Ciąża geriatryczna: co to jest, jakie niesie ryzyko?
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. W związku z tym coraz popularniejsze jest określenie ciąża geriatryczna. Sprawdź, co to ciąża geriatryczna i z jakim ryzykiem się wiąże?
Termin „ciąża geriatryczna” pojawia się w mediach coraz częściej głównie za sprawa celebrytek. Ale nie tylko słynne aktorki decydują się na późne macierzyństwo. Sprawdź, co dokładnie oznacza ciąża geriatryczna, a także jakie niesie ryzyko.
Ciąża geriatryczna: co to jest?
Ciąża geriatryczna to prawidłowa ciąża (zarodek rozwija się w macicy) kobiet, które ukończyły 35. rok życia. Geriatria to specjalizacja obejmująca leczenie przypadłości osób starszych, zwykle ok. 60-65. roku życia. O ciąży geriatrycznej mówimy jednak w przypadku kobiet, u których doszło do zapłodnienia w wieku 35 lat lub później.
Z medycznego punktu widzenia najlepszy czas na ciążę przypada 20. a 30. rokiem życia (wtedy kobieta jest najbardziej płodna), jednak obecnie nie ma przeciwwskazań do późniejszych ciąż – w tym ciąży geriatrycznej. Rozwój współczesnej medycyny pozwala na lepszą diagnostykę i stosowanie odpowiednich terapii, by ciąża u dojrzałych kobiet zakończyła się urodzeniem zdrowego dziecka.
Przyczyny późnej ciąży
Późne macierzyństwo staje się coraz bardziej popularne wśród Polek. Powody są różne m.in. brak partnera, kariera, lęk przed samotnością. Jak wykazały badania Instytutu Badania Opinii Społecznej i Rynku, aż 1/3 Polek decyduje się na późne macierzyństwo w obawie przed kłopotami w pracy. Kobiety studiują, potem chcą znaleźć zatrudnienie i nie tylko być aktywne zawodowo, ale ugruntować swoją pozycję czy ustabilizować sytuację materialną. Chodzi o odpowiednie warunki materialne i socjalne dla dziecka. – Niestabilność zatrudnienia, trudności z umieszczeniem dziecka w żłobku czy przedszkolu, niewielkie wsparcie rodziców ze strony państwa, zniechęcają do posiadania potomstwa – mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prof. Irena E. Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Wiele kobiet dopiero w tak dojrzałym wieku dochodzi do przekonania, że jest gotowa na dziecko. Nie bez znaczenia jest także fakt, że coraz więcej słynnych mam decyduje się na późniejsze macierzyństwo. Lekarze nie mają wątpliwości, że to celebrytki wprowadziły modę na późne macierzyństwo, pokazując kobietom, że biologia wcale nie musi ograniczać, co więcej nawet menopauza nie musi być przeszkodą w zostaniu mamą. Coraz częściej pary mają także problemy z zajściem w ciążę, a czas prób i leczenia niepłodności sprawia, że ciąża jest możliwa czasem dopiero po kilku latach starań.
Zobacz także
Ciąża geriatryczna in vitro
Określenie ciąża geriatryczna dotyczy ciąż po 35. roku życia, ale może także dotyczyć kobiet po 50. a nawet i po 60. Choć przeszkodą w naturalny zajściu w ciążę może być menopauza, to dla medycyny nie jest to problem. W Polsce nie istnieje górna granica, która ograniczałaby dostęp do in vitro dla dojrzałych kobiet. Kobiety, które przeszły menopauzę i nie zamroziły wcześniej jajeczek, korzystają z komórek anonimowych dawczyń lub z możliwości „adoptowania” zarodka.
Zagrożenia późnej ciąży
Biologicznie największe szanse na urodzenie zdrowego dziecka mają kobiety, których wiek mieści się w przedziale pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Kobieta odkładająca macierzyństwo na późnej musi mieć wiadomość, że po 30 może być trudniej zajść w ciążę. Często okazuje się, że u kobiety pojawiły się niezdiagnozowane wcześniej choroby np. cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, nietolerancja węglowodanów, choroby serca. Zaledwie 5 proc. kobiet powyżej 45. roku życia ma szansę na naturalne zajście w ciążę.
Każda ciąża, bez względu na wiek przyszłej mamy, może być obarczona ryzykiem wystąpienia przypadłości, takich jak trudny przebieg ciąży, cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy lub wady wrodzone, czy wady genetyczne płodu. W przypadku ciąży geriatrycznej zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia powyższych powikłań. Może też dojść do poronienia lub przedwczesnego porodu, a masa urodzeniowa dziecka może być zbyt niska. Dojrzała mama może też częściej borykać się z nadciśniem tętniczym w ciąży. Jednocześnie warto zaznaczyć, że medycyna zwiększa się prawdopodobieństwo, że ciąża dojrzałej kobiety kończy się narodzinami zdrowego i silnego maluszka.
Ciąża geriatryczna: jak o siebie zadbać?
Prowadzenie ciąży geriatrycznej nie różni się zbytnio od prowadzenia każdej innej ciąży. Kobieta powinna regularnie wykonywać zalecane badania i pojawiać się na wizytach lekarskich. Oszczędny i zdrowy tryb życia bez używek dotyczy każdej przyszłej mamy. Wszystkim mamom po 35. roku życia zaleca się wykonanie test u PAPPA, jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, wskazujące ryzyko wystąpienia wad u płodu.
Ciąża geriatryczna a etyka
Późna ciąża nadal wzbudza wiele emocji i rozważań natury etycznej. Ciąże ok. 40 roku życia dziwią coraz mniej, jednak kobiety, które na macierzyństwo decydują się po 50, często są negatywnie oceniane. Co z naturalnym procesem starzenia się organizmu? Czy to nie egoizm decydować się na dziecko w tak późnym wieku? Ciąża w tak późnym wieku jest dużym obciążeniem dla organizmu, do tego opieka nad maleńkim dzieckiem, która dla młodych jest nie lada wyzwaniem. Dodatkowo dziecko obciąża się starością swoich rodziców, którymi będzie musiało się zająć znacznie wcześniej niż jego rówieśnicy. Natomiast zwolennicy późnego macierzyństwa uważają, że dojrzałe kobiety są lepszymi matkami – mają więcej cierpliwości i są bardziej doświadczone. Często także odpowiednie przygotowanie daje szanse na zapewnieniu dziecku lepszych warunków socjalnych.
Zobacz także:
- Indie: 70-latka urodziła swoje pierwsze dziecko, ale nie jest najstarszą matką na świecie
- Najstarsze matki polskiego show-biznesu: zdziwisz się, ile lat miała najstarsza!
- 72-latka została po raz pierwszy mamą! Świat stanął na głowie?