ciąża, poród, brzuch w ciąży, infekcje intymne w ciąży, grzybica pochwy w ciąży
Wygląd i samopoczucie

Bieganie, pływanie, pilates: co ćwiczyć w ciąży?

Nieważne, który to tydzień ciąży: ćwiczenia są potrzebne każdej przyszłej mamie. Wzmocnione ciało lepiej zniesie tycie w ciąży i poród. Lekarze są zgodni: z brzuszkiem czy bez – trzeba ćwiczyć!

Sport w ciąży jest tak samo ważny, jak przed ciążą. Kiedy spodziewasz się dziecka, nie możesz zapomnieć o wzmacnianiu swojego ciała, by dobrze zniosło trudy ciąży i porodu. Poza tym, ćwiczysz także po to, by po porodzie szybciej schudnąć i wcisnąć się w przedciążowe jeansy...
Jak zacząć ćwiczyć w ciąży? Jeśli przed ciążą nie ćwiczyłaś regularnie, ruszaj się trzy razy w tygodniu przez kwadrans i stopniowo zwiększaj ten czas i częstotliwość zajęć czy treningów. Przyszłe mamy, które są w dobrej formie, mogą ćwiczyć tyle co dotąd, ale z mniejszym natężeniem – podczas treningu możesz mieć oczywiście zadyszkę, ale powinnaś przy tym dość swobodnie rozmawiać. Fitness w ciąży jest ważny. Oto propozycje najlepszych rodzajów aktywności fizycznej dla przyszłych mam.

Bieganie w ciąży

NA CO POMAGA: obrzęki, zaparcia, depresja i nerwowość.
DLACZEGO? Większe stężenie progesteronu w ciąży oraz przyjmowanie preparatów z żelazem może powodować rozluźnienie mięśni gładkich, a co za tym idzie – nasilenie zaparć. Wysiłek fizyczny zmusza wszystkie mięśnie do pracy i przyspiesza metabolizm oraz powodując lepsze dotlenienie organizmu pobudza krwiobieg. Ćwiczenia sprawiają też, że zwiększa się produkcja endofin, tzw. hormonu szczęścia.
JAK TO ROBIĆ BEZPIECZNIE? Bezpieczne bieganie w ciąży? To możliwe, choć jeśli nie biegałąś przed ciążą, to nie jest sport dla ciebie także teraz, gdy spodziewasz się maluszka. Ale jeśli jogging to twoja pasja, nie przerywaj ćwiczeń. Biegaj regularnie, choć na luzie, pilnując, by podczas treningu być na tyle niezmęczoną, żeby móc normalnie mówić. uważaj tylko na stawy – relaksyna to hormon odpowiedzialny za rozluźnienie ich podczas ciąży. Istnieje przez to teraz większe ryzyko kontuzji! Dobrą alternatywą do joggingu jest aquaaerobik, podczas którego stawy są odciążone.

Pływanie w ciąży

NA CO POMAGA: obrzęki, żylaki, zaparcia, bóle pleców i krzyża, zły nastrój.
DLACZEGO? Pływanie jest sportem idealnym dla ciężarnych – odciąża stawy, a pozwala się porządnie wzmocnić mięśniom. Poza tym, znakomicie odpręża.  
JAK TO ROBIĆ BEZPIECZNIE? Upewnij się, że w basenie woda nie ma więcej niż 32 C. W wodzie też się pocimy i nawet nie zauważysz, że grozi ci odwodnienie. Poza tym, w ciąży jak najwięcej pływaj kraulem i grzbietem, intensywna praca nóg w żabce może zbytnio napinać mięśnie w okolicy miednicy.

Spacer w ciąży

NA CO POMAGA: obrzęki, żylaki, zaparcia, bóle pleców i krzyża, nastroje depresyjne.
DLACZEGO? Chodzenie to świetne ćwiczenie kardio (czyli polegające na utrzymywaniu umiarkowanej intensywności ćwiczeń przez stosunkowo długi czas), ale tylko wtedy, gdy utrzymujesz podczas spaceru dobre tempo. Maszeruj zatem dziarsko, a poprawisz krążenie krwi, zmniejszysz obrzęki na nogach i ogólnie poczujesz się dużo, dużo lepiej!  Także bóle krzyża znacznie się zmniejszą, gdy zaczniesz regularnie maszerować. Są najczęściej wynikiem długich przesiedzianych godzi, ruch działa na nie wręcz zbawiennie.
JAK TO ROBIĆ BEZPIECZNIE? Maszeruj nie wydłużając kroku, bo to niepotrzebnie napina mięśnie miednicy. Ale jeśli chcesz zwiększyć wysiłek, po prostu stawiaj częściej mniejsze kroczki. To znacznie bezpieczniejsze, nie wywoła skurczów ani napięcia brzucha, jakie mogą się pojawić od długich susów...

Jazda na rowerze stacjonarnym w ciąży

NA CO POMAGA: obrzęki, żylaki, zaparcia, bóle pleców i krzyża, napięcie w dole brzucha, nastroje depresyjne.
DLACZEGO? Daje organizmowi te same korzyści co inne rodzaje treningów kardio. Dodatkowo wzmacnia dolne partie mięśni pleców co pomaga tym przyszłym mamom, które cierpią na bóle lub napięcie w strefie miednicy.  
JAK TO ROBIĆ BEZPIECZNIE? Jeśli chcesz jeździć na rowerze na dworze, weź pod uwagę ryzyko upadku na nierównościach. To szczególnie ważne w drugim trymestrze ciąży, kiedy środek ciężkości w ciele przesuwa się. Świetną alternatywą jest korzystanie z rowerków stacjonarnych. Uwaga, po każdej sesji rozciągać mięśnie ud i pośladków – w ciąży się naturalnie kurczą, a pedałowanie je ściąga jeszcze bardziej.  

Pilates w ciąży

NA CO POMAGA: nietrzymanie moczu w ciąży, bóle pleców i krzyża, nastroje depresyjne.
DLACZEGO? Pilates to świetnie wzmacnia mięśnie brzucha i mięśnie głębokie tułowia. Jednocześnie uczy kontroli na ciałem i oddechem. Doskonale wycisza. Może być praktykowany od poczęcia do samego porodu.
JAK TO ROBIĆ BEZPIECZNIE? Najlepiej zapisz się na zajęcia w klubie, z profesjonalną instruktorką czy instruktorem. Oczywiście od razu poinformuj ich, że spodziewasz się dziecka. Ćwiczenie samej w domu może to ryzyko niedokładnie wykonanych pozycji i kontuzji lub w najlepszym razie – brak wyników...

Przeczytaj: Jak ćwiczyć pilates?

Joga w ciąży

NA CO POMAGA: nietrzymanie moczu, bóle pleców i krzyża, nastroje depresyjne, skurcze w nogach.
DLACZEGO? Joga skutecznie wzmacnia mięśnie dna miednicy, co pozwala zapobiec problem niekontrolowanemu popuszczaniu moczu po porodzie. Ćwiczenia oddechowe pomagają zrelaksować się i naładować energią. Wiele asan pomaga też pozbyć się uciążliwych skurczów łydek!
JAK TO ROBIĆ BEZPIECZNIE? Generalnie zaleca się praktykowanie jogi w ciąży od 14. tygodnia ciąży do samego rozwiązania. Warto jednak poszukać nauczyciela, który wie, jak opiekować się kobietami w ciąży. To oddzielna wiedza.

Ćwiczenia wzmacniające w ciąży nogi – FILM 

Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]

pregnant
fotolia.com
Przygotowania do porodu
Ćwiczenia Kegla - pomogą w ciąży i po porodzie
Ćwiczenia Kegla służą wzmocnieniu mięśni okolicy pochwy i krocza. Pomagają przygotować się do porodu i są bardzo proste. Zobacz, jak robić ćwiczenia Kegla!

Ćwiczenia Kegla  świetnie przygotowują macicę do porodu. Doskonale nadają się również do ćwiczenia zaraz po porodzie, zapobiegając częstej kobiecej dolegliwości - nietrzymaniu moczu . W dodatku są bardzo proste i darmowe. Aby przyniosły efekty, rób je regularnie.  Jak ćwiczyć mięśnie Kegla  Podczas siusiania na kilka sekund zaciskaj mięśnie, starając się wstrzymać strumień moczu. Licz najpierw do 3, potem do 5 i 10. Ćwiczenie to najlepiej robić przy okazji każdej wizyty w toalecie. W ten sposób wzmacniasz mięśnie zwieracza cewki moczowej i mięśnie dna miednicy. Gdy już poczujesz, które mięśnie trzeba napinać, ćwiczenia te możesz wykonywać kilkanaście razy dziennie w różnych sytuacjach, gdy np. czekasz na autobus. Ich efekt zauważysz już po kilku dniach. Czytaj też: F itness w ciąży? Dlaczego nie! B ieganie, pływanie, pilates: co ćwiczyć w ciąży

nietrzymanie moczu
Panthermedia
Połóg
Nietrzymanie moczu po porodzie: to nie choroba, ale dolegliwość, którą trzeba leczyć
Popuszczasz mocz, gdy kaszlniesz, kichniesz lub się zaśmiejesz? Nietrzymanie moczu to jedna z częstszych dolegliwości po porodzie. Musisz sobie pomóc, bo problem sam nie zniknie.

