Jak dbać o nogi podczas ciąży
Co prawda ociężałość nóg poczujesz dopiero w drugiej połowie ciąży, zacznij jednak dbać o nie już na samym początku, szczególnie jeśli masz predyspozycje do powstawania żylaków.
- Materiały: "Ciąża i poród naturalny" wyd. Bellona
Podczas ciąży to nogi wykonują najcięższą pracę: nie tylko dźwigają coraz większy ciężar, ale usytuowane w nich żyły muszą przetransportować znacznie więcej krwi. Tymczasem krążenie staje się wolniejsze ze względu na ucisk powodowany przez rosnące dziecko.
Zobacz też: Drętwienie rąk w ciąży
Jak zatem dbać o nogi podczas ciąży?
1. Przynajmniej raz dziennie potrzymaj je przez chwilę uniesione do góry albo oparte na poręczy fotela, łóżka itp.
2. Masuj je energicznie kilka razy dziennie, zaczynając od stóp i dochodząc aż do bioder; w ten sposób pobudzisz krążenie. Kończąc kąpiel pod prysznicem, opłucz je strumieniem zimnej wody.
3. Nie wystawiaj nóg na słońce ani nie trzymaj w pobliżu źródła ciepła; nie depiluj też woskiem, gdyż ciepło rozszerza naczynia krwionośne.
4. Codziennie ćwicz (maszeruj, jeźdźij na rowerze, pływaj).
5. Od samego początku ciąży ubieraj się luźno i noś wygodne buty, nawet jeśli nie puchną Ci stopy.
6. Jeśli masz skłonności do żylaków, noś specjalne skarpety (rajstopy).
Odżywianie się a żylaki
Stwierdzono, że w wielu plemionach afrykańskich, których posiłki składają się z produktów nieprzetworzonych, żylaki występują stosunkowo rzadko, choć liczba ciąż przypadających na kobietę jest znacznie wyższa niż np. w Europie. To nieodpowiednia dieta jest główną przyczyną powstawania żylaków. Jak wiadomo, ewidentnym objawem niewłaściwego odżywiania się są zaparcia. Z kolei trudności z wypróżnianiem powodują wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego, które na skutek uszkodzenia zastawek przenoszone do żył na powierzchni nóg. Mogą temu towarzyszyć skurcze i zatrzymanie płynów.
Dyskutuj na forum: Drętwienie rąk i nóg podczas ciąży »