Reklama

Już samo pozytywne nastawienie do nienarodzonego dziecka dobrze wpływa na jego rozwój fizyczny i psychiczny. Ale możesz zrobić dla niego jeszcze więcej. Twoje dziecko skorzysta także, gdy:

Reklama

Jesteś spokojna
Każdy swój niepokój przekazujesz dziecku. Dzieje się tak, bo przez łożysko przenikają hormony stresu: adrenalina, kortyzol i kortykosterydy. Maluch staje się pobudzony i niespokojny, wierci się i nerwowo uciska pępowinę. Staraj się myśleć pozytywnie, choć nie zawsze jest to łatwe – robisz to dla dziecka. Jeśli poczujesz napięcie lub zaczną nachodzić cię negatywne myśli, włącz sobie uspokajająca muzykę, rozluźnij się i wyobraź sobie, że np. leżysz na plaży i wsłuchujesz się w fale bijące o brzeg. Naukowcy przekonują, że medytujące mamy rzadziej borykają się z nadciśnieniem, które jest groźne dla dziecka.

Przytulasz się
Masz zły nastrój? Przytulenie się do kogoś bliskiego zmniejsza stres. Wystarczy uścisk, który trwa ok. 20 sekund, by zaczęły wytwarzać się endorfiny – hormony szczęścia. Ty poczujesz się lepiej, a twoje dziecko też zostanie „przytulone”.

Rozmawiasz z nim
Już od piątego miesiąca dziecko rozpoznaje twój głos i lubi cię słuchać. Badania wykazały, że potrafi też zapamiętać piosenkę, którą mu śpiewasz. Obserwuj, na jakie tony głosu reaguje. Kiedy poczujesz, że się rusza, powiedz coś do niego. Poczekaj na kopnięcie, a potem postukaj – może maluch znów odpowie kopnięciem. Tak może nawiązać się wasza pierwsza rozmowa.

Słuchasz muzyki
Słuchanie ulubionych uworów, przy których zwykle się odprężasz, wpływa m.in. na podniesienie progu bólowego, a wokół dziecka tworzy atmosferę spokoju, czułości i troski.
[CMS_PAGE_BREAK]

Oglądasz komedię
Śmiech poprawia krążenie krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z sercem. Kiedy się śmiejesz, twoje dziecko traktuje to jako dobrą zabawę. Podczas badania USG zaobserwowano, że gdy mama zaczyna się śmiać, jej dziecko podskakuje ze szczęścia jak na trampolinie.

Spacerujesz
Twoja aktywność wpływa pozytywnie na dziecko. Po ok. 20 minutach od rozpoczęcia ćwiczeń fizycznych, organizm zaczyna produkować endorfiny – hormony szczęścia. W ciąży powinnaś jednak unikać wstrząsów. Zapomnij więc o podskokach. Najlepiej spaceruj albo pływaj.

Przyjemne dla dwojga
→ Czekolada. Mały kawałek czekolady zjedzony przez mamę sprawia, że dziecko czuje się błogo. Do takiego wniosku doszli fińscy naukowcy po zbadaniu 300 kobiet w ciąży. Przyszłe mamy poproszono, by notowały poziom odczuwanego stresu i częstość oraz ilość jedzonej czekolady. Okazało się, że dzieci mam, które w ciąży codzienne jadły czekoladę, były bardziej aktywne i częściej się śmiały.
→ Koktajl bananowy. Banan, mleko i brązowy cukier – taka mikstura jest nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Banany zawierają witaminę B6, która korzystnie wpływa na układ nerwowy malca. Są też źródłem potasu i magnezu – ich niedobory bywają przyczyną
bolesnych kurczy łydek.

Reklama

Konsultacja: dr n. med. Bożeba Kowalska, ginekolog-położnik, adiunkt w Klinice Położnictwa i Ginekologii IMiD w Warszawie, pomaga kobietom w ciąży i podczas porodu.

Reklama
Reklama
Reklama