fazy cyklu miesiączkowgo - kiedy są dni płodne
Fotolia
Starania o dziecko

Fazy cyklu miesiączkowego - sprawdź, które dni są płodne

Sprawdź swoją płodność w każdej fazie cyklu miesiączkowego. W ten sposób zwiększysz szanse na szybkie zajście w ciążę!

Starasz się o dziecko? Poznaj najpierw swój cykl miesiączkowy! Składa się on z czterech faz, w czasie których dochodzi do dojrzewania pęcherzyka jajnikowego oraz zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Odgrywają one kluczową rolę w wyznaczaniu jej płodności. Zobacz, w której fazie cyklu miesiączkowego masz największe szanse na zapłodnienie.

Fazy cyklu miesiączkowego

Dni płodne to kilka dni w trakcie cyklu miesiączkowego kobiety, kiedy ma ona największe szanse zajścia w ciążę. Oznacza to, że współżycie w tym czasie wiąże się z dużym prawdopodobieństwem zapłodnienia. Dni płodne występują w okresie okołoowulacyjnym – wtedy, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona i czeka na plemnik. W czasie innych faz cyklu płodność jest niewielka, a w końcówce cyklu wręcz niemożliwe jest zapłodnienie.

Cykl miesiączkowy zaczyna się liczyć od pierwszego dnia wystąpienia miesiączki do ostatniego dnia przed ponownym krwawieniem. U każdej kobiety dzieli się na:

 • fazę krwawienia miesiączkowego (menstruacja);
 • fazę pęcherzykową zwaną też fazą folikularną;
 • fazę owulacyjną;
 • fazę lutealną.

Miesiączka, czyli faza menstruacyjna

Zaczyna się od pierwszego dnia krwawienia menstruacyjnego (jest też pierwszym dniem nowego cyklu miesiączkowego) i trwa zwykle 3-6 dni. W tym czasie w organizmie kobiety złuszcza się błona śluzowa macicy i w postaci krwi wydostaje się na zewnątrz. To wtedy odczuwasz bóle brzucha, bywasz rozdrażniona i poddenerwowana.

Faza krwawienia miesiączkowego a dni płodne

Szanse na zajście w ciążę w fazie krwawienia miesiączkowego są prawie równe zeru. Dla większości kobiet jest to okres niepłodności. Dla wielu par jest to czas odpoczynku od starań o dziecko, również ze względów higienicznych.

Faza pęcherzykowa, czyli faza folikularna

Nazywana jest fazą pęcherzykową, folikularną lub proliferacyjną (fazą wzrastania) i trwa około 9-11 dni, licząc od pierwszego dnia krwawienia. To taki moment cyklu miesiączkowego kobiety, w którym następuje odnowa i dość intensywny wzrost błony śluzowej macicy. W ten sposób organizm przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej.

Faza folikularna charakteryzuje się różną długością, nawet u tej samej kobiety. Jeżeli twój cykl miesiączkowy ma 28 dni, faza ta trwa 9 dni. W fazie folikularnej :

 • dojrzewa pęcherzyk Graffa, który wydziela hormony (estrogeny) pobudzające do produkcji śluz szyjki macicy;
 • kobieta ma śluz płodny - przejrzysty, śliski, odczuwa uczucie wilgoci i naoliwienia w przedsionku pochwy; dzięki niemu plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety i z łatwością dotrzeć do komórki jajowej;
 • szyjka macicy staje się miękka i unosi ku górze.

Faza pęcherzykowa a dni płodne

W tej fazie cyklu masz szanse na zajście w ciążę. Wzrastający poziomu estrogenów oznacza początek dni płodnych. Jeżeli współżyłaś w fazie folikularnej, plemniki - w sprzyjających warunkach śluzu płodnego mogą przeżyć w drogach rodnych 3-5 dni i poczekać na dojrzałą komórkę jajową.

Faza owulacyjna - kulminacja dni płodnych

Kalendarz dni płodnych
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Najkrótsza z faz, bo trwa zaledwie jeden dzień. To wtedy, w trakcie owulacji (nazywanej też jajeczkowaniem) następuje pęknięcie dojrzałego pęcherzyka Graffa, uwolnienie się komórki jajowej (gotowej do zapłodnienia) do jajowodu. Dzieje się to zazwyczaj 10–16 dni przed końcem cyklu miesiączkowego (przy "książkowym" cyklu miesiączkowym trwającym 28 dni jest to 14 dzień). Komórka jajowa może być zapłodniona w ciągu 12 godzin od jajeczkowania i jest to moment największego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę.


Faza owulacyjna a dni płodne

To najlepszy czas na poczęcie dziecka. Szanse na zajście w ciążę są wysokie, jeżeli współżyjesz w ciągu 36 godzin. Komórka jajowa jest uwalniana w ciągu 12 godzin i będzie gotowa do zapłodnienia tylko przez 24 godziny. Po tym czasie rozpocznie się okres niepłodny.

Faza lutealna, czyli jesteś całkowicie niepłodna

Faza lutealna nazywana także fazą progesteronową lub fazą ciałka żółtego i jest ostatnią fazą cyklu miesiączkowego kobiety. Trwa zazwyczaj 10–16 dni, licząc od momentu owulacji. W przeciwieństwie do innych faz ma względnie stałą długość u każdej kobiety.

W fazie lutealnej głównym hormonem działającym na twój organizm jest progesteron. To dzięki niemu następuje dalsze wzrastanie i rozpulchnianie błony śluzowej macicy i przygotowywanie jej do zagnieżdżenia się wcześniej zapłodnionej komórki jajowej. Jeżeli jednak nie doszło do niego, około 10.–11. dnia po owulacji ciałko żółte zaczyna zanikać. Cały cykl miesiączkowy rozpoczyna się od nowa, a twój organizm wchodzi w fazę krwawienia miesiączkowego.

To najmniej lubiana faza przez kobiety, gdyż w czasie jej trwania często pojawiają się objawy tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) w postaci:

 • rozdrażnienia;
 • bolesnych piersi;
 • pobolewania w podbrzuszu;
 • poddenerwowania.

Faza lutealna a dni płodne

Szanse na zajście w ciążę są małe. Faza lutealna jest dla kobiet okresem niepłodnym. Niepłodność po owulacyjna bezwzględna rozpoczyna się około 3 dnia tej fazy. Istnieje kilka czynników wydłużających fazę lutealną, np. stres, zmiana klimatu czy diety.

Fazy cyklu miesiączkowego na przykładzie 28–dniowego cyklu:
 

Faza cyklu Czas trwania Działające hormony Cechy charakterystyczne
Menstruacja
4 dni

Spadek działania hormonów
 

Krwawienie miesiączkowe
 
Faza folikularna
9 dni

Wzrost stężenia estrogenu

Pod wpływem hormonów rozwija się pęcherzyk Graffa
 
Owulacja
1 dzień
Poziom estrogenu osiąga najwyższe stężenie
Pęknięcie pęcherzyka i uwolnienie komórki jajowej
Faza lutealna
14 dni

Wzrasta poziom progesteronu

Rozrost błony śluzowej macicy
 

Jak wyznaczyć dni płodne?

Dni płodne u każdej kobiety są sprawą indywidualną, ponieważ są uzależnione od długości trwania jej cyklu miesiączkowego. Na moment ich wystąpienia wpływ mają także inne sytuacje życiowe, takie jak np. stres, podróż, choroba itp.

Dlatego każda kobieta powinna wyznaczać swoje dni płodne samodzielnie lub z pomocą lekarza. W tym celu możesz skorzystać z:

 • kalkulatora dni płodnych;
 • obserwowania swojego ciała i śluzu z pochwy, który w czasie dni płodnych jest przezroczysty, ciągnący i przypomina kurze białko.
 • mierzenia temperatury ciała zaraz po przebudzeniu, jeszcze przed wstaniem z łóżka; jajeczkowanie podwyższa temperaturę ciała kobiety nawet o 0,5 stopnia;
 • testu owulacyjnego - wyznacza datę owulacji na podstawie poziomu hormonu LH znajdującego się w moczu; jego stężenie jest największe tuż po zakończeniu owulacji.


Pod względem "płodności" cykl miesiączkowy można podzielić na trzy fazy:

 

Nazwa fazy Czas trwania Charakterystyka
Niepłodność względna – przed owulacyjna
Cały okres krwawienia oraz 3 dni fazy folikularnej
 

Faza jest uzależniona od długości cyklu, w bardzo krótkich cyklach może w ogóle nie występować
Płodność
Trwa od 6 do 9 dni, czyli zaczyna się kilka dni przed, a kończy kilka dni po owulacji
Sama owulacja trwa zaledwie 1 dzień, ale na długość okresu płodnego składa się długość życia komórki jajowej oraz plemników w drogach rodnych kobiety
Niepłodność bezwzględna – po owulacyjna Trwa do ostatniego dnia cyklu, czyli dnia poprzedzającego następną miesiączkę
Jest to względnie stały okres, o długości od 10 do 16 dni.

 

Podczas całego cyklu miesiączkowego jest tylko kilka dni kiedy może dojść do zapłodnienia. Zazwyczaj są to 3 dni przed jajeczkowaniem oraz maksymalnie 2 dni tuż po nim. Uwolnione plemniki mają zdolność zapładniania do 72 godzin, natomiast komórka jajowa jedynie przez 24 godziny.

Kiedy można zajść w ciążę?

Największe prawdopodobieństwo poczęcia jest oczywiście w fazie owulacyjnej cyklu miesiączkowego, istnieje jednak możliwość zapłodnienia również w czasie innych faz. Po zakończeniu krwawienia następuje kilka dni, w czasie których jest niska szansa na zajście w ciążę, jeżeli w tym czasie plemniki dostaną się do pochwy. Są one w stanie w przyjaznym środowisku przeczekać kilka dni na pojawienie się dojrzałej komórki jajowej.

Po fazie owulacyjnej, szanse na zajście w ciążę maleją - wzrasta poziom hormonu LH i progesteronu, które są odpowiedzialne za dni niepłodne, charakterystyczne dla fazy lutealnej. Wtedy szanse na poczęcie są naprawdę niewielkie.

W różnych fazach cyklu menstruacyjnego hormony decydują nie tylko o psychice i samopoczuciu, ale także o wyglądzie kobiety.

Cykl bezowulacyjny – czy można zajść wtedy w ciążę?

Jeżeli nie nastąpi owulacja, nie ma możliwości zajścia w ciążę. Oznacza to, że nie pękł pęcherzyk Graafa i nie doszło do wydostania się komórki jajowej do jajowodu, gdzie mogłaby być zapłodniona.

Brak owulacji nie musi jednak zatrzymać cyklu i zablokować menstruacji – krwawienie może wystąpić w normalnym spodziewanym terminie lub z lekkim opóźnieniem. Do takich cykli często dochodzi u kobiet po 35. roku życia i jest to spowodowane zbyt wysokim poziomem prolaktyny w organizmie.

Cykle bezowulacyjne mogą być też objawem zespołu policystycznych jajników, dlatego jeżeli zmagasz się z takim problemem, musisz być pod stałą opieką ginekologa.

 

Zobacz także

Porady na temat płodności. Chcą być hitem a są zwykłym mitem!

co utrudnia zajście w ciążę

Co utrudnia zajście w ciążę – 10 przyczyn kłopotów z płodnością [WIDEO]

jak obliczyć dni plodne, kalendarz dni płodnych, owulacja, jajeczkowanie, metody obliczania dni płodnych

10 metod, by obliczyć dni płodne i niepłodne

mama w domu

Jak zwiększyć swoją płodność zmieniając swoje otoczenie?


 

 

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

jak obliczyć dlugość cyklu
Fotolia
Starania o dziecko
Jak obliczyć długość cyklu? Kiedy jest pierwszy dzień cyklu i jakie są jego fazy?
Chcesz wiedzieć, kiedy będziesz miała dni płodne i zastanawiasz się, kiedy wypada pierwszy dzień cyklu? A może nie wiesz, jakie są jego fazy? Przeczytaj, jak obliczyć długość cyklu miesiączkowego.

Cykl miesiączkowy trwa zwykle 28 dni, ale może też być krótszy (21 dni) lub dłuższy (do 35 dni) – wszystko zależy od organizmu kobiety. Znajomość swojego cyklu miesiączkowego jest ważna, kiedy planujesz ciążę i... kiedy nie chcesz mieć już więcej dzieci. Co powinnaś o nim wiedzieć? Spis treści: Co to jest cykl miesiączkowy? Jak prawidłowo obliczyć długość cyklu? Jak obliczyć długość cyklu przy antykoncepcji hormonalnej? Jakie fazy ma kobiecy cykl? Czy karta obserwacji cyklu pomaga kontrolować płodność? Jakie są metody obserwacji cyklu miesiączkowego? Co to jest cykl miesiączkowy? Cykl miesiączkowy, zwany inaczej cyklem menstruacyjnym, to po prostu kilka następujących po sobie faz, w których zmienia się poziom niektórych hormonów w organizmie kobiety. Zmiany te następują po sobie cyklicznie i mają związek z okresem płodności, kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę. Jakie znaczenie ma znajomość swojego cyklu miesiączkowego? Znajomość faz cyklu miesiączkowego jest ważna dla kobiet, które nie planują już dzieci, a także tych, które starają się o dziecko i chcą szybko zajść w ciążę. Jeśli je znasz, z większym prawdopodobieństwem możesz wyznaczyć dni płodne. Możesz to zrobić także na podstawie miesięcznego wykresu, na którym będziesz zaznaczała temperaturę ciała codziennie po przebudzeniu oraz obserwowała śluz, szczególnie przed okresem. Przed i w dni płodne śluz jest śliski, wodnisty i ciągnący – przypomina nieco białko jaja kurzego. Innym sposobem na wyznaczenie dni płodnych jest test owulacyjny, który wyznaczy dni płodne na podstawie poziomu hormonu LH. Dni płodne i niepłodne możesz też wyznaczyć za pomocą internetowych narzędzi czy aplikacji w telefonie albo użyć komputera cyklu czy kalendarza kosmobiologicznego.  Jak prawidłowo...

cykl miesiączkowy
Fotolia
Mama
Cykl miesiączkowy: jak obliczyć, ile trwa, fazy cyklu
Cykl miesiączkowy dzieli się na 4 fazy: menstruację, fazę folikularną, owulację i fazę lutealną (niepłodną). Podczas każdej dominują inne hormony, które powodują najpierw dojrzewanie jajeczka, a następnie przygotowanie do ciąży lub złuszczenie nabłonka macicy. Sprawdź, co się dzieje w cyklu miesiączkowym!

Cykl miesiączkowy, zwany również cyklem menstruacyjnym lub owulacyjnym, to nic innego jak kilka pojawiających się kolejno faz hormonalnych w organizmie kobiety. Następują po sobie regularnie i wiążą się z przeplatającymi się ze sobą okresami niepłodności oraz płodności.  Pierwsza miesiączka pojawia się średnio między 12. a 13. rokiem życia, a kończy wraz z okresem przekwitania między 45. a 55. rokiem życia. Dobrze funkcjonujący cykl miesiączkowy jest oznaką gotowości do zajścia w ciążę i prawidłowego funkcjonowania hormonów. Spis treści: Czym jest cykl miesiączkowy? Ile trwa cykl miesiączkowy? Jak obliczyć cykl menstruacyjny? Fazy cyklu miesiączkowego Zaburzenia cyklu miesiączkowego Czym jest cykl miesiączkowy? Cykl miesiączkowy to następujące cyklicznie (czyli w powtarzającym się rytmie) zmiany w organizmie kobiety. Ich celem jest przygotowanie macicy na ewentualne przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, uwolnienie dojrzałego jajeczka oraz złuszczenie się nabłonka macicy i wydalenie go wraz z krwią, gdy nie dojdzie do zapłodnienia. Cykl regulowany jest hormonami, których poziom nieustannie się zmienia, wywołując określone zmiany w ciele. Zmiany te nazywane są fazami cyklu menstruacyjnego. Hormony odpowiadające za cykl miesiączkowy mogą także wpływać na samopoczucie kobiety, co sprawia, że w poszczególnych fazach cyklu może czuć się ona lepiej lub gorzej. Dlaczego cykl menstruacyjny jest nazywany cyklem miesiączkowym? Wszystko przez to, że menstruacja to fachowa nazwa miesiączki, a cykl menstruacyjny oblicza się na podstawie dat występowania miesiączki. Ile trwa cykl miesiączkowy? Umownie mówi się, że cykl menstruacyjny trwa 28 dni. Ale normą jest również cykl trwający 21 dni lub nawet 35 dni. U każdej kobiety cykl miesiączkowy ma inną długość. To, ile trwa, zależy od...

kobieta wyznacza fazy cyklu miesiączkowego
Fotolia
Starania o dziecko
Faza lutealna: co to jest, jak obliczyć, ile trwa?
Faza lutealna wiąże się z wytwarzaniem w organizmie większej ilości progesteronu. Kiedy dokładnie trwa faza lutealna w cyklu miesiączkowym i jak jej długość wpływa na starania o dziecko? Czy można zajść w ciążę w czasie fazy lutealnej?

Faza lutealna to czwarta faza cyklu miesiączkowego i zarazem ostatnia. Następuje po owulacji, czyli po uwolnieniu z jajnika pęcherzyka i trwa aż do pierwszego dnia nowej miesiączki. Cały cykl miesiączkowy składa się z 4 faz, z których każda następuje po sobie: menstruacja, faza folikularna, owulacja oraz faza lutealna. Faza lutealna a dni płodne i wydzielanie hormonu LH Faza lutealna została tak nazwana, bo wiąże się bezpośrednio z ciałkiem żółtym – luteina to barwnik znajdujący się w komórkach warstwy ziarnistej jajnika. Pęcherzyk jajnikowy w jajniku przemienia się w ciałko żółte i proces ten nazywany jest luteinizacją, w trakcie którego wytwarza się progesteron.  Wytwarzanie progesteronu jest skorelowane z wytwarzaniem hormonu LH , czyli hormonu luteinizującego. Dzięki obserwacji swojego organizmu, i objawom, które towarzyszą wytwarzaniu tych hormonów, kobieta może oszacować czas owulacji i zaplanować poczęcie, jeśli stara się o dziecko. Obserwacja pozwala również ustalić, jak wygląda kalendarz dni płodnych . Faza lutealna to czas najniższej płodności – kiedy w organizmie wzrasta poziom luteiny, szansa na zapłodnienie staje się minimalna. Inaczej fazę lutealną nazywa się fazą niepłodności poowulacyjnej. Faza lutealna - ile trwa? Faza lutealna może mieć różny czas trwania, bo zależy od długości cyklu miesiączkowego  kobiety. Może być również zaburzona np. przez czynniki zewnętrzne, które mogą zmieniać długość cyklu z miesiąca na miesiąc. Nie są to jednak duże wahania, raczej mówi się o kilku dniach różnicy. Faza lutealna - normy U przeciętnej kobiety, u której cykl trwa 28 dni, faza lutealna rozpoczyna się między 10. a 16. dniem cyklu i trwa 14 dni. Zmiany, które zachodzą w liczbie dni tej fazy, powinny wzbudzić u kobiety czujność. Należy umówić wizytę u lekarza – przedłużająca się faza lutealna...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj