Jak wynika z raportu seksuologa tylko 15 proc. Polek w wieku 15–50 lat ma duże potrzeby seksualne. Natomiast u 43 proc. pań w wieku 50–59 lat są one bardzo małe lub nie ma ich w ogóle. Dla wielu bliskość i intymność wciąż są tematem tabu. Kobiety wstydzą się mówić partnerom o swoich pragnieniach, fantazjach i odczuciach, a wiedzę czerpią głównie z Internetu. Zdaniem specjalistów, wszelkie zahamowania wynikają przede wszystkim z uwarunkowań kulturowych i religijnych.

Reklama

Zobacz także: Czemu Polki rezygnują ze współżycia?

Kobiecy problem z libido a presja ideologii

Specjaliści podkreślają, że kobiety nadal borykają się ze wstydem, mają w łóżku mnóstwo zahamowań i obawiają się eksperymentować z nowymi pozycjami. Kłopoty z libido deklaruje blisko połowa kobiet zamężnych i 30 proc. tych, które są pannami.
– W zakresie życia intymnego Polek jest jeszcze mnóstwo miejsca na zmiany – mówi Marta Niedźwiecka, sex coach. ­- Na poprawę, zwiększenie wiedzy, zwiększenie świadomości, dopływ informacji, które by były niezakłamane, niepoddane presji ideologii.

Polecamy: Seks, czyli przyjemne z pożytecznym.

Psychiczne blokady w łóżku mogą stanąć na drodze do udanego związku

Psychiczne blokady w sferze intymnej mogą mieć związek z obserwacjami wyniesionymi z dzieciństwa. Zdaniem specjalistów, trzeba jednak przełamywać wszelkie stereotypy i własne obawy, bo seksualność to bardzo ważna część życia i nie powinna być marginalizowana. Bliskość fizyczna pomaga przecież w budowaniu udanego związku i tworzenia rodziny.
– Historia, tradycje, sposób wychowania czy religia rzutują na naszą seksualność. Generalnie jesteśmy troszeczkę tacy wystraszeni – uważa sex coach. - Nie traktujemy seksu naturalnie i to nie tylko Polki, lecz także Polacy.
Traktujemy seks – zdaniem sex coach - jako jakieś takie wyraźne określenie ideologiczne, jakiś element światopoglądowy. I to nas bardzo mocno odróżnia od Zachodu, w którym seks jest traktowany dużo bardziej naturalnie, dużo bardziej pozytywnie.
W sprawach intymnych Polacy są tradycjonalistami. Na seks przeznaczają najczęściej tylko jeden wieczór w tygodniu, a stosunek średnio trwa 14 minut. Mało eksperymentują w łóżku, ale są wierni. Tylko 20 procent twierdzi, że ma swoim koncie zdradę, będąc w sformalizowanym związku.

Zobacz także

Posłuchaj, co na temat braku ochoty na seks Polek mówi Marta Niedźwiecka, sex coach:

Reklama

Źródło: Newseria Lifestyle

Reklama
Reklama
Reklama