Jakie zagrożenia niesie poród bliźniąt?
Dwoje dzieci w brzuchu, to podwójny uśmiech losu, ale i większe obawy. Sprawdź, jakie zagrożenia może nieść ciąża bliźniacza i kończący ją poród.
Ciąża bliźniacza od samego początku różni się od pojedynczej. Jeszcze zanim pojawi się brzuch, przyszła mama może mocniej doświadczać swojego odmiennego stanu, choćby czując silniejsze mdłości. Nic dziwnego, że obawy o przebieg ciąży i poród również są większe. Aby je wyciszyć, warto o ciąży mnogiej dowiedzieć się więcej.
Ciąża bliźniacza wymaga większej kontroli
Przyszła mama, która spodziewa się bliźniąt, powinna być pod czujną opieką lekarską. Dwoje dzieci w brzuchu, które dzielą się miejscem, a czasem także łożyskiem mogą (ale wcale nie muszą) zwiększać ryzyko komplikacji. Dzięki coraz większemu postępowi w badaniach oraz częstym wizytom u lekarza (mama bliźniąt musi go odwiedzać częściej) ewentualne kłopoty są łatwiejsze do przewidzenia. Co więcej - można też im skutecznie im zapobiegać. Mama bliźniąt powinna odwiedzać lekarza:
- co dwa-trzy tygodnie w pierwszym i drugim trymestrze ciąży,
- co tydzień - w trzecim trymestrze ciąży.
Częstsze wizyty pozwolą np. wykryć oznaki zatrucia ciążowego, do którego częściej dochodzi w ciąży bliźniaczej.
Bliźnięta częściej rodzą się przed terminem
Jeśli spodziewasz się bliźniąt, poród może nastąpić już w 37. tygodniu ciąży (a nie jak wskazuje norma - w 40). Niektórzy lekarze uważają, że bliźnięta są już w tym czasie gotowe do przyjścia na świat, ponieważ dojrzewają szybciej niż dzieci, które rozwijają się w pojedynkę w brzuchu mamy. Nie są więc uznawane za wcześniaki. U bliźniąt wcześniactwo wiąże się z narodzinami przed 34. tygodniem ciąży. Przyszła mama jest bardziej narażona na przedwczesne skurcze (macica jest mocno rozciągnięta) i szybciej może dojść do niewydolności łożyska. Jeśli wystąpią komplikacje, lekarze mogą podjąć decyzję o wcześniejszym zakończeniu ciąży, albo wprost przeciwnie o jej podtrzymaniu.
[CMS_PAGE_BREAK]
Urodzone przed czasem lub z małą masą urodzeniową bliźnięta potrzebują więcej czasu, by dogonić rówieśników. Ich rozwój powinien być uważnie obserwowany przez pediatrę i odpowiednio wspierany.
Poród bliźniąt może trwać dłużej
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, bliźnięta mogą przyjść na świat siłami natury. Czasem jednak podczas porodu naturalnego dochodzi do komplikacji. Przyszła mama odczuwa słabe skurcze, a szyjka macicy rozwiera się wolniej. W takiej sytuacji konieczne bywa podanie oksytocyny, która pobudza czynność skurczową.
- Narodziny bliźniąt mogą wiązać się z ryzykiem niedotlenienia jednego dziecka (tego, które jako drugie wydostaje się na świat). Aby temu zapobiec, podczas porodu praca serca dzieci jest kontrolowana przez aparaturę ktg (kardiotokograficzną). Jeśli poród się przeciąga, skurcze są bardzo słabe, dzieci mogą przyjść na świat w wyniku cesarskiego cięcia.
- Podczas porodu bliźniąt może dojść do problemów z pępowiną - jej zaplątania (to zdarza się rzadko) albo wypadnięcia (dotyczy to zwykle dziecka, które rodzi się drugiej w kolejności - maluszek musi szybko znaleźć się na świecie, więc poród często kończy się operacyjnie).
- Bliźnięta mogą przed porodem znajdować się w położeniu, które uniemożliwia poród fizjologiczny (np. jedno jest ułożone poprzecznie). Wtedy także konieczne jest cesarskie cięcie.
Czytaj też: Kiedy robi się cesarskie cięcie?