Waga dziecka w ciąży rośnie od poczęcia aż do porodu. Przyrost ten jest monitorowany przez lekarza prowadzącego ciążę. Jest to jeden z ważnych parametrów, które mówią o tym, czy rozwój płodu przebiega prawidłowo. Wszelkie odchylenia od normy dla określonego tygodnia ciąży mogą wskazywać na zaburzenia w rozwoju dziecka.

Reklama

Spis treści:

Przyrost wagi płodu

Im młodsza ciąża, tym szybszy przyrost masy ciała płodu. Waga dziecka w brzuchu zmienia się dosłownie z tygodnia na tydzień. Jedynie ostatnie tygodnie ciąży są związane z wolniejszym przyrostem masy ciała płodu.

Waga dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży (do 19. tygodnia)

Wagę dziecka zaczynamy podawać od 8. tygodnia ciąży. Wcześniej zarodek nie waży nawet 1 g. W 8. tygodniu ciąży dziecko nadal nazywane jest zarodkiem, ale od 9. tygodnia ciąży mówimy już o płodzie. Początkowo płód podwaja swoją masę co tydzień, lecz najwięcej (mierząc w gramach) przybiera między 17. a 18. tygodniem ciąży – aż 50 g.

Tabela wagi płodu miedzy 8. a 19. tygodniem ciąży:

Zobacz także

Waga dziecka od 20. do 40. tygodnia

Choć dziecko do samego końca ciąży staje się coraz cięższe, to pod koniec ciąży przyrost wagi (liczony w procentach masy ciała) zaczyna maleć. W pierwszych tygodniach ciąży dziecko z tygodnia na tydzień zwiększało swoją wagę nawet o 100 procent. Pod koniec ciąży przyrost ten wynosi już niecałe 10 procent.

Poniżej tabela wagi płodu między 20. a 40. tygodniem ciąży:

Dziecko mało przybiera na wadze w ciąży

Lekarz mierzy płód i szacuje jego wagę podczas każdego ciążowego USG. Jeśli odbiega ona od norm przewidzianych dla tygodnia ciąży, poszukuje się przyczyny tej nieprawidłowości. Gdy dziecko waży i mierzy zbyt mało, można podejrzewać hipotrofię płodu. Najczęściej powoduje ją niewydolność łożyska, do której może dojść w wyniku powikłań ciąży, np. nadciśnieniem, cholestazą, anemią czy chorobami nerek. Czasami problemem są kłopoty zdrowotne dziecka, np. zaburzenia genetyczne lub pracy serca płodu.

Czasami lekarz podejmuje decyzję o wcześniejszym zakończeniu ciąży. Dzieje się tak wtedy, gdy jej dalsze trwanie nie daje dziecku szans na rozwój. Zwykle jednak ustalenie przyczyny i podjęcie leczenia pozwala przywrócić wzrost wagi dziecka.

Jak zwiększyć wagę dziecka w ciąży

Aby płód prawidłowo przybierał na wadze, mama musi być zdrowa, powinna też prawidłowo się odżywiać. Jeśli dojdzie do hipotrofii płodu, lekarz podejmuje działania w celu zlikwidowania lub zmniejszenia skutków ciążowych powikłań i upewnia się, że kobieta stosuje zdrową, odpowiednio kaloryczną i obfitującą w białko dietę.

Gdy lekarz nie stwierdzi zagrożenia dla dziecka, zwykle zaleca ciężarnej częste leżenie na lewym boku i wzbogacenie diety o witaminę C, kwas foliowy i magnez, a także ograniczenie spożywania czerwonego mięsa. Czasami konieczne jest podanie przyszłej mamie leków poprawiających krążenie krwi. W rzadszych przypadkach potrzebna jest hospitalizacja i leczenie operacyjne dziecka w łonie matki.

Źródło: babycenter.in

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama