Nie ma co ukrywać, ciąża to duże wyzwanie dla ciała. Skóra rozciąga się, hormony szaleją. Dlatego bądź dla siebie dobra i traktuj się z troską i czułością. Zobacz nasze wskazówki, jak to robić bez szkody dla rozwijającego się dziecka.

Reklama

O rany, trądzik wrócił

Wiele kobiet czeka podczas ciąży miłe zaskoczenie – twarz stała się gładsza, mniej widać na niej niedoskonałości, wręcz promienieje. To podwyższony poziom estrogenów często zmniejsza produkcję łoju, więc skóra mniej się przetłuszcza (jeśli przed ciążą ten problem występował). Jednak niektórym ciężarnym przytrafia się nasilony łojotok lub wraca trądzik. Warto wówczas skonsultować się z dermatologiem, by przepisał maści dozwolone w ciąży (w niektórych preparatach są szkodliwe retinoidy). Można stosować maseczki z białej glinki, a zmiany skórne smarować maścią cynkową.
A co z cerą suchą? Ta może teraz jeszcze bardziej się wysuszać. Nawilżaj ją, stosuj kosmetyki dla alergików.
Uwaga: w ciąży może pojawić się ostuda, czyli przebarwienie na twarzy, zwane z powodu kształtu „skrzydłami motyla”. Bądź spokojna, po porodzie zniknie samoistnie.

Nie daj się rozstępom na brzuchu

Kiedy brzuszek szybko rośnie, na skórze mogą pojawić się rozstępy – różowe bądź czerwone prążki, które z czasem bledną i robią się biało-perłowe. Bardziej na nie narażone są kobiety o jasnej cerze (mają delikatniejszą skórę). Znaczenie mają też skłonności dziedziczne (to, czy np. twoja mama ma rozstępy). Aby zadbać o skórę i zapobiegać pojawieniu się tych wątpliwych ozdób, już od 3. miesiąca ciąży:

  • rób regularny peeling. Dzięki niemu ciało staje się gładsze i lepiej wchłania kosmetyki.
  • codziennie bierz naprzemienne chłodne i ciepłe natryski (nie zimne ani gorące!) oraz robić masaż. Skórę w miejscach zagrożonych pojawieniem się rozstępów masuj szorstką rękawicą.
  • stosuj balsamy zapobiegające rozstępom, wcieraj kosmetyki regenerujące i ujędrniające skórę – kolistymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Odpowiednie w ciąży preparaty przeciw rozstępom zawierają witaminy uelastyczniające skórę oraz wyciągi np. z bluszczu, kasztanowca, skrzypu lub przewrotnika.

Skóra na brzuchu często też przesusza się i swędzi. Jeśli dokucza ci naprawdę silny świąd, powiedz o tym lekarzowi, by wykluczył jedną z groźniejszych chorób ciążowych, cholestazę.

Zobacz także

Zapobiegaj infekcjom intymnym

Infekcje miejsc intymnych to częsty kłopot przyszłych mam. Aby ich uniknąć, rano i wieczorem korzystaj podczas prysznica z płynu do higieny intymnej. Tego typu preparat w odróżnieniu od innych produktów do mycia ciała zachowuje naturalne (kwaśne) pH okolic intymnych. Zwróć szczególną uwagę na produkty zawierające kwas mlekowy, alantoinę i D-panthenol. Możesz też przemywać okolice intymne naparem z rumianku.

Rozpieszczaj ciało, weź pachnącą kąpiel

Doskonałym uzupełnieniem zabiegów pielęgnacyjnych jest aromatyczna kąpiel. Najlepiej z dodatkiem olejków lub ulubionego płynu do kąpieli. Ukoi twoje zmysły i uspokoi nerwy. O atmosferę, która pomoże odprężyć się i oderwać od codzienności zadbają też pachnąca świeca, dobra książka i ulubiona muzyka.

Pielęgnacja ciała po porodzie

Kiedy dziecko przyjdzie na świat, skóra zacznie się w naturalny sposób kurczyć i napinać, by wrócić do formy sprzed ciąży. Jednak to nie jest ani szybki, ani łatwy proces. Możesz jej pomóc,

stosując specjalne, poporodowe kremy. Nie tylko zapobiegają powstawaniu nowych rozstępów, lecz także – zazwyczaj dzięki zawartości masła shea i kwasu hialuronowego – ujędrniają skórę i zmniejszają te już istniejące.

ziajka5
red.

KONKURS!
Jaki jest Twój sposób na zapobieganie rozstępom?
Napisz nam, jak Twoim zdaniem można uniknąć powstawania rozstępów w ciąży, swoją odpowiedź uzasadnij i wygraj 1 z 10 zestawów pielęgnacyjnych Mamma Mia!
Na zgłoszenia czekamy pod postem konkursowym na FB Mamo to ja w dniach 3-9 grudnia 2018 r.

ziajka5nagrody
red.

Zestaw zawiera:

  • Mamma Mia krem przeciw rozstępom
  • Mamma Mia masło do ciała ujędrniające po porodzie
  • Mamma Mia ginekologiczny płyn do higieny intymnej
  • Mamma Mia lano-maść do pielęgnacji brodawek sutkowych w okresie ciąży i karmienia piersią
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama