ciąża
Pregnancy Videos
Przebieg ciąży

Bądźmy dumne, bo nasze ciała są cudem - oto dowód - film

Ten film pokazuje, jak nasze narządy wewnętrzne „poświęcają się”, by dostosować się i zrobić miejsce dla rozwijającego się dziecka.


Od skrajnego zmęczenia i nudności, po ból i rozstępy - nie jest tajemnicą, że musimy wiele znosić, gdy jesteśmy w ciąży.
Ten film pokazuje, jak nasze narządy wewnętrzne „poświęcają się”, by dostosować się i zrobić miejsce dla rozwijającego się dziecka.
Zobacz zmiany, od chwili poczęcia aż do punktu, gdy narządy są ściśnięte, serce pracuje ciężej i dziecko naciska na pęcherz, co powoduje dyskomfort. 

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

ciało w ciąży
Przebieg ciąży
Nasze ciała są absolutnie doskonałe – tak się poświęcają! film
Niesamowite, jak nasze ciała zmieniają się, gdy jesteśmy w ciąży. Nie możemy wyjść z podziwu dla doskonałości tego zjawiska.

Zaglądamy do wnętrza brzucha przyszłej mamy, by obserwować zmiany, jakie zachodzą w jej organizmie przez kolejne tygodnie ciąży. Poświęcenie narządów przyszłej mamy, które dostosowują się, by zrobić miejsce dla rozwijającego się dziecka, jest zachwycające.  Zobacz niesamowite zmiany, które w nas zachodzą od chwili poczęcia aż do momentu, gdy narządy są ściśnięte, żołądek podsunięty ku górze, pęcherz jest uciskany, a serce pracuje ciężej. Wystarczą 2 miesiące od porodu, by wszystkie narządy wróciły do swoich normalnych rozmiarów na swoje dawne miejsca. Czy proces ten nie jest to doskonały?! Zobacz też: Tak wygląda brzuch po porodzie - mama dwójki dzieci ujawnia prawdę Jestem dumna ze swojego ciała po ciąży i noszę bikini! Mówi matkom: "Koniec ze wstydem! Moje ciało? Gąbczaste, ale zdrowe"

przeszczep niemowlę
Fotolia.pl
Zdrowie
Rodzice umierającego niemowlęcia oddali narządy do przeszczepu
Londyńscy lekarze dokonali przeszczepów organów pobranych od niemowlęcia, które zmarło zaledwie 6 dni po urodzeniu. To najmłodszy dawca w Wielkiej Brytanii. - W Polsce dawcami też stają się coraz młodsze dzieci - mówi prof. dr hab. n. med. Ryszard Grenda, kierownik nefrologii i transplantologii w Instytucie "Pomnik Zdrowia Dziecka" w Warszawie.

Brytyjski szpital Hammersmith podał, że dziewczynka urodziła się z bardzo poważną wadą serca , ale jej zdrowe nerki i komórki wątroby otrzymało dwoje pacjentów. Dziecko żyło zaledwie 6 dni po urodzeniu. Opinia publiczna i sami lekarze są pod wielkim wrażeniem odważnej decyzji rodziców. Rzecznik brytyjskiego szpitala powiedział reporterom: - Rodzice przeżywają już i tak bardzo ciężkie chwile - i w tym momencie zwracamy się do nich, aby podjęli decyzję o przekazaniu organów swego dziecka. Chciałbym pogratulować rodzicom ich odważnej decyzji. Z powodu stanu zdrowia noworodka , lekarze wiedzieli, że nie zostało mu dużo czasu. Rodzice dziecka zgodzili się na pobranie organów po śmierci dziewczynki. Choć operacja łatwa nie była, gdyż narządy tak maleńkiego dziecka mają zaledwie kilka centymetrów. Sześciodniowa dziewczynka stała się najmłodszym dawcą w historii Wielkiej Brytanii. Lekarze mają nadzieję, że postawa rodziców doda odwagi innym, którzy stają przed podobnymi wyborami przy umierającym dziecku.   W Polsce mali dawcy też się zdarzają, ale częściej są biorcami Polscy transplantolodzy przyznają, że stosunkowo rzadko, ale coraz częściej zdarza się pobierać narządy od tak małych dawców. - Jeszcze dekadę temu takie sytuacje, to był ewenement, teraz zdarzają się rzadko, ale jednak mówi Ryszard  Grenda prof. dr hab. n. med. specjalista i kierownik nefrologii i transplantologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. – Częściej niemowlaki występują u nas w roli biorcy. Nasz najmłodszy pacjent, któremu przeszczepiliśmy narządy ważył 7-8 kg.     Rodzice często oddają narządy swoim chorym dzieciom Wśród dawców i biorców tak małe dzieci stanowią w Instytucie „Pomnik -Centrum Zdrowia Dziecka” ok. 30 proc. pacjentów. - W przypadku tak małych dzieci u nas to rodzice...

kiedy można poznać płeć dziecka
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Kiedy można poznać płeć dziecka? W którym tygodniu widać ją na USG?
Kiedy można poznać płeć dziecka? Zwykle pewność, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka, można mieć około 20. tygodnia ciąży, gdy wykonywane jest badanie USG. Wiele zależy jednak od umiejętności lekarza oraz od ułożenia dziecka. Sprawdzić płeć dziecka można także wcześniej, wykonując badania prenatalne. Natomiast testy na płeć dziecka i przesądy lepiej traktować z przymrużeniem oka.

Kiedyś ludzie próbowali rozpoznać płeć dziecka po zachciankach ciążowych lub kształcie brzucha ciężarnej. Dziś mamy badanie ultrasonograficzne, czyli USG, dzięki któremu na długo przed porodem w wiarygodny sposób można określić, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka.  To, kiedy dokładnie poznamy płeć dziecka, zależy między innymi od  doświadczenia lekarza,  jakości aparatu USG i od tego, czy to pierwsza, czy kolejna ciąża. Decyduje o tym też samo dziecko, a dokładnie pozycja, jaką przyjmuje podczas badania. Niektórzy rodzice mogą skorzystać również z innych metod poznawania płci niż USG. Wszystkie sposoby sprawdzania płci dziecka opisujemy poniżej. Spis treści:  Kiedy można poznać płeć dziecka? Kiedy widać płeć dziecka na USG? Czy na USG dopochwowym lepiej widać płeć dziecka? Czy lekarz wykonujący USG może się pomylić w ocenie płci dziecka? Test na płeć dziecka – czy warto zrobić? Jak rozpoznać płeć dziecka – przesądy Kiedy wykształca się płeć dziecka? Kiedy można poznać płeć dziecka - w którym tygodniu, miesiącu?  Płeć dziecka można poznać wtedy, gdy wykona się jedno z trzech opisanych niżej badań .  Pierwszym i najczęściej wykonywanym badaniem, które pozwala poznać płeć dziecka, jest USG . Aby lekarz mógł stwierdzić, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka, dziecko musi być tak ułożone, aby za pomocą ultradźwięków udało się wykonać przekrój podłużny płodu w linii środkowej jego ciała. USG w ciąży nie daje 100 procentowej pewności co do płci dziecka, zwłaszcza jeśli wygląda na to, że ma się urodzić chłopiec – czasami lekarze mylą pępowinę z penisem. Drugim badaniem jest amniopunkcja i badanie kariotypu dziecka . Amniopunkcję wykonuje się od 13. tygodnia ciąży zgodnie z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj