Jak przygotować się do ciąży? 7 rad dla przyszłej mamy

1. Bądź aktywna. Ciąża i poród to duże wyzwanie dla organizmu kobiety. Kości i mięśnie będą musiały utrzymać znacznie większy ciężar niż zwykle, dlatego warto je wcześniej zahartować. Jeśli do tej pory byłaś aktywna, nie rezygnuj z tego. Jeśli jednak Twój codzienny ruch ograniczał się do przejścia z domu do auta rano i po pracy, postaraj się wprowadzić do swojego dnia więcej aktywności fizycznej. Nie musisz ani nawet nie powinnaś od razu robić forsownych treningów, których nie powstydziłby się maratończyk. Taki nagły zryw może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zamiast tego wybierz aktywności dzięki, którym zwiększysz ogólną wydolność i siłę. Wystarczy wolny bieg, spacer w szybkim tempie, nordic walking czy pływanie. Sama zobaczysz, jak szybko poczujesz różnicę!

Reklama

2. Zacznij się lepiej odżywiać. Jeśli do tej pory często zdarzały Ci się dietetyczne grzeszki w postaci fast foodów, potraw smażonych na głębokim tłuszczu czy słodzonych, gazowanych napojów, teraz jest najlepszy moment, by to zmienić. Przed ciążą, w jej trakcie, a także w okresie karmienia piersią Twoja dieta powinna być dobrze zbilansowana i lekkostrawna. Potrawy, które jesz, powinny dostarczać Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pamiętaj jednak, że część witamin i minerałów zawartych w produktach można utracić podczas obróbki termicznej, dlatego warto stosować także suplementację. Szczególnie ważne jest uzupełnianie niedoborów kwasu foliowego, który przyczynia się do prawidłowego zamknięcia cewy nerwowej, a tym samym pozwala uniknąć wystąpienia poważnych i nieodwracalnych wad rozwojowych u dziecka. Cewa nerwowa zamyka się bardzo wcześnie - zwykle ok. 28. dnia po zapłodnieniu, dlatego na co najmniej miesiąc przed planowanym poczęciem każda kobieta, która zaczęła starać się o dziecko powinna szczególnie zadbać o prawidłową suplementację kwasu foliowego. Warto więc sięgnąć po preparat, który da Ci pewność, że dostarczasz organizmowi odpowiednią dawkę kwasu foliowego, np. Folik. Jest to lek, który zapobiega niedoborom folianów u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży, w celu zmniejszenia ryzyka powstawania wad cewy nerwowej u potomstwa.

3. Rzuć nałogi. Substancje smoliste zawarte w papierosach i alkohol niekorzystanie wpływają nie tylko na stan Twojego organizmu, lecz także na rozwój płodu, dlatego jeśli podjęłaś decyzję, że chcesz zostać mamą, nie czekaj, aż zajdziesz w ciążę, tylko już teraz odstaw te używki. Na maluszka niekorzystnie może wpływać także kofeina zawarta w kawie oraz teina, która znajduje się w herbacie. Dlatego spożycie tych dwóch napojów lepiej ograniczyć lub zamienić je na ziołowe herbatki lub soki owocowe.

4. Zadbaj o swoją skórę. Rozstępy, cellulit, rozciągnięta skóra to zmora prawie każdej mamy. Możesz jednak zapobiec tym mankamentom urody, jeśli zaczniesz dbać o skórę odpowiednio wcześnie. Aby zachowała ona swoją jędrność, elastyczność i była bardziej odporna na rozciąganie, jeszcze zanim zajdziesz w ciążę stosuj masaże całego ciała (zwłaszcza brzucha, ud i pośladków). Możesz wykonywać je podczas codziennego prysznica za pomocą specjalnej szorstkiej rękawicy. Świetnie sprawdzą się też naprzemienne zimne i ciepłe prysznice. Po kąpieli nie zapomnij nawilżyć skóry balsamem bogatym w składniki odżywcze.

5. Idź do lekarza i zrób badania. Jeśli planujesz ciążę, powinnaś poinformować o tym swojego ginekologa, który – znając Twoją historię zdrowia i choroby – będzie mógł zalecić odpowiednie badania i dać Ci wskazówki niezbędne do urodzenia zdrowego dziecka. Na pewno będziesz musiała wykonać podstawową morfologię i badania moczu, a także badania poziomu hormonów.

Zobacz także

6. Odwiedź dentystę. Choroby jamy ustnej, w tym próchnica, mają negatywny wpływ na cały Twój organizm. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do problemów z sercem, dlatego jeśli do tej pory unikałaś dentysty, to najlepszy czas na wizytę u stomatologa. Im wcześniej zrobisz porządek ze swoim uzębieniem, tym mniej kłopotów będziesz miała w ciąży i po porodzie.

Reklama

7. Unikaj stresu. Stres, zwłaszcza ten silny i długotrwały, może skutecznie utrudnić zajście w ciążę, a nawet doprowadzić do poronienia. Dlatego jeśli planujesz dziecko, wrzuć na luz – staraj się mnie przejmować codziennymi trudnościami, za to więcej odpoczywać. Warto poznać różne techniki relaksacyjne i wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada. Z pewnością przyda się nie tylko w ciąży.

Reklama
Reklama
Reklama