Przed porodem kompletujesz wyprawkę dla dziecka (body, pieluszki, kosmetyki, wózek i cała lista innych potrzebnych sprzętów) i dla siebie (torba do szpitala, wkładki laktacyjne, poduszka do karmienia), ale jeszcze nie wiesz, że kiedy zostaniesz mamą, przyda ci się jeszcze kilka rzeczy, których nie ma na gotowych do wydruku listach, które znajdujesz w internecie. Te rzeczy to gwarancja przetrwania w pierwszych latach życia dziecka – coś dla ciała i coś dla duszy. Z przymrużeniem oka, oczywiście, ale coś w tym jest, musisz przyznać.

Reklama

Co jest potrzebne mamie?

Dobrze, zaopatrz się w herbatki na laktację, poradniki wychowawcze i torbę do wózka, ale wiedz, że na co dzień przydadzą ci się też:

  • kawa (patrz niżej) – nawet odgrzewana 3 razy w mikrofalówce, stanie się twoją najlepszą przyjaciółką. Nawet karmiąc piersią możesz wypijać ok. 2 filiżanek kawy dziennie, nie przekraczaj jednak 750 ml kawy na dobę, by nie powodować m.in. rozdrażnienia u dziecka. Pamiętaj, że kofeina znajduje się też w innych produktach, np. w herbacie i czekoladzie.
  • sen – będzie ci go brakować, będziesz o nim śnić (oczywiście na jawie!), będziesz go wspominać. W 1. roku życia dziecka stracisz 970 godzin snu! To aż 40 dni. Proś o pomoc bliskich, żeby zajęli się dzieckiem, a ty łap sen, kiedy się da.
  • spodnie dresowe – nie ma niczego wygodniejszego i przyjemniejszego niż mięciutkie spodnie dresowe. Przekonasz się, że świat jest o wiele przyjaźniejszy, kiedy masz je na sobie!
  • internet – oto twoje okno na świat, twoje życie towarzyskie i encyklopedia wiedzy. Macierzyństwo i internet to dobrana para!
  • seriale – chwila rozrywki w zasięgu ręki, gdy dziecko zaśnie. Uratowały niejedną z nas!
  • przyjaciółki – inne mamy są nieodzowną formą wsparcia, szukaj ich w grupach na facebooku, na forach internetowych, na placach zabaw i wśród sowich znajomych
  • dziecko – wiadomo, że najbardziej do przetrwania potrzebne jest mamie jej dziecko – najpiękniejsze, najukochańsze i absolutnie wyjątkowe. Ten cud, który sprawił, że życie jest pełniejsze, wspanialsze, a miłość ma wymiar, którego wcześniej nigdy nie znałaś!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama