Koktajl położnej: po jakim czasie działa?
Podobno efekty można poczuć już po kilku godzinach od wypicia koktajlu położnych. Kobiety, które zachwalają jego działanie, zapewniają, że to świetny sposób na poród w... 24 godziny. Choć w sieci można znaleźć pozytywne komentarze dotyczące działania koktajlu, my odradzamy korzystanie z tej metody.
Po pierwsze, nie można mieć pewności czy osoba, która o nim pisze, rzeczywiście go spożyła i czy to on pomógł przy wywołaniu porodu (może to zbieg okoliczności?). Po drugie, również nie możesz być pewna, jak zadziała na ciebie, gdy go wypijesz. Należy pamiętać, że choć minął termin porodu, nie oznacza to, że dziecko jest gotowe na przyjście na świat, a konsekwencje wypicia takiej mieszanki mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla ciebie, jak i twojego dziecka.
Czy koktajl położnej jest bezpieczny?
Wśród bezpiecznych i naturalnych metod na przyspieszenie porodu nie ma koktajlu położnych. Lekarze i położne wymieniają za to: współżycie, stymulację brodawek sutkowych, spacer, ćwiczenia miednicy, ciepłą kąpiel czy wypicie herbaty z liści malin.
Koktajl położnych nie jest bezpiecznym sposobem na wywołanie akcji porodowej, dlatego pod żadnym pozorem nie powinnaś go pić. Spożywanie mikstury przygotowanej na podstawie oryginalnego przepisu jest bardzo ryzykowne!
Zobacz także: