Ciąża po 40. może być zaskoczeniem. Masz męża, odchowane dzieci, stabilną pracę, a tu nagle okazuje się, że znów czekają cię pieluchy i zupki... To nic dziwnego, że czujesz strach, czasem większy, niż gdy dowiedziałaś się o pierwszej ciąży. Kobieta, która ma ustabilizowaną sytuację życiową i duże dzieci, zwykle nie planuje powiększenia rodziny.

Reklama

Strach przed późną ciążą - to normalne

To normalne, że się boisz, może nawet panikujesz, różne myśli przychodzą ci do głowy. Jeśli zdecydujesz się urodzić dziecko, nie ma wyjścia, trzeba powiedzieć o tym najbliższym. Taka wiadomość będzie dużym zaskoczeniem nie tylko dla męża czy partnera, ale pewnie też dla dzieci, które nie spodziewały się, że będą miały rodzeństwo.

Jak przygotować się do rozmowy?

Przede wszystkim przygotujcie się do rozmowy z dziećmi, usiądźcie razem, wybierzcie spokojny moment, kiedy nikt się nie spieszy. Spróbujcie powściągnąć entuzjazm, nawet jeśli wiadomość o ciąży bardzo was ucieszyła. Starsze dzieci mogą nie podzielać waszego radosnego nastroju, dlatego lepiej wyjaśnić im spokojnie, że dla was to również niespodzianka, niż atakować radosnymi okrzykami i łzami szczęścia.

Przeczytaj też: 7 pytań o późną ciążę

Wyjaśnijcie dzieciom, że nie ich obowiązkiem będzie zajmowanie się młodszą siostrą lub bratem (i nie wymagajcie tego od nich!). Uspokójcie, że nie będą musiały np. oddawać swoich pokoi, niemowlę będzie na początku spało z wami i wymyślcie rozwiązanie, jeśli nie macie dodatkowego pokoju dla malucha (zamiana mieszkania na większe, a może dom za miastem, o którym zawsze marzyliście?).

Zobacz także

Jakiej reakcji się spodziewać?

Problemem, z jakim możesz się zetknąć, jest strach dzieci, że zejdą na drugi plan. Teraz, kiedy mama jest w ciąży, należy się o nią szczególnie troszczyć i wyręczać w obowiązkach. Oznacza to więcej pomocy ze strony starszych dzieci. Nastolatki mogą obawiać się, że kiedy pojawi się na świecie niemowlę, oni będą mniej ważni, bo wszyscy będą zajmować się maleństwem.

Czytaj też: Czym różni się druga ciąża od pierwszej?

Musisz wyjaśnić dzieciom, że noworodek wymaga dużo większej uwagi, niż nastolatek, ale nie oznacza to, że kochasz ich mniej albo że ich problemy schodzą na drugi plan. Pamiętaj, że one nadal potrzebują twojej troski, uwagi i miłości, nie mniej, niż najmłodsze dziecko.

Rodzice uprawiają seks

Pewnie przy rozmowie z nastolatkami poczujesz się zażenowana, może zawstydzona, onieśmielona. To, że jesteś w ciąży, oznacza przede wszystkim, że rodzice nadal są aktywni seksualnie, a seks rodziców często jest tabu dla dzieci i nie chcą o tym myśleć, a już na pewno słuchać.

Czytaj też: Dlaczego fajnie mieć rodzeństwo?

Gimnazjalista czy licealista może się obawiać, co powiedzą znajomi, gdy dowiedzą się, że mama kolegi jest w ciąży. Pewnie boi się, że stanie się obiektem żartów i docinek. Nastoletnie dzieci są bardzo wrażliwe i chcą być akceptowane w grupie.

Co robić? Przede wszystkim bądźcie cierpliwi i dajcie dzieciom czas. Na pewno oswoją się z tą sytuacją i gdy przekonają, że kolejne dziecko nie oznacza rewolucji w ich życiu, zaakceptują nową sytuację. Musicie wykazać się dużą cierpliwością, zrozumieniem i opanowaniem - na pewno wasze zdenerwowanie nie uspokoiłoby starszych dzieci, a i nie służy młodej mamie.

Pamiętajcie, że ten scenariusz wcale nie musi okazać się prawdziwy w waszym przypadku, może dzieci ucieszą się z młodszej siostry lub brata bardziej niż wy?

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama