Reklama

U przeciętnej rodziny szanse na zajście w ciążę bliźniaczą wynoszą około 3 procent. Czy mamy wpływ na to, ile będziemy mieć dzieci? I tak, i nie. Za wiele spraw odpowiedzialna jest oczywiście genetyka i historia rodzinna (występowanie ciąż bliźniaczych w rodzinie, zwłaszcza ze strony matki znacznie zwiększa twoje szanse na urodzenie bliźniaków nawet czterokrotnie).

Reklama

Jak zaplanować bliźniaki?

Liczne badania wykazały jednak, że prawdopodobieństwo ciąży mnogiej jest większe, gdy kobieta urodziła wcześniej dziecko (ciało kobiety już „wie”, że ma predyspozycje do ciąży, więc się do niej dostosowuje), a w chwili poczęcia ma około 35-44 lata. Nie bez znaczenia jest też odpowiednia dieta i zdrowy styl życia. Warto stosować się do tych zasad:

  • Nie bez powodu mówi się, że „w zdrowym ciele mieszka zdrowy duch”. Kobieta, która chce zajść w ciążę (również mnogą!), powinna odpowiednio się odżywiać. Co ciekawe, dieta bogata w mleko i wołowinę daje większą szansę na poczęcie bliźniąt niż dieta wegetariańska czy wegańska.
  • Aby zajść w ciążę mnogą, warto też jeść tapiokę (skrobię uzyskiwaną z korzenia manioku). Po ugotowaniu możemy dodać ją np. do deserów. W regionie Afryki, w którym maniok jest jednym z podstawowych składników diety, rodzi się najwięcej bliźniąt na świecie.
  • Przyjmuj kwas foliowy. Każda kobieta, która chce zajść w ciążę, powinna zażywać kwas foliowy w dawce 0,4 mg (400 μg) dziennie. Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Jeżeli chcesz zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bliźniaczą, tym bardziej powinnaś go spożywać.

Ciąży bliźniaczej sprzyja niewielka nadwaga i wysoki wzrost. Chociaż na wzrost nie masz wpływu, jeśli twoje BMI jest w normie lub masz niedowagę, nie zaszkodzi, jeśli przytyjesz kilka kilogramów.

Jak zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bliźniaczą?

Ciąży bliźniaczej nie da się oczywiście zaplanować, ale szanse na urodzenie bliźniaków zwiększają się także wówczas, gdy poddamy się leczeniu niepłodności. Przy zapłodnieniu in vitro kobieta przyjmuje leki, które mogą doprowadzić do uwolnienia więcej niż jednej komórki jajowej podczas owulacji.

Jeśli niedawno urodziłaś, ale już myślisz o kolejnej ciąży – w dodatku mnogiej – mamy dobrą wiadomość! Kobiety, które karmiły piersią podczas poczęcia, zachodziły w ciążę bliźniaczą 9 razy częściej niż te, które karmiły dziecko pokarmem z butelki.

Wiedz jednak, że ciąża bliźniacza wiąże się z wyższym ryzykiem komplikacji (i wymaga stałej opieki lekarskiej). Warto też pamiętać, że bycie rodzicem bliźniaków to podwójna radość, ale też podwójny obowiązek!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama