Dziewięć miesięcy wielkich zmian - galeria
Sprawdź, jak wspaniale rośnie twoje dziecko w brzuszku. Kiedy pojawiają się rączki i nóżki, uszy, nosek... Kiedy zaczyna bić serce...
- "Mamo, to ja"
1 z 9
PIERWSZY MIESIĄC
Na razie jest to kulka przejrzystej galaretki. Znajdują się w niej komórki dzielące się z zawrotną szybkością. Z części komórek powstanie zarodek, z reszty – pęcherz owodniowy i pęcherzyk żółtkowy. Ten ostatni dostarcza szkrabowi pokarmu. Wkrótce jego zadanie przejmie łożysko. Pod koniec miesiąca kształtuje się cewa nerwowa – z niej powstaje mózg. Serce zaczyna bić w 23. dniu od zapłodnienia. Dziecko ma około 2 mm.
2 z 9
DRUGI MIESIĄC
Zarodek ma głowę, tułów i ogonek. Rośnie teraz milimetr dziennie. Pojawiają się zawiązki płetwiastych kończyn, które wkrótce przekształcą się w palce. Najwięcej miejsca zajmuje głowa. Coraz lepiej widać zarysy twarzy: uszka, zaczątki ust, nosa. Oczy to dwie plamki. Powstaje szkielet (chrzęstny), zarodkowy przewód pokarmowy, a w dziewiątym tygodniu u chłopców – jąderka, u dziewczynek – jajniki. Pod koniec miesiąca zarodek mierzy około 3,5 cm.
3 z 9
TRZECI MIESIĄC
Skóra się zaróżowiła, pojawiły się na niej zawiązki cebulek włosowych. Zaczyna też ćwiczyć brzuszek smyka. Jelita potrafią wykonywać ruchy perystaltyczne, które umożliwiają przesuwanie się pokarmu. Do pracy ruszyły nerki, dzięki którym dziecko robi siusiu. Malec zyskał zawiązki zębów stałych. Mózg rozwija się w tempie błyskawicy. Ukształtował się również szkielet, stawy i mięśnie. Kończy się miesiąc, a smyk urósł do 7 cm.
4 z 9
CZWARTY MIESIĄC
Do tej pory nóżki maleństwa były takiej samej długości co rączki, w tym miesiącu zmieniają się proporcje (nóżki się wydłużają). Ciałko porasta puszek, który zniknie, jeszcze gdy malec będzie w brzuszku. Wątroba, nerki, tarczyca i serce pracują pełną parą, podobnie zresztą jak mózg, który wytwarza tysiące połączeń nerwowych. Na palcach wykształcają się poduszeczki dotykowe. Wzrost? Około 14 cm.
5 z 9
PIĄTY MIESIĄC
Zaczynają się wykształcać płuca, które na razie służą do wdychania i wydychania wód płodowych – w ten sposób malec ćwiczy oddychanie. Rozwija się system odpornościowy. Twarz maleństwa nabiera znajomych dziecięcych rysów: bródka jest spiczasta, nosek płaski, czoło wysokie, rosną rzęsy, a kształtne uszy przylegają do główki. Smyk mierzy już blisko 20 cm.
6 z 9
SZÓSTY TYDZIEŃ
Malec już nie rośnie jak w drugim czy trzecim miesiącu, ale za to powolutku zaczyna nabierać ciałka: pod skórą gromadzi się tłuszczyk. Smyk wprawdzie ma mało miejsca i nie może pływać tak swobodnie, ale wciąż dotyka ciała i bada otoczenie. Słyszy doskonale i reaguje na głośne dźwięki, np. gwałtownymi ruchami. Wykształca się siatkówka. Maleństwo mierzy 24 cm.
7 z 9
SIÓDMY MIESIĄC
Maleństwo ma niebieskie oczka, rzęsy, brwi i kształtne usteczka. Rozwija się kora mózgowa i system nerwowy, a także doskonalą zmysły (ma świetnie rozwinięty węch). Dziecko nabiera ciałka, rośnie, a to oznacza jeszcze mniej miejsca w brzuchu. Smyk zwija się, ma skulone rączki i nóżki. Zmiany u chłopców – jądra zstępują do moszny. Kolejny miesiąc i kolejne centymetry wzrostu – na miarce już 42 cm.
8 z 9
ÓSMY MIESIĄC
Płuca są już prawie gotowe do wymiany gazowej. Malec ćwiczy oddychanie praktycznie przez cały czas. Obrasta też tłuszczykiem, dzięki czemu jego skóra robi się różowiutka i gładka. Powolutku przyjmuje pozycję, w której przyjdzie na świat, czyli główką w dół. Maluszek pokonuje kolejne dystanse (44, 46, 48 cm) i powoli zbliża się do mety. Pod koniec tego miesiąca może już nawet ważyć blisko 2700 g!
9 z 9
DZIEWIĄTY MIESIĄC
Płuca są już na sto procent gotowe do oddychania. Dziecko jest pulchniutkie – w ostatnim miesiącu przybiera na wadze 400–500 g. Gdy malec będzie gotowy, twój organizm uruchomi odpowiednie hormony, które wywołują skurcze mięśni, rozmiękczają szyjkę macicy... Już za chwilę po drugiej stronie brzuszka pojawi się bobasek. Wzrost: około 51 cm, waga – około 3,5 kg.