5 zasad diety przyszłej mamy
Zbilansowana, bogata w błonnik, za to uboga w cukier czy produkty przetworzone. Hm, opis diety ciężarnej jest prosty w teorii, ale co właściwie oznacza w praktyce, gdy mówimy o codziennym jadłospisie? Podpowiadamy!
- Malwina Małecka
Zdrowa dieta, kiedy spodziewasz się dziecka, to taka, która jest bogata w warzywa, produkty pełnoziarniste oraz w kwas foliowy. Przyszła mama nie powinna natomiast przejadać się i spożywać dużej ilość cukru. Tak najprościej można podsumować zalecenia specjalistów. A oto więcej szczegółów.
Ile mogę przytyć w ciąży?
Akceptowalne widełki przybrania na wadze przez okres 9 miesięcy ciąży to 11,5 do 16 kg (jeżeli byłaś bardzo szczupła). Stosowanie się do wytycznych specjalistów, które dotyczą liczby kalorii oraz liczby porcji poszczególnych grup produktów jest naprawdę ważne – nie tylko ułatwia zdrowy rozwój dziecka, ale też zapobiega nadmiernemu tyciu w ciąży. Poniżej najważniejsze zasady żywienia, gdy spodziewasz się dziecka. Niech się staną twoim przewodnikiem podczas 9 miesięcy ciąży:
1. Unikaj słodyczy i słodkich napojów.
Cukier to zło! Niszczy zęby, rozstraja gospodarkę hormonalną (insulina!), błyskawicznie tuczy. Zachcianki na słodkości nie dają ci żyć? Wypróbuj... kiszonki. Kwaśny smak soku z kiszonych ogórków czy zakwasu buraczanego często pozwala zaspokoić łaknienie na słodkie. Nie przepadasz za kiszonkami? Postaw na naturalne słodkości, czyli owoce – także te suszone.
2. Postaw na urozmaicenie.
Nawet nie będąc specjalistą żywienia, jedząc 4-5 posiłków dziennie, gdy na stole królują warzywa i produkty pełnoziarniste, chude mięso na zmianę ze strączkami oraz ryby – jesz już mądrze i dostarczasz organizmowi (a właściwie dwóm organizmom!) mnóstwo niezbędnych składników. I to w odpowiednich proporcjach.
3. Nawadniaj się!
Potrzebujesz minimum dwóch litrów płynów dziennie. Najlepiej, gdy większość tego zapotrzebowania pokryjesz pijąc niskozmineralizowaną wodę mineralną albo źródlaną. W ilość wypijanych napojów wlicza się również np. zupy, więc wbrew pozorom, wypić te dwa litry płynów to nie jest trudna sztuka.
4. Bądź aktywna fizycznie.
Tak, tak, sport jest w piramidzie żywienia! I co ważne, liczy się KAŻDY sport. Spacery, fitness, pływanie, joga, rower (tylko nie w ostatnim trymestrze, ze względów bezpieczeństwa) – wybór jest ogromny. Decydując się na zorganizowane zajęcia czy szukając filmików pamiętaj koniecznie, by wybierać szkoły i instruktorów, którzy mają wiedzę i uprawnienia, by prowadzić treningi dla ciężarnych. I pamiętaj, ćwiczysz także po to, by po porodzie szybciej schudnąć i wcisnąć się w przedciążowe jeansy...
5. Unikaj produktów zakazanych, a są to:
- surowe mięso, ryby i owoce morza (ryzyko pasożytów)
- surowe jajka (ryzyko zachorowania na salmonellę)
- alkohol i napoje energetyczne,
- dania fast food (niezdrowe tłuszcze i mała gęstość odżywcza).