ciąża po 35 roku życia
alexandre zveiger/Adobe Stock
Przebieg ciąży

Ciąża po 35 roku życia – najważniejsze informacje i ryzyko z nią związane

Pierwsza ciąża po 35 roku, kończąca się przyjściem na świat dziecka, nazywana jest późnym macierzyństwem. Takich ciąż przybywa. Obecnie Polki rodzą dzieci później niż poprzednie pokolenia, dlatego dzieci z ciąż matek po 35 roku życia jest coraz więcej. Jakie ryzyko wiąże się zajściem w ciążę po 35 roku życia?

Ciąża po 35 roku życia dla części kobiet jest realizacją wcześniej założonego planu – najpierw postanawiają się wykształcić, zdobyć pozycję zawodową i bezpieczeństwo materialne. Potem dojrzewają do macierzyństwa i decydują się na dziecko.

Wiele ciąż po 35 roku życia wynika również z tego, że wcześniej nie udało się zajść w ciążę i niezbędne było leczenie niepłodności, które trwało kilka lat. Późna ciąża, bo taką według definicji medycznych jest ciąża po 35 roku życia, jeszcze w poprzednim pokoleniu nazywana była ciążą geriatryczną. Choć nie jest pozbawiona ryzyka, ma również wiele zalet.

Spis treści:

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Zajście w ciążę po 35 roku życia

Jak pokazują nasze rodzime statystyki, liczba kobiet rodzących dziecko po 35 roku życia rośnie. W 2013 roku 12 procent dzieci urodziły kobiety w wieku 35-39 lat. W roku 2019 dzieci urodzone z ciąż po 35 roku życia, a przed 40 rokiem stanowiły już 20 proc.

Warto jednak wiedzieć, że płodność po 35 roku życia spada o 10-20 procent. Choć szansa na zajście w ciążę po 35 roku życia maleje, wieku między 35 a 50 lat nie można traktować jak naturalnej antykoncepcji. Współżycie bez zabezpieczeń aż w przypadku 95 procent 35-latek poskutkuje ciążą w ciągu 3 lat. W przypadku kobiet w wieku 38 lat odsetek ten wyniesie 75 procent.

Ciąża po 35 roku życia – czy jest bezpieczna?

Przez lekarzy każda ciąża po 35 roku życia uznawana jest za ciążę wysokiego ryzyka, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza ciąża. Nie należy jednak martwić się na zapas. Jeśli kobieta jest zdrowa, dba o siebie i zaszła w zdrową ciążę po 35 roku życia, ma duże szanse donosić dziecko i je urodzić.

Ponieważ z wiekiem rośnie ryzyko powikłań w ciąży, lekarze szczególnie wnikliwie obserwują przebieg ciąży u kobiety przed czterdziestką, aby w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania. Bardzo ważne jest, aby ciężarna wykonywała na czas wszystkie zlecone przez ginekologa badania.

Ciąża po 35 roku życia nie jest wskazaniem do cesarki. O tym, czy kobieta może rodzić naturalnie zdecydują lekarze. Większość kobiet w tym wieku może rodzić siłami natury i radzi sobie z tym nie gorzej od młodszych pań.

Ciąża po 35 roku życia – jakie zagrożenia?

Wśród zagrożeń związanych w późnym macierzyństwem wymienia się zwiększone ryzyko:


Specjaliści twierdzą, że najpoważniejszą wadą późnego macierzyństwa jest podwyższone ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Ciąża po 35 roku życia w 1 na 350 porodów kończy się urodzeniem dziecka z zespołem Downa (dwudziestolatki rodzą dziecko z tą wadą raz na 1500 porodów).

Wraz z wiekiem staje się bardziej prawdopodobne, że jajnik uwolni komórkę jajową zawierającą wadliwy materiał genetyczny. Ponadto organizmy młodszych kobiet skuteczniej odrzucają ciąże z uszkodzonymi płodami, a ciała kobiet po 35 roku życia radzą sobie z tym gorzej. To powody, dla których kobiety po 35 roku życia częściej rodzą dzieci obciążone wadami genetycznymi.

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, w wyniku którego niemożliwa stała się aborcja z powodów embriopatologicznych, kobiety po 35 roku życia muszą w Polsce brać pod uwagę podwyższone ryzyko urodzenia dziecka z wadami genetycznymi.

Czy późna ciąża odmładza?

W pewnym sensie tak – dla zdrowej 35-latki ciąża jest jak odmładzający koktajl hormonalny, który korzystnie może wpłynąć na zdrowie, kondycję i psychikę. Odkryto, że komórki macierzyste płodu potrafią przenikać do organizmu kobiety, gdzie udaje im się naprawiać uszkodzenia mózgu, serca i wątroby.

Po porodzie następuje głębokie oczyszczenie się macicy ze starego endometrium, co zmniejsza ryzyko niektórych kłopotów z narządem rodnym.

Ciąża po 35. roku życia potrafi też korzystnie wpłynąć na wygląd kobiety – na czas ciąży spłycają się zmarszczki, cera promienieje. Im bardziej dziecko z takiej późnej ciąży jest wyczekiwane, tym zmiany te są wyraźniejsze.

Zobacz także:

ciąża po 40.
adobe stock
Starania o dziecko
Ciąża po 40. to ciąża wysokiego ryzyka. Wymaga odpowiedniego przygotowania i prowadzenia
Ciąża po 40. niesie większe ryzyko zatrucia ciążowego i cukrzycy ciążowej. Nie jest łatwo też w nią zajść – tylko u 10 proc. kobiet po 40 roku życia może dojść do naturalnego zapłodnienia. Zmiana stylu życia doprowadziła jednak do tego, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Opisujemy wady i zalety ciąży po czterdziestce.

Ciąża po 40. zdarza się coraz częściej. Zmiana stylu życia współczesnych kobiet sprawiła, że wiele z nich decyduje się na późne macierzyństwo. Zajście w ciążę po 40 roku życia może  nieść pewne ryzyko , ale ma też swoje plusy. Jakie zagrożenia wiążą się z ciążą po 40? Czy kobieta po czterdziestce można urodzić zdrowe dziecko? Te i inne wątpliwości rozwiewa dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik. Spis treści : Ciąża po 40. – zagrożenia Zalety późnej ciąży Szanse na urodzenie zdrowego dziecka po 40. Jak przebiega ciąża u 40-latki? Ciąża po 40 lat – badania Jak zajść w ciążę po czterdziestce? Zagrożenia w ciąży po 40. roku życia Ciąża po 40. roku życia określana jest jako ciąża wysokiego ryzyka. Dotyczy to nie tylko pierwszej ciąży, w którą kobieta zachodzi w tym wieku, ale również kolejnej. Każda obarczona jest większym ryzykiem powikłań. Po 40 roku życia u ciężarnej rośnie ryzyko: poronienia – po 40. roku życia przedwcześnie kończy się ok. 40 proc. ciąż; zatrucia ciążowego; cukrzycy; ciąży mnogiej; wykonania cesarskiego cięcia u kobiet, które nigdy jeszcze nie rodziły; nadmiernej otyłości; nietolerancji węglowodanów; zaburzeń wchłaniania; choroby nerek; choroby układu krążenia; nadciśnienia tętniczego . Zalety późnej ciąży W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba kobiet, które po 40. roku życia decydują się na pierwsze dziecko. Uważa się, że macierzyństwo w tym wieku jest bardziej spokojne . Rodzice mogą zapewnić dziecku stabilność finansową. Kobieta z reguły nie jest już tak mocno skoncentrowana na budowaniu kariery i może poświęcić się wychowaniu dziecka, nie martwiąc się o swoją pozycję w pracy. Może lepiej odnaleźć się w...

najstarsze polskie mamy
Instagram
Aktualności
Najstarsze matki polskiego show-biznesu: zdziwisz się, ile lat miała najstarsza!
Podczas gdy na świecie kobiety rodzą dzieci w coraz późniejszym wieku, w Polsce też nie brakuje mam po czterdziestce, a nawet po pięćdziesiątce! Aż trudno uwierzyć, ile lat miała najstarsza polska gwiazda, kiedy urodziła dziecko.

Kobiety w Polsce coraz częściej nie śpieszą się z macierzyństwem. Ten trend widoczny jest też wśród celebrytek, które zostają mamami często w dość późnym wieku. Najstarsze polskie mamy to już nie tylko 40-latki! Najstarsze mamy wśród polskich gwiazd Polskie celebrytki rodzą dzieci niezależnie od wieku! W dzisiejszych czasach to możliwe i, dzięki rozwojowi medycyny, znacznie mniej niebezpieczne niż kiedyś. Jedną z najgłośniejszych i wyczekiwanych ciąż w polskim show-biznesie była ciąża Małgorzaty Kożuchowskiej. Aktorka urodziła synka bez komplikacji, mając 43 lata. Nie była jedyną sławną mamą po czterdziestce: piosenkarka Urszula została mamą w wieku 43 lat, podobnie jak modelka Agnieszka Maciąg oraz aktorki Kasia Warnke i Katarzyna Glinka. Inna aktorka, Tamara Arciuch, urodziła trzecie dziecko w wieku 41 lat, a Małgorzata Rozenek-Majdan powitała na świecie trzeciego synka, mając 42 lata.           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Małgorzata Rozenek-Majdan (@m_rozenek) Ale najwięcej kontrowersji wzbudziła aktorka Barbara Sienkiewicz, która została mamą jako 60-latka ! Kobieta skorzystała z metody in vitro, choć, jak twierdziła, myślała już, że przegapiła najlepszy moment na macierzyństwo. Wszystkim mamom, niezależnie od wieku, serdecznie gratulujemy. W końcu późne macierzyństwo podobno... odmładza. Zobacz też: 72-latka została po raz pierwszy mamą! Świat stanął na głowie? Jak powiedzieć dziecku, że jest z in vitro? Jak przygotować się do ciąży po 40.? Praktyczne rady

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz