Dla wielu kobiet, które do tej pory unikały obuwia na płaskiej podeszwie, zalecenia lekarzy o rezygnacji z noszenia wysokich obcasów jest trudne do przyjęcia. Należy pamiętać, że tego typu buty są jednak niewskazane. Co zatem wybrać? Czy jedyną opcją są tenisówki lub klapki?

Reklama

Bardzo wysokie szpilki muszą poczekać

W ciąży, wraz z powiększającym się brzuszkiem, zmienia się również środek ciężkości ciała. Zaczyna się wtedy inaczej chodzić, przenosząc swój ciężar nieco bardziej do przodu. Zakładając w tym momencie szpilki, które również wpływają na sposób poruszania się, zwiększa się ryzyko utraty równowagi oraz upadku, który może być niebezpieczny dla dziecka. Jeśli jednak kobieta zakładając szpilki czuje się stabilnie – nie musi z nich całkowicie rezygnować. Jedynie w sytuacji, gdy nogi zaczynają puchnąć, pojawiają się obrzęki lub też bóle w kolanach, należy zmienić obuwie na płaskie. - Warto też pamiętać o tym, że zbyt płaskie obuwie może być obciążeniem dla pięt – komentuje Marta Rondoś reprezentująca markę obuwniczą Lesta. – Szczególnie jeśli w okresie przed ciążą nosiło się tego rodzaju obuwie, warto postawić na delikatny obcas, który sytuuje tę część stopy nieco wyżej – dodaje.

Lekki obcas jest najlepszy

Płaskie buty wcale nie są idealne dla kobiet w ciąży. Także np. japonki, którę mogą być przyczyną halluksów. Zbyt cienka podeszwa sprawia, że mimochodem podkurcza się palce, zmieniając tym samym postawę ciała. Takie ułożenie może powodować obrzęki stóp oraz bóle stawów i kręgosłupa. Idealnym rozwiązaniem zapewniającym stabilność oraz prawidłową postawę ciała są buty na niewielkim, maksymalnie 5 cm obcasie. Może to być, zarówno klasyczny słupek, jak i koturn. Jeśli zaś chodzi o fason butów, to najlepiej by miały zaokrąglony czubek, który nie będzie uwierał spuchniętych stóp. Przydatne są również wszelkiego rodzaju usztywnienia dodające stabilności, takie jak paski w okolicach kostki, czy sznurowania. Warto również przyjrzeć się materiałowi, z którego jest wykonane obuwie. Te naturalne i "oddychające" warto wybrać z dwóch powodów. Po pierwsze, chronią stopy przed nadmiernym przegrzaniem oraz poceniem się. Po drugie, but stworzony z naturalnego materiału doskonale dopasowuje się nawet do spuchniętej stopy. Należy również zwrócić uwagę na wyprofilowanie podeszwy, która powinna pomagać w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i zapewnieniu komfortu.

Zobacz także
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama