Cukrzyca ciążowa dotyka ok. 4 proc. kobiet w ciąży. Podwyższony poziom cukru we krwi w okresie ciąży jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, a po porodzie najczęściej wraca do normy, chociaż kobieta, która miała cukrzycę w ciąży, znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 w przyszłości. Cukrzyca ciężarnych rozpoczyna się najczęściej na przełomie drugiego i trzeciego trymestru ciąży, a wykrywa się ją dzięki badaniu krwi wykonywanym między 24-28 tygodniem ciąży. Test obciążenia glukozą daje wiarygodny wynik, który pozwala zdiagnozować cukrzycę ciążową.

Reklama

Cukrzyca ciążowa: jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Czy jest coś, co może ci pomóc uniknąć cukrzycy ciążowej? Według najnowszych doniesień ze świata nauki pomocny może okazać się... sen. Grupa międzynarodowych naukowców postanowiła sprawdzić, czy ilość i jakość snu kobiety w ciąży może mieć wpływ na wystąpienie u niej cukrzycy ciężarnych. W tym celu przebadali prawie 700 kobiet w ciąży i odkryli, że te z nich, które sypiały za mało, miały nieprawidłowy poziom cukru.

Naukowcy tłumaczą to tym, że sen wpływa na metabolizm glukozy. Osoby, które mają za mało snu, częściej chorują na cukrzycę typu 2, a teraz dowiadujemy się, że długość snu ma też wpływ na poziom cukru w czasie ciąży. W grupie badanych kobiet największe ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej zaobserwowano u kobiet, które przesypiały nocą mniej niż 6 godzin.

Cukrzyca w ciąży: nie bagatelizuj jej!

Cukrzycy ciążowej nie wolno bagatelizować, ponieważ może prowadzić do poważnych komplikacji, m.in. przedwczesnego porodu i dużej wagi urodzeniowej dziecka (co z kolei może oznaczać trudny poród). Dlatego kobieta, u której badanie wykazało podwyższony poziom cukru we krwi musi koniecznie znajdować się pod opieką lekarza, kontrolować poziom cukru odpowiednią dietą i codziennymi pomiarami cukru przy pomocy glukometru. Jeśli dieta cukrzycowa nie wystarcza do uregulowania poziomu cukru we krwi, konieczne będzie włączenie insuliny. I – jak się okazuje - może też więcej snu?

Zobacz też:

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama