Na co pozwala nowa ustawa o in vitro?

Z metody in vitro mogą korzystać zarówno małżeństwa, jak i osoby pozostające w związkach nieformalnych, których leczenie niepłodności innymi metodami trwało przynajmniej jeden rok.
Uregulowano kwestię zarodków. Mogą one być tworzone jedynie w celu zapłodnienia pozaustrojowego.
Do zapłodnienia może zostać wykorzystanych jedynie sześć komórek jajowych, chyba że względy medyczne pozwalają podjąć inna decyzję.

Reklama

Jeden punkt do Trybunału Konstytucyjnego

Według prezydenta Bronisława Komorowskiego wprowadzana ustawa daje możliwość pobrania komórek rozrodczych od osób niezdolnych do samodzielnego wyrażenia zgody, co wydaje się być sprzeczne z prawem. Dlatego ten punkt ustawy skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa wchodzi w życie za trzy miesiące.

Zarodki mogą być "adoptowane"

Jeśli para nie zdecyduje się na wykorzystanie wszystkich zarodków w ciągu 20 lat (przez ten czas będą zamrożone) lub jeśli oboje dawcy umrą, to zostaną one przekazane anonimowo adopcji przez bezpłodne pary.

Zobacz też: 10 rzeczy o in vitro

Zakaz niszczenia zarodków

Ustawa zakazuje bezwzględnie niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Za taki czyn może grozić kara od 6 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Obowiązuje całkowity zakaz diagnostyki genetycznej zarodka. Jedynym wyjątkiem są sytuacje wymagające kontroli ze względu na zagrożenie ciężką i nieuleczalną choroba genetyczną.

Reklama
Zobacz także

Centra Leczenia Niepłodności

Nowa ustawa powołuje do życia nie tylko centra leczenia bezpłodności, ale również rejestr dawców komórek rozrodczych i zarodków oraz powołuje radę do spraw leczenia niepłodności. Ta ostatnia będzie organem doradczym i opiniotwórczym przy ministrze zdrowia.

Reklama
Reklama
Reklama