Boisz się zaśmiać, kichnąć, a nawet wziąć dziecko na ręce, bo nawet najmniejszy wysiłek wiąże się z wstydliwym uczuciem wilgoci. Problem nietrzymania moczu to jedna z częstszych dolegliwości w połogu . Ma ją wiele kobiet. Nietrzymanie moczu - skąd się bierze Szyjka pęcherza moczowego u kobiet o wiele słabsza niż u mężczyzn, dlatego to właśnie kobiety częściej mają problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Po porodzie często następuje rozluźnienie oraz zwiotczenie mięśni i wiązadeł podtrzymujących dolny odcinek układu moczowego i rodnego.  Podczas kaszlu, kichania czy wysiłku fizycznego zdarza się niekontrolowany wyciek moczu, czasem minimalny, ale czasem obfity i krępujący. Na dolegliwości z nietrzymaniem moczu narzekają przed wszystkim te kobiety, które urodziły duże dziecko, ważące ponad 4 kg, albo dwoje dzieci. Mogło dojść do naciągnięcia krocza, a nawet do rozerwania mięśni.  Zobacz też: Nietrzymanie moczu w ciąży Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu W zapobieganiu nietrzymaniu moczu pomocne są ćwiczenia mięśni dna miednicy: tzw. ćwiczenia Kegla. Najlepiej rozpocząć je jeszcze w ciąży. Jeśli jednak nie ćwiczyłaś w ciąży, zacznij to robić po porodzie. Taki trening wzmacnia mięśni dna macicy i zwieracza, a także pozwala na dużo lepszą kontrolę pracy pęcherza moczowego. Zazwyczaj już miesiąc od rozpoczęcia ćwiczeń kobieta obserwuje znaczną poprawę. Ćwiczenia Kegla : zapobiegają i leczą nietrzymanie moczu Zacznij od kilkusekundowego wstrzymania strumienia podczas oddawania moczu: zaciśnij mięśnie, wytrzymaj chwilę, a po kilku sekundach powoli je na powrót rozluźnij: mięśnie, które decydują o zatrzymaniu moczu to mięśnie krocza i dna miednicy. Gdy już wiesz, które mięśnie są ważne, nie stosuj ćwiczeń w toalecie, tylko podczas wykonywania codziennych czynności. Ćwiczenia Kegla możesz wykonywać w...

Ból pleców - jedna z ciążowych dolegliwości
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Dolegliwości w ciąży trymestr po trymestrze
Mogą pojawić się już w pierwszych tygodniach ciąży i towarzyszyć ci aż do dnia porodu. Mogą – ale nie muszą, bo na dolegliwości w ciąży istnieją skuteczne sposoby. Sprawdź jakie!

Ciąża to nie choroba? Chociaż w większości przypadków dolegliwości w ciąży rzeczywiście nie wiążą się z chorobą, to i tak przez nie czujesz się chora i osłabiona. Bo jak tu tryskać humorem, kiedy masz mdłości, zgagę, zawroty głowy, żylaki i ciągle musisz chodzić do wc? Zamiast czekać, aż same miną, działaj!  Dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży Już na samym początku ciąży w kobiecym organizmie dokonuje się wiele zmian: gwałtownie wzrasta poziom hormonów, spowalnia przemiana materii, za to szybciej i intensywniej pracują nerki. Wszystko to służy dziecku, ale niestety pierwsze objawy ciąży mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie przyszłej mamy. 1. Mdłości i wymioty Zwykle mdłości ustępują w 4. miesiącu ciąży, choć zdarza się, że u niektórych kobiet utrzymują się przez całą ciążę. Głównej przyczyny mdłości w ciąży (wysokiego poziomu hormonów) nie da się wyeliminować, można jednak ułatwić pracę układowi pokarmowemu. Jak można złagodzić mdłości w ciąży?  Stosuj dietę obfitującą w białko oraz węglowodany złożone – oba te składniki ułatwiają trawienie, zapobiegając nudnościom. Jedz często, ale w niewielkich ilościach. Szybciej będziesz trawić pokarm, a poza tym unikniesz spadków poziomu cukru we krwi, którym sprzyjają długie przerwy między posiłkami. Dużo pij (zwłaszcza jeśli często wymiotujesz), przede wszystkim wody oraz soków warzywnych. Unikaj potraw, których widok lub zapach wywołuje mdłości. Gdy mdłości występują rano, jeszcze w łóżku, przegryź np. kilka herbatników albo krakersów. Wstawaj bez pośpiechu. Kiedy do lekarza? Uporczywe wymioty w ciąży lub brak apetytu są wskazaniem do wizyty u lekarza. Umów się na dodatkową wizytę do ginekologa jeśli wymiotujesz bardzo często. Częste wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. 2. Uczucie zmęczenia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj