Ciąża zgodnie z planem
Myślisz, że wiesz już wszystko o przebiegu ciąży i przygotowaniach do porodu? To się grubo mylisz! Jeszcze wiele może cię w tych kwestiach zaskoczyć.
- Łucja Tolak/"Będę mamą"
Aby jednak niespodzianek było jak najmniej, proponujemy ci perfekcyjny plan działań na najbliższe miesiące – dzięki niemu dowiesz się, co to naprawdę znaczy dobra organizacja!
Odtańczyłaś taniec radości. Oparłaś się pokusie, żeby już teraz kupić bojówki w niewiarygodnym wręcz rozmiarze 56 i misia wielkości małego fiata. Podzieliłaś się nowiną z przyszłym tatą, przyjaciółkami oraz rodziną. Co jeszcze powinnaś zrobić? Czeka cię naprawdę wspaniały okres. Magiczny, wyjątkowy, ale i pełen spraw do załatwienia. Jeśli wydaje ci się, że jesteś kuta na cztery nogi w kwestiach ciążowo-domowych, to koniecznie przeczytaj poniższy plan. Zdziwisz się, ile drobnych, ale istotnych spraw nie uwzględniłaś w swoich notatkach. Urlop, zakupy, rezerwacja miejsc w szkole rodzenia... Wytnij nasz superplan i przymocuj na lodówce. Przyda się!
I TRYMESTR
1. Znaleźć doktora właściwego! Poszukaj dobrego ginekologa już teraz, ponieważ pierwsza wizyta powinna się odbyć między 8. a 12. tygodniem ciąży. Lekarz wypisze ci skierowanie na badania (niektóre z nich, np. USG, trzeba wykonać w określonym terminie), założy kartę ciąży i ustali plan wizyt. Będziecie widywać się często, więc ważne, byś miała do niego zaufanie. Oczywiście zawsze możesz zmienić położnika w trakcie ciąży, lepiej jednak nie robić tego co miesiąc. Gdzie znaleźć doktora Właściwego? Pytaj znajomych i znajomych znajomych. Możesz też zajrzeć na www.znanylekarz.pl.
2. Dentysta! Jeśli masz jakieś ubytki, jak najszybciej zrób z nimi porządek. Zepsuty ząb może zacząć boleć w najmniej odpowiednim momencie, jest także, zdaniem lekarzy, potencjalnym źródłem zakażenia.
3. Rozmowa z szefem?! Nie masz obowiązku informowania pracodawcy o tym, że jesteś w ciąży, jednak warto to zrobić, bo przyszłe mamy mają wiele przywilejów (np. jeżeli zachorujesz, za okres, który spędzisz na zwolnieniu lekarskim, dostaniesz 100 procent wynagrodzenia).
4. Zapisać się na listę dyskusyjną dla „ciężarówek” . Nikt nie zrozumie cię tak dobrze jak inne przyszłe mamy. Możliwość wygadania się jest bardzo ważna, jednak wszelkie rady internautek filtruj przez zdrowy rozsądek. Polecamy Mamacafe.pl lub Babyonline.pl.
[CMS_PAGE_BREAK]
II TRYMESTR
1. Kupić ciążowe ciuszki. Wystarczy jednak zaledwie kilka podstawowych rzeczy: spodnie (najlepiej z elastyczną wstawką na rosnący brzuszek) i wygodna sukienka, ze dwa „rozwojowe” topy, wygodne buty na niewysokim obcasie. Pamiętaj o dobrym biustonoszu – to dzięki niemu twoje piersi przetrwają ciążę w dobrej formie.
2. Urlop, tadaaaaaaaaam! Drugi trymestr to najlepszy moment na urlop i podróż – nie masz już mdłości, a brzuszek nie jest jeszcze zbyt wielki, więc nie utrudnia poruszania się. Skorzystaj z tego! Oczywiście pod warunkiem, że twój lekarz nie ma nic przeciwko temu.
3. Zastanowić się, JAK i GDZIE będę rodzić. Nie wiesz, który szpital jest najlepszy? Popytaj inne mamy, sprawdź rankingi porodówek (bazę danych o szpitalach położniczych znajdziesz na stronach Fundacji „Rodzić po Ludzku”, www.rodzicpoludzku.pl), przejrzyj listy dyskusyjne dotyczące ciąży i porodu. Chociaż na ogół – ile osób, tyle zdań, powtarzające się opinie warto brać pod uwagę.
4. Porozmawiać z ukochanym o porodzie rodzinnym! To naprawdę fantastyczne rozwiązanie, ale pod warunkiem że... oboje tego chcecie. Jeśli tak, sprawdź, czy w placówce, którą wybrałaś, jest sala porodów rodzinnych oraz czy za taki poród trzeba płacić.
III TRYMESTR
1. Szkoła rodzenia! Zajęcia trwają od kilku tygodni do trzech miesięcy, warto więc zgłosić się na nie na początku tego trymestru. Wykłady, zajęcia praktyczne i ćwiczenia przygotują cię do porodu i macierzyństwa, a przy okazji poznasz mnóstwo nowych osób.
2. Maja? Kuba? Gabrysia? Jaś? Z wybieraniem imienia dla dziecka nie musisz się spieszyć, ale to takie przyjemne! Zadbaj o to, żeby imię pasowało do nazwiska (unikaj dowcipnych zestawień typu Michał Anioł czy Marek Skwarek i łączenia wymyślnego imienia z pospolitym nazwiskiem: Arleta Beczka brzmi gorzej niż Anna Beczka).
3. Przygotować mieszkanie. Niezależnie od tego, co zamierzasz zrobić (wyremontować łazienkę czy jedynie wygospodarować niewielki kącik dla dziecka), nie czekaj z tym do końca ciąży, bo tuż przed porodem duży brzuszek znacznie ograniczy ci swobodę ruchu.
4. Wyprawka!!! Bieganie po sklepach z ooogromnym brzuchem to sport ekstremalny, dlatego nie zwlekaj z tym zbyt długo. Pamiętaj, że nie wszystko ci się przyda i że wiele rzeczy można pożyczyć od znajomych.
5. Torba do szpitala! Spakuj ją miesiąc, a najpóźniej dwa tygodnie przed przypuszczalnym terminem porodu. Nie da się dokładnie przewidzieć, kiedy będzie potrzebna!