Reklama

Oto lista najczęstszych objawów owulacji oraz kilku dodatkowych, które nie występują u każdej z nas, ale bywają równie silnym sygnałem o tym, że właśnie jest jajeczkowanie. Poznaj je wszystkie, abyś lepiej mogła zaplanować swoje starania o dziecko.

Reklama

Wzrost podstawowej temperatury ciała

Jednym z podstawowych objawów owulacji jest podwyższona temperatura ciała. Aby dokładnie zanotować jej skok musisz:

  • mierzyć ją po przebudzeniu,
  • przed wstaniem z łóżka,
  • systematycznie, każdego dnia.


Gwałtowny wzrost temperatury o kilka kresek (najczęściej o 0.5 stopnia Celsjusza) oznacza moment owulacji. Niestety istnieje wiele sytuacji mogących wpłynąć na błędną ustalenie jajeczkowania. Należą do nich m.in:

  • przeziębienie,
  • przyjmowanie leków,
  • zmiana klimatu,
  • alkohol.

Zmiana śluzu szyjkowego

Kolejnym objawem owulacji, który sama możesz zaobserwować, jest zmiana wyglądu śluzu szyjkowego, produkowanego przez gruczoły szyjki macicy. W przypadku tego objawu pora obserwacji nie jest istotna, ważna jest za to jej systematyczność. Wygląd śluzu w trakcie cyklu miesiączkowego zmienia się. W okresie płodnym zauważyć zwiększone wydzielanie śluzu. Przejrzysty i rozciągliwy śluz jest objawem jajeczkowania.

Uwaga! Stany zapalne w pochwie oraz infekcje mogą wpływać na błędną interpretację i możesz mylnie uznać je za owulację.

Ból owulacyjny

Ból owulacyjny jest objawem, który nie występuje u wszystkich kobiet. Pojawia się w podbrzuszu najczęściej w postaci:

  • kłucia z jednej strony brzucha, zazywaczaj w okolicy jajnika, z którego zostaje uwolniona komórka jajowa,
  • pobolewania całego podbrzusza.

Tkliwość piersi

Często w okresie owulacji twoje piersi są obolałe i wrażliwe na dotyk. Zdarza się też, że kobieta czuje w tym czasie jakby mrowienie w piersiach. Odpowiada za to wzrost poziomu estrogenów w twoim organizmie.

Obrzmienie warg sromowych

Objaw ten w połączeniu z uczuciem śliskości w przedsionku pochwy związany jest z otwieraniem się szyjki macicy. Podczas jajeczkowania może być ona jakby bardziej otwarta, a przez to dostęp do szyjki jest zdecydowanie ułatwiony.

Plamienie

Choć krwawienie zwykle kojarzy się nam jedynie z miesiączką, może pojawić się również w owulacji, jednak w innej postaci. Plamienie owulacyjne jest:

  • skąpe i krótkie,
  • może pozostawić po sobie jedynie delikatny ślad na bieliźnie,
  • albo trwać nieco dłużej - do 2 dni.

Wzrost libido

Czasami kobieta doskonale wie, kiedy w jej organizmie dochodzi do jajeczkowania właśnie przez zwiększoną ochotę na seks. To zrozumiałe działanie natury. Współżycie w tym czasie może skończyć się zapłodnieniem, a o to przecież chodzi w biologii.

Poprawienie stanu włosów i cery

To wynik działania hormonów. Faktycznie w dni płodne wiele z nas pięknieje, a co za tym idzie nie nie tylko my chętniej oddajemy się intymnym zbliżeniom, lecz także nasi partnerzy uznają nas w tym czasie za bardziej atrakcyjne.

Uwaga! Dni płodne nie występują jedynie w momencie owulacji! Zaczynają się już około 3 dni przed owulacją i jej objawami, a trwają do około 2 dni po jajeczkowaniu.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